Najbogatsze koncerny sportowe. Amerykańskie dyscypliny królują nad europejskim futbolem

​Wartość 25 największych koncernów sportowych w ciągu roku wzrosła i wyceniana jest na 174 mld dol. - wynika z zestawienia "Forbesa". Najbogatszą marką jest firma Liberty Media, zarządzająca wyścigami Formuły 1, a wyceniana na ponad 20 mld dol.

Sport to zdrowie, ale również ogromne pieniądze. Największe koncerny sportowe, zarządzające kilkoma drużynami, stadionami czy nawet całymi rozgrywkami osiągają wycenę liczoną w miliardach dolarów. Jak wynika z zestawienia "Forbesa", 25 najbogatszych firm powiązanych ze sportem wycenianych jest na 174 mld dol.  

Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku ta kwota wzrosła. W bieżącym roku do zestawienia zostały doliczone również nieruchomości, takie jak stadiony czy tory wyścigowe. Taka metodologia wskazała na kwotę wyższą od ubiegłorocznej o 23 proc. Jednak bez tego czynnika, koncerny sportowe i tak pomnożyły swoje bogactwa w ciągu roku o 11,9 proc.

Reklama

Koszykówka i hokej nad piłką nożną

Pierwsze miejsce w rankingu otwiera Liberty Media. Koncern zarządzający nie tylko drużyną baseballową Atlanta Braves, ale również całymi rozgrywkami Formuły 1, które są wyceniane na 17,1 mld dol. Całe konsorcjum należące do Gregorego Maffeia warte jest 20,8 mld dol.  

Na drugim miejscu natomiast znalazła się firma Kroenke Sports & Entertainment, należąca do biznesmena E. Stanleya Kroenke. W swoim portfolio koncern ma takie drużyny jak Los Angeles Rams (futbol amerykański), Colorado Avalanche (hokej) czy kluby piłkarskie Colorado Rapids oraz Arsenal Londyn. Jego wycena wynosi 12,75 mld dol.  

Podium zamyka biznesmen Jerry Jones, który stoi na czele drużyny futbolu amerykańskiego Dallas Cowboys. Choć jego majątek wyceniany jest na 11,32 mld dol., tak do jego wyliczenia dołączono firmę GameSquare Esports - agencję reprezentującą interesy e-sportowców - oraz korporację Legends Hospitality, będącą pośrednio związaną ze sportem, ponieważ zajmuje się ona obsługą gastronomii podczas imprez masowych na stadionach. 

Na liście znalazły się również takie koncerny jak Madison Square Garden Sports (9,17 mld dol.), w skład której poza stadionem o tej samej nazwie wchodzą drużyny z Nowego Jorku, czy firma Roberta Krafta (8,4 mld dol.), posiadająca kluby New England Patriots (futbol amerykański), New England Revolution (piłka nożna) oraz federację mieszanych sztuk walki UFC. 

Brytyjski futbol w rękach najbogatszych

Wśród pozostałych firm z rankingu przeważają szczególnie te z amerykańskiego rynku. Większość z nich ma kluby w rozgrywkach NBA, NHL, NFL, ale także MLS, czyli lidze piłki nożnej w USA. Choć coraz więcej firm spogląda w stronę angielskiego futbolu. Na liście znaleźli przykładowo Fenway Sports Group, właściciel klubu FC Liverpool; 49ers Enterprise powiązana z Leeds United; Shad Khan, który zarządza Fulham United oraz rodzina Glazerów, do której należy Manchester United. 

Choć ostatni z wymienionych przykładów może w przyszłym roku nie znaleźć się na liście. Amerykanie wystawili klub z Manchesteru na sprzedaż. Transakcja może wynieść nawet 5 mld funtów.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sport | futbol amerykański | piłka nożna | pieniądze | najbogatsi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »