KHNP reaguje na słowa prezesa Westinghouse. „Nieprawidłowe stwierdzenia”

„Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce” – podała koreańska spółka w piątek w oświadczeniu, którego treść przywołał portal Biznes Alert. To reakcja na słowa prezesa Westinghouse, który na spotkaniu z dziennikarzami w środę powiedział, że „według jego firmy koreańska elektrownia jądrowa w Polsce nigdy nie powstanie”.

"Za sprawą ciągłej realizacji szeregu projektów w Korei i za granicą, KHNP uzyskało zdolności do budowy elektrowni jądrowych w jak najkrótszym czasie oraz w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Co więcej, KHNP jest uznawane za firmę, która potrafi budować na czas i w ramach budżetu, co wyróżnia ją na tle konkurencji" - zauważyła koreańska spółka KHNP, w oświadczeniu w piątek.

Jak podkreślono: "w oparciu o te możliwości KHNP będzie z powodzeniem realizować projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie i przyczyni się do stabilnych dostaw energii w Polsce".  

Reklama

Co powiedział prezes Westinghouse?

- Jesteśmy w sporze prawnym z KHNP. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić sytuacji, w której kraj taki jak Polska, realizujący zasady państwa prawa, mógłby rozważać ofertę naruszającą prawa własności intelektualnej" - stwierdził Patrick Fragman, prezesa Westinghouse na spotkaniu z mediami w środę.

Do jego słów odniósł się koreański KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power), który wraz z ZE PAK i PGE ma wybudować w Polsce elektrownię jądrową w oparciu o technologię APR1400.

"Treść publicznych wypowiedzi prezesa Westinghouse podczas spotkania z polskimi dziennikarzami z dnia 26 kwietnia 2023 roku oraz następujące po nim publikacje medialne są pod wieloma względami nieścisłe" - podał KHNP w stanowisku, które przywołał portal Biznes Alert.

KHNP odpowiada na zarzuty

Jak podała spółka: "nieprawidłowe są stwierdzenia, które wskazują, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse oraz nie może eksportować własnej technologii jądrowej do Polski bez uprzedniej zgody Westinghouse".

Koreańczycy podkreślili także, że nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce.

"Ponadto nie jest prawdą, że uzyskano zgodę Westinghouse na eksport technologii w celu budowy elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich" - wskazała spółka z Korei Południowej.

"KHNP zbudowało lub eksploatuje łącznie 8 reaktorów APR1400 w Korei, a także z powodzeniem zbudowało cztery reaktory tego samego modelu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w fazie eksploatacji lub oddania do użytku" - dodano. 

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Wspólna inwestycja ZE PAK i PGE 

Ministerstwo Aktywów Państwowych wraz z polskimi firmami energetycznymi ZE PAK oraz PGE podpisały w październiku 2022 r. list intencyjny z koreańskim Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii na realizację pierwszej fazy inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.  

Plan budowy elektrowni jądrowej powstaje przy współpracy prywatnego przedsiębiorstwa ZE PAK oraz państwowego PGE z firmą Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). To właśnie ten koncern został wybrany jako dostarczyciel technologii APR1400, w oparciu o którą będzie realizowana inwestycja. 

KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Firma odpowiada za m.in. wszystkie bloki jądrowe działające w Korei Południowej. W ostatnim czasie w oparciu o swoją technologię koncern zrealizował inwestycję w mieście Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tamtejsza elektrownia składa się z czterech bloków po 1400 MW mocy każdy, co daje łącznie 5600 MW i zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne ZEA w jednej czwartej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »