Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne? W tych sytuacjach musisz zapłacić

Pełnomocnictwo notarialne okazuje się niesamowicie pomocne, gdy z różnych powodów nie możemy samodzielnie dopełnić czynności prawnych. Za niedużą opłatą możemy wyznaczyć swojego zastępcę, który zrealizuje je w naszym imieniu. Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne? Wyjaśniamy, kiedy taka forma pełnomocnictwa jest konieczna.

Czym jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo umożliwia upoważnienie osoby trzeciej do wykonywania określonych czynności w imieniu osoby, która wyraziła taką wolę. Używane jest najczęściej w przypadkach, gdy mocodawca z różnych względów, jak m.in. stan zdrowia, odległość, nie może osobiście dokonać czynności.

Za pośrednictwem pełnomocnictwa notarialnego mocodawca może udzielić prawa do wykonywania czynności prawnych w swoim imieniu. Może ono przybrać dwie formy takie jak pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym oraz pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.

Reklama

Pierwsza z form wykorzystywana jest najczęściej do udzielania pełnomocnictw ogólnych. Można jej też użyć, gdy według prawa taka forma pełnomocnictwa będzie uznana za wystarczającą.

Druga forma, czyli pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, jest uznawana za korzystniejszą. Nią posłużymy się m.in. podczas przenoszenia praw do mieszkań, ziemi i innych nieruchomości. Ma ona szczególne znaczenie, ze względu na swój charakter dowodowy. Akty notarialne są postrzegane jako dokumenty urzędowe, w których opisany stan rzeczy jest uważany za prawdziwy.

Podczas nadawania pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego notariusz dokładnie sprawdza tożsamość mocodawcy. Dba o to, aby całość odbywała się zgodnie z przepisami. Każda ze stron pełnomocnictwa dostaje także swój odpis notarialny.

Kiedy konieczne jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo notarialne jest koniecznością, gdy czynności, które mają zostać wykonane przez pełnomocnika, muszą być przeprowadzane w formie aktu notarialnego. Do takich sytuacji należeć będą m.in.:

  • sprawy dotyczące przenoszenia praw do wszelkich nieruchomości;
  • sporządzanie umowy darowizn;
  • sprawy spadkowe jak np. zrzeczenie się dziedziczenia lub spadku;
  • sprawy dotyczące prawa spółek np. zawieranie umów.

Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne?

Za usługę sporządzenia pełnomocnictwa notarialnego w formie aktu należy uiścić opłatę. Jej wysokość może być różna w zależności od m.in. wynagrodzenia notariusza. Reguluje je Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku, według którego wynagrodzenie wynosi 30 zł plus 23 proc. VAT.

W zależności od ilości czynności, które obejmują pełnomocnictwo notarialne, kwota ta może urosnąć. Wówczas taksa wyniesie 100 zł plus 23 proc. podatku VAT. Zapłacimy więcej również, gdy m.in. będziemy potrzebować większej liczby odpisów dokumentu.

Do kosztów za udzielenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego doliczona zostanie również opłata za wypis i 23 proc. VAT.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnomocnictwo | notariusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »