Inflacja na Węgrzech. Kolejny rekord pobity

​Inflacja konsumencka na Węgrzech w grudniu wyniosła 24,5 proc. w relacji rocznej - podał tamtejszy urząd statystyczny. Jest to najwyższy odczyt w ostatnich 25 latach. Wpływ na wysoki wzrost cen towarów i usług miało zniesienie limitu cenowego na paliwa, na które rząd Victora Orbana zdecydował się pod koniec 2022 roku.

Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła w grudniu ubiegłego roku 24,5 proc. liczona rok do roku - podał węgierski urząd statystyczny. Jest to kolejny rekordowy odczyt, nienotowany w tym kraju od 1997 roku. Węgry stały się także krajem z najwyższą inflacją spośród członków Unii Europejskiej.

W ciągu roku najbardziej podrożały energia elektryczna, gaz oraz inne paliwa (o 55,5 proc.); następnie ceny żywności o 44,8 proc. oraz o 24,1 proc. dobra konsumpcyjne trwałego użytki, np. auta, meble lub sprzęt AGD.  

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,9 proc. 

W listopadzie wzrost cen towarów i usług wyniósł 22,5 proc. rdr, w październiku 21,1 proc. rdr, a we wrześniu 20,1 proc. rdr. Natomiast całoroczny wskaźnik inflacji CPI w 2022 r. wyniósł na Węgrzech 14,5 proc.  

Reklama

Zniesienie limitu cen na paliwo "pompuje" inflację

Po wrześniowej decyzji o odmrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych węgierski rząd zdecydował się na podobny krok obejmujący ceny na stacjach benzynowych. Po apelu szefa koncernu MOL Zsolta Herenadiego, który poinformował o krytycznej sytuacji oraz zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw surowca, na początku grudnia na Węgrzech został zniesiony limit cenowy na paliwo.  

Zamrożenie cen benzyny i oleju napędowego zostało wprowadzone w listopadzie 2021 r. Po ponad roku obowiązywania przepisów doszło do sytuacji, w których węgierscy kierowcy w obawie przed wyższymi cenami wykupili większość paliwa na poszczególnych stacjach. Doprowadziło to do problemów z dostępnością surowca. A tam, gdzie dystrybutory były jeszcze zapełnione, pojawiały się długie kolejki.  

Jednocześnie rząd Victora Orbana zdecydował się na utrzymanie limitu cen na podstawowe produkty żywnościowe. Wprowadzone w lutym 2022 r. regulacje planowo mają obowiązywać do kwietnia 2023 r. 

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »