Kontrowersyjna dokumentacja UMTS - operatorzy GSM grożą bojkotem

Dokumentacja przetargowa UMTS zawiera błędy prawne, a przedstawione w niej warunki są nie do zaakceptowania - uważają prezesi wszystkich trzech krajowych operatorów telefonii komórkowej.


Dokumentacja przetargowa UMTS zawiera błędy prawne, a przedstawione w niej warunki są nie do zaakceptowania - uważają prezesi wszystkich trzech krajowych operatorów telefonii komórkowej.

- Wysyłamy do Ministerstwa Łączności oficjalne pismo, w którym wzywamy do usunięcia błędów prawnych w dokumentacji przetargowej - stwierdził Władysław Bartoszewicz, prezes Polkomtela. Listę pytań dotyczących dokumentacji zamierza ją przesłać do resortu łączności również Polska Telefonia Cyfrowa oraz PTK Centertel. Wątpliwości operatorów wzbudza między innymi konieczność złożenia, wraz z ofertą, weksla in blanco opiewającego na 700 mln euro, będącego zabezpieczeniem wykonania zobowiązań koncesyjnych.

- Kwota weksla, jak i warunki, w jakich może być on zrealizowany, są przez naszych akcjonariuszy nie do przyjęcia - zgodnie stwierdzili prezesi Polkomtela, PTC i Centertela. Ponadto, ich zdaniem, przedstawienie weksla na 700 mln euro w tak krótkim czasie nie jest fizycznie możliwe. Zwrócili też uwagę, iż mimo obietnic resortu łączności do dziś nie został przedstawiony wzór koncesji UMTS.

Reklama

- Nie znamy przypadku w innych krajach, by wzór koncesji nie był dołączony do dokumentacji przetargowej - stwierdził Bogusław Kułakowski, prezes PTC.

W dalszym ciągu najdrażliwszym tematem procesu koncesyjnego UMTS jest roaming wewnętrzny. MŁ chce zmusić operatorów do roamingu, powołując się na przepisy prawa telekomunikacyjnego i zapisy mówiące o łączeniu sieci (interconect). Z tą interpretacją nie zgadzają się operatorzy GSM. - Nie ma siły, która mogłaby wymusić na nas roaming wewnętrzny. Jeśli minister coś takiego obiecał komukolwiek, to ma kłopot - stwierdził prezes Polkomtela. Operatorzy stoją na stanowisku, iż roaming wewnętrzny powinien być możliwy dopiero po pokryciu przez nowych graczy na rynku własną siecią co najmniej 45-50% powierzchni Polski.

- Zwrócono też uwagę na inne wątpliwości związane z dokumentacją, jak np. na zapis ograniczający świadczenie usług związanych z lokalizacją (np. podawanie programu kin w zależności od miasta, w którym przebywa abonent). W dalszym ciągu niewyjaśniona jest też sprawa odpowiedzialności MŁ w przypadku niezwolnienia przez wojsko częstotliwości na potrzeby UMTS do końca 2001 r. - Przy koncesji na GSM 900, za którą już zapłaciliśmy, zaakceptowany został harmonogram zwalniania częstotliwości przez wojsko. Jednym z terminów miał być IV kwartał br. Już mamy sygnały o możliwości przesunięcia go na I kw. 2001 r. - stwierdził Marek Józefiak prezes, PTK Centertel.

- Operatorzy GSM grożą, iż w przypadku nieusunięcia przez resort łączności wad prawnych dokumentacji, podejmą działania w celu unieważnienia przetargu. Możliwy jest także scenariusz, w którym operatorzy sieci Plus, Era i Idea wspólnie zbojkotują przetarg. - Jeśli wspólnie nie weźmiemy udziału w przetargu, to z pewnością nie skończy się on sukcesem - uważa prezes Bartoszewicz.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: roaming | operatorzy | UMTS | dokumentacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »