Morawiecki: Projekt polskiego samochodu elektrycznego na właściwej ścieżce

- Projekt jest na właściwej ścieżce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas konferencji prasowej w Dobieszowicach (woj. śląskie) na pytanie o fabrykę polskich samochodów elektrycznych Izera.

Zapytany o termin budowy fabryki polskich samochodów elektrycznych Izera i wypuszczenia auta na drogę, szef rządu stwierdził, że "to pytanie powinno być przede wszystkim skierowane do zarządu, do rady nadzorczej, do odpowiednich ciał korporacyjnych".

Kiedy ruszy produkcja samochodu elektrycznego Izera?

Premier zapewnił, że fabryka powstaje "we współpracy z renomowanymi, międzynarodowymi dostawcami, producentami, którzy doskonale się na tym znają".

Szef rządu ocenił, że projekt jest "na właściwej ścieżce". 

- Wolę, żeby ten proces odbywał się w sposób bardzo rzetelny, bardzo dokładnie weryfikowane były poszczególne parametry planu biznesowego, niż żeby coś powstało pół roku szybciej, ale później trudniej będzie realizować cały projekt, cały program - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Reklama

PFR chce zainwestować w rozwój aut elektrycznych?

Prototyp polskiego samochodu elektrycznego o nazwie Izera jest opracowywany przez firmę ElectroMobility Poland. Spółka powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego.

Portal wnp.pl przytoczył wypowiedź Pawła Borysa, który sugerował w poniedziałek, że kierowany przez niego Polski Fundusz Rozwoju (PFR) może się zaangażować finansowo w powstanie fabryki samochodów elektrycznych Izera. 

- W mojej ocenie to jest profesjonalny, bardzo dobrze przygotowany i prowadzony projekt. Polski Fundusz Rozwoju został wybrany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do zarządzania dedykowanym funduszem elektromobilności. Jeszcze nie przejęliśmy tych środków, ale na pewno będziemy analizowali nasze zaangażowanie finansowe w budowę Izery - stwierdził w kuluarach konferencji EEC Trends prezes PFR Paweł Borys.

Zgodnie z harmonogramem zaprezentowanym w listopadzie 2022 r., uruchomienie fabryki polskich aut elektrycznych w Jaworznie planowane jest na grudzień 2025 r. Koszt budowy szacowany jest na 6 mld zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: samochód elektryczny | elektromobilność | Izera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »