Niemiecka gospodarka uniknie recesji w 2023 r.

Niemcy "ledwie unikną recesji w tym roku" - poinformował rząd tego kraju. Największa gospodarka Europy radzi sobie z konsekwencjami wojny w Ukrainie lepiej niż oczekiwano. Spodziewany spadek miał wynieść w 2023 r. 0,4 proc., tymczasem najnowsze prognozy ministerstwa gospodarki Niemiec mówią o 0,2-proc. wzroście gospodarczym.

Nowa prognoza wzrostu gospodarczego Niemiec w 2023 roku

Jak podało niemieckie ministerstwo gospodarki w swoich najnowszych prognozach, w 2023 roku kraj osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 0,2 procent.

Jeszcze w październiku ub. roku, kiedy obawiano się gwałtownie rosnących kosztów energii w związku z trwającą wojną Rosji w Ukrainie, Berlin spodziewał się spadku o 0,4 proc. w 2023 r.

Walka z kryzysem energetycznym

Bardziej optymistyczna perspektywa wynika z faktu, że po tym, jak w zeszłym roku Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego do Europy, interwencja niemieckiego rządu pomogła utrzymać kontrolę nad kosztami energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Reklama

Niemiecki rząd, oprócz poszukiwania na świecie alternatywnych dostawców surowców energetycznych, przedstawił pakiet wsparcia o wartości 200 mld euro, który ma złagodzić kryzys energetyczny.

Łagodna zima i spadające w ostatnim czasie hurtowe ceny gazu dodatkowo wzmocniły przekonanie, że spodziewane pogorszenie koniunktury nie będzie tak bolesne, jak początkowo sądzono.

"Niemiecka gospodarka jako całość okazała się odporna" - stwierdziło ministerstwo gospodarki w rocznym raporcie. "Konsumenci również stanęli na wysokości zadania, dokonując znacznych oszczędności energii" - dodano.

Lepsze dane z niemieckiej gospodarki za 2022 rok

Jak pokazały oficjalne dane z zeszłego tygodnia, niemiecka gospodarka uniknęła spadku w ostatnim kwartale 2022 roku. Dane pokazały, że w całym ubiegłym roku produkcja wzrosła o 1,9 procent, czyli powyżej przewidywań analityków.

Niższe ceny energii pomogły również obniżyć inflację z najwyższego poziomu 10,4 proc. w październiku do 8,6 proc. w grudniu, a ministerstwo gospodarki spodziewa się, że trend ten będzie kontynuowany.

W 2023 roku wzrost cen konsumpcyjnych ma wynieść sześć procent, wobec wcześniejszych szacunków mówiących o siedmiu procentach.

Analitycy twierdzą, że największa gospodarka europejska nie jest jeszcze w pełni sił.

- Niemiecka gospodarka zorientowana na eksport prawdopodobnie skorzysta na złagodzeniu przez Chiny ograniczeń Covid, podczas gdy niższa inflacja może zwiększyć wydatki konsumpcyjne w kraju - powiedział Carsten Brzeski, ekonomista banku ING.

Gospodarka Niemiec pod wpływem wielu niewiadomych

Póki co produkcja przemysłowa pozostaje poniżej poziomu sprzed pandemii. Do tego dochodzi utrzymująca się wciąż niepewność dotycząca bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym 2023-2024.

- Gospodarstwa domowe i firmy nie odczuły jeszcze w pełni wpływu wyższych kosztów pożyczek wynikających z podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, który dąży do schłodzenia inflacji - powiedział Brzeski.

Ponadto, jak zwraca uwagę analityk, Niemcy nadal zmagają się z poważnym brakiem wykwalifikowanych pracowników - w kraju są obecnie dwa miliony wolnych miejsc pracy.

Ministerstwo gospodarki przyznało w swoim raporcie, że niemiecka gospodarka wciąż zależy od wielu niewiadomych, w tym skutków trwającej wojny w Ukrainie.

Tłum. i oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | gospodarka Niemiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »