Na to czekaliśmy. Produkcja przemysłowa w Polsce wreszcie odbija

Główny Urząd Statystyczny podał dane z gospodarki. Produkcja przemysłowa w październiku 2023 r. wzrosła o 1,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,1 proc. - poinformował GUS. To dobre wieści po niepokojącym odczycie z września, kiedy to produkcja spadła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową spodziewali się wzrostu produkcji w październiku o 1,9 proc. rok do roku i o 4,3 proc. miesiąc do miesiąca.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu z wrześniem br. - poinformował GUS.

Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2023 r. spadły rdr o 4,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści prognozowali tymczasem, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły o 3,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.  

Reklama

GUS podał też, że w okresie styczeń - październik br. produkcja sprzedana przemysłu  była o 1,5 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Polski przemysł znów "nad kreską"

"Polski przemysł wrócił w październiku nad kreskę - produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,6% r/r, dokładnie tak, jak prognozowano" - napisali ekonomiści Pekao na platformie X (dawny Twitter), zauważając zarazem złożony obraz danych.

Jak informuje GUS, spośród głównych sektorów przemysłowych, w październiku br. odnotowano wzrost w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią - o 11,0 proc., dóbr inwestycyjnych - o 5,9 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 2,5 proc. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr zaopatrzeniowych - o 3,9 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 2,2 proc.

Wyjaśnijmy, że poprzedni odczyt GUS-u (za wrzesień) okazał się niepokojąco słaby (produkcja przemysłowa liczona rok do roku była we wrześniu ujemna; jej dynamika wyniosła -3,1 proc.).

Analitycy zwrócili po wrześniowych danych uwagę, że produkcja w przemyśle obniżyła się ósmy miesiąc z rzędu, a spadek w ujęciu rok do roku pogłębił się głównie przez efekty statystyczne. "Ogólna kondycja przemysłu pozostaje jednak słabsza nawet po skorygowaniu o ten efekt. Obserwujemy powolną poprawę portfela zamówień, co powinno przekładać się poprawę aktywności w kolejnych miesiącach" - wskazali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego po publikacji wrześniowych danych. Jednak ekonomiści studzą ewentualny optymizm - w ich opinii ogólna kondycja przemysłu pozostaje słaba, nawet po wyeliminowaniu efektów statystycznych. Eksperci przyznają, że to efekt słabszej aktywności gospodarczej w Polsce i strefie euro.

Dane o przemyśle kluczowe dla PKB

Dodajmy, że ujemne odczyty produkcji przemysłowej widzimy od początku roku, co - według analityków - wpłynie finalnie na tegoroczne dane dot. polskiego PKB.

Przypomnijmy: GUS opublikował w połowie listopada szybki szacunek PKB w III kw. br. Wynika z niego, że wzrost gospodarczy w tym okresie wyniósł 0,4 proc. w ujęciu rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. w II kw. 2023 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

***

Odbicie krajowego przemysłu - komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego

"Produkcja przemysłowa wzrosła po raz pierwszy od stycznia. Perspektywy pozostają dobre, a stopniowa poprawa w portfelu zamówień powinna przekładać się na wzrost aktywności w nadchodzących miesiącach. Trwająca deflacja cen produkcji przemysłowej przyczyni się do stabilizacji cen konsumpcyjnych" - napisali w komentarzu do danych GUS eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

"Produkcja przemysłowa poprawiła się w październiku z -3,1 do 1,6  proc. r/r. Dodatni wynik to również efekt większej liczby dni roboczych. GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 21 z 34 podstawowych działów przemysłu. Najmocniej spadała produkcja urządzeń elektrycznych (-16,6 proc.)" - wylicza PIE.

"Produkcja przemysłowa prawdopodobnie powróci do spadków w listopadzie. Niemniej perspektywy na 2024 r. są bardziej optymistyczne. Wraz z wyhamowaniem inflacji rośnie siła nabywczej konsumentów. W efekcie wzrostu produkcji przemysłowej zacznie odbijać. Szybki monitoring NBP potwierdza, że przedsiębiorcy oczekują wzrostu popytu w kolejnych kwartałach - wskaźnik wzrósł z 1,8 do 3,7 punktów, a indeks obrazujący oceny eksportu poprawił się z 7,5 do 9,8. Analitycy ankietowani przez Focus Economics sugerują, że w 2024 roku produkcja wzrośnie o 3,7 proc. r/r, po spadku o 1,1 proc. w bieżącym roku. Prognozy są obarczone ryzykiem, które zależy od tempa odbicia gospodarczego w Polsce i strefie euro w 2024 roku" - czytamy w komentarzu PIE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS | PKB | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »