Kadrowa miotła nie odpoczywa. Minister finansów "czyści" kolejną instytucję

Minister finansów Andrzej Domański odwołał z rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mateusza Bergera i Marcina Martyniaka. Zajmowali oni stanowiska zarezerwowane dla przedstawicieli szefa resortu finansów. Obaj byli zaufanymi ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to kluczowa instytucja stojąca na straży stabilności finansowej państwa. BFG gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach i kasach przez klientów oraz odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem. W ostatnich latach BFG przeprowadzał ten proces m.in. w odniesieniu do dwóch banków założonych przez niegdyś najbogatszego Polaka, Leszka Czarneckiego - Idea Banku i Getin Noble Banku.

Dwa najważniejsze organy BFG to zarząd i rada. Do tej ostatniej minister finansów deleguje trzech swoich przedstawicieli. Dwóch kolejnych to nominaci prezesa Narodowego Banku Polskiego, a ostatni członek rady jest reprezentantem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Jak łatwo policzyć, przedstawiciele ministra finansów mają w radzie większość, co jest o tyle istotne, że to rada wyłania zarząd BFG (obecna kadencja zarządu, na którego czele stoi prezes Piotr Tomaszewski, trwa do kwietnia 2024 r.).

Reklama

Minister Domański odwołał z BFG współpracowników M. Morawieckiego

Nowy minister finansów Andrzej Domański "podziękował" za reprezentowanie go w radzie BFG Mateuszowi Bergerowi i Marcinowi Martyniakowi. Ich nazwisk nie znajdziemy już w stosownej zakładce na stronie internetowej tej instytucji. Obaj blisko współpracowali swego czasu z byłym premierem Mateuszem Morawieckim - Berger jako wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej (zastąpił na tym stanowisku Piotra Naimskiego), a Martyniak - jako doradca w zespole ekspertów przy KPRM, potem szef gabinetu politycznego ministra zdrowia za czasów szefowania Adama Niedzielskiego w resorcie, a z czasem wiceminister zdrowia.

Dodajmy, że Mateusz Berger nadal kieruje państwową spółką celową Polskie Elektrownie Jądrowe, której powierzono realizację rządowego projektu atomowego. 

Andrzej Domański nie wyznaczył jeszcze swoich nowych przedstawicieli w radzie BFG. Pozostawił w niej natomiast Krzysztofa Budzicha, który do rady został delegowany jeszcze w kwietniu 2020 r., kiedy to ministrem finansów był Tadeusz Kościński. K. Budzich jest również zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów.

W skład rady obecnie wchodzi także przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, oraz Olga Szczepańska i Witold Grostal, którzy są przedstawicielami prezesa NBP (w banku centralnym oboje zajmują stanowiska dyrektorskie - Szczepańska jest dyrektorem w Departamencie Stabilności Finansowej, a Grostal pełni obowiązki dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BFG | Andrzej Domański | dymisja | Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »