Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Obowiązkiem dzieli się z pracodawcą

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi, który zachorował lub miał wypadek, przez co nie jest w stanie pracować. Pieniądze wypłacane są przez ZUS, jednak tylko w określonych przypadkach. Wcześniej świadczenie wypłaca pracodawca. Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Wyjaśniamy.

Czym jest chorobowe?

Chorobowe, a dokładniej zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane osobie ubezpieczonej w ZUS, z powodu niezdolności do pracy. Powinna ona zostać spowodowana chorobą, chorobą zakaźną lub wypadkiem. Aby je otrzymać, konieczne jest przekazanie pracodawcy zwolnienia lekarskiego.

Pracownik nabywa prawo do zasiłku, gdy płaci ubezpieczenie chorobowe. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego pracownik może skorzystać ze świadczenia po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli natomiast ubezpieczenie jest dobrowolne, zatrudniony skorzysta dopiero po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia.

Reklama

Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

ZUS wypłaca chorobowe, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33 dni. U osób po 50 roku życia instytucja przejmuje ten obowiązek po 15 dniach. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć zaświadczenie płatnika składek na druku:

  • Z-3 - w przypadku pracownika;
  • Z-3a - w przypadku objęcia ubezpieczeniem chorobowym np. z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenie.

Do pracodawcy trafić powinno natomiast zwolnienie od lekarza. Należy je dostarczyć w ciągu 7 dni od wystawienia go.

ZUS wypłaci chorobowe także, gdy firma zatrudniająca chorego, zatrudnia mniej niż 20 osób. Wówczas instytucja przejmuje obowiązek wypłacenia świadczenia po 14 dniach niezdolności do pracy.

W przypadku, kiedy pracownik chce otrzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia, konieczne jest złożenie wniosku na druku Z-10. Należy go złożyć do ZUS-u w okresie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek.

Chorobowe może wypłacać też pracodawca

Zamiast ZUS-u chorobowe może wypłacać pracodawca. Dzieje się tak, gdy świadczenie pobierane jest do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Dla pracowników powyżej 50. roku życia wypłaca chorobowe jedynie za 14 dni, w których występuje niezdolność do pracy.

Świadczenie zostanie wypłacone przez pracodawcę, gdy ten otrzyma od chorego zwolnienie lekarskie. Czas na przekazanie go wynosi 7 dni od momentu wystawienia dokumentu. Po tym czasie chorobowe zostaje pomniejszone o 25 proc.

Ile może trwać chorobowe?

Chorobowe może trwać nie dłużej niż 182 dni, niezależnie od tego, czy pieniądze wypłaca ZUS, czy pracodawca. Świadczenie może być przekazywane dłużej, jeśli pracownik zachorował na gruźlicę lub zaszedł w ciążę. Wówczas okres ten wydłuża się do 270 dni.

Przekroczenie limitu dni w ciągu roku kalendarzowego skutkuje wyczerpaniem zasiłku chorobowego. W przypadku, gdy pracownik nadal nie jest zdolny do wykonywania zawodu, powinien starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | chorobowe | zasiłek chorobowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »