Najbogatsze miasta świata. Szybko rośnie liczba milionerów w Warszawie

W stolicy Polski mieszka 15 100 osób, których majątek szacowany jest na co najmniej milion dolarów, a także 33 osoby z majątkiem przekraczającym 100 milionów dolarów i 3 osoby, które są miliarderami. Warszawa nie jest pod tym względem potęgą - Frankfurt czy Zurich mają kilka razy więcej majętnych obywateli, w Nowym Jorku milionerów jest 340 tysięcy, a w Tokio ponad 290 tysięcy. Jednak pod jednym względem Warszawa nie ma sobie równych. W latach 2012-22 w naszej stolicy liczba milionerów wzrosła o 54 proc., co jest rekordem Europy.

  • W rankingu światowym, przygotowanym przez Henley & Partners, Warszawa pod względem tempa wzrostu liczby milionerów znalazła się na 30 miejscu, ale ustąpiła pola tylko metropoliom spoza Starego Kontynentu, głównie z Azji i USA
  • W Bay Area, czyli na obszarze obejmującym San Francisco i Dolinę Krzemową, mieszka 63 miliarderów, co jest liczbą największą na świecie
  • Na skutek wojny oraz sankcji ekonomicznych nakładanych na Rosję, Moskwę w latach 2012-22 opuściło aż 44 proc. milionerów, a z Petersburga wyemigrowało ich około 38 proc.

Reklama

Szacuje się, że w Polsce pod koniec 2022 roku mieszkało 150 tysięcy osób zaliczanych do grupy HNWI (high net worth individuals), czyli takich, których majątek netto wynosił minimum milion dolarów. Z raportu firmy konsultingowej Henley & Partners wynika, że co dziesiąty rodzimy milioner zameldowany był w Warszawie (15,1 tysiąca).

Warto przypomnieć, że w 2021 roku szwajcarski bank Credit Suisse przewidywał, że do 2026 roku liczba osób zaliczanych w Polsce do grupy HNWI powinna wzrosnąć do nawet 300 tysięcy. Trzeba też pamiętać, że 2 lata temu szwajcarscy analitycy nie brali pod uwagę migracji milionerów z powodu wojny wywołanej przez Rosję. Wiadomo natomiast, że w ostatnim roku w Polsce osiedliło się wielu zamożnych ukraińskich przedsiębiorców.

Warszawskie tempo

Firma konsultingowa Henley & Partners co roku publikuje raport będący zestawieniem miast z całego świata, które najskuteczniej przyciągają milionerów i miliarderów. Badając zamożność miast analitycy uwzględnili dane, które dostarczyła firma analityczna New World Wealth śledząca globalne migracje ludzi kupujących i sprzedających najdroższe nieruchomości. Przeanalizowano także transakcje dokonane przez tysiące zamożnych osób piastujących stanowiskach prezesa bądź członka zarządu w wielkich firmach. Brano pod uwagę również publiczne statystyki dotyczące najbardziej prestiżowych nieruchomości.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W latach 2012-22 zamożność Warszawy, rozumiana jako napływ rezydentów o najbardziej zasobnych portfelach, wzrosła aż o 54 procent. Stolica Polski była więc najsilniejszym magnesem przyciągającym bogatych ludzi spośród wszystkich miast w Europie. W rankingu światowym pod względem tempa wzrostu liczby milionerów Warszawa znalazła się na 30 miejscu, ale ustąpiła pola tylko metropoliom spoza Starego Kontynentu, głównie z Azji i USA.

W światowej czołówce najszybciej rozwijających się ośrodków dominują miasta z Chiny i Stanów Zjednoczonych. W ostatnim dziesięcioleciu najwięcej krezusów przybyło w chińskim Hangzhou (105 proc.), amerykańskim Austin (102 proc.) i chińskim Shenzhen (98 proc.).

Niektóre europejskie miasta, które były tradycyjnymi przyczółkami dla multimilionerów i miliarderów, zaliczyły w ciągu ostatniej dekady odpływ swoich majętnych mieszkańców. Mowa tu przede wszystkim o Paryżu, Londynie, Mediolanie, Madrycie i Rzymie.

Podobne zjawisko dotyczy takich miast spoza Europy jak Johannesburg, Hong Kong czy Doha. Z drugiej strony, tendencje wzrostowe obserwowane są między innymi w Lizbonie, Frankfurcie, Dublinie, Manchesterze, Florencji, Monako, Zurichu i Budapeszcie.

Miasta z największym przyrostem liczby milionerów w latach 2012-22 

(wyjaśnienie - w tabelach przygotowanych przez Henley & Partners amerykańska kategoria: billionaires jest odpowiednikiem naszej: miliarderzy).

W Warszawie mieszkają 33 osoby, których majątek jest szacowany na co najmniej 100 milionów dolarów. Lokuje to stolicę Polski na 52. miejscu w rankingu. Autorzy raportu ustalili, że mieszkańcami Warszawy są także 3 osoby o statusie miliarderów. Dla porównania, Londynie mieszka 36 miliarderów i 384 osoby z co najmniej stoma milionami dolarów na koncie.

Nowy Jork ciągle na czele

Według stanu na koniec 2022 roku największą liczbą milionerów może pochwalić się Nowy Jork, w którym mieszka ich około 340 tysięcy. W dodatku miasto wyróżnia się też bardzo poważnym, 40-procentowym wzrostem liczby osób zaliczanych do grupy HNWI.

Coraz większe znaczenie zaczynają zdobywać takie metropolie jak Singapur, Szanghaj, Houston, Dubaj, czy Bombaj, które przyciągają wielkie kapitały.

Gdyby zrobić osobne zestawienie uwzględniające tylko liczbę miliarderów, to pierwsze miejsce na świece zdobywa Bay Area, czyli obszar obejmujący San Francisco i Dolinę Krzemową. Zameldowanych jest tam 63 miliarderów, podczas gdy w Nowym Jorku - 58 - wynika z danych agencji Bloomberg. 

Na przeciwnym biegunie rankingów przygotowanych przez Henley & Partners znalazła się Moskwa, która na skutek wojny oraz sankcji ekonomicznych nakładanych na Rosję straciła w badanym okresie aż 44 proc. milionerów. Źle wypadł także Petersburg, z którego wyemigrowało około 38 proc. milionerów.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miliarderzy | metropolie | miasta świata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »