Eurostat: Inflacja w Polsce ponad dwukrotnie wyższa niż w strefie euro

Inflacja w październiku 2023 roku w strefie euro spadła do 2,9 proc., a w całej UE do 3,6 proc, informuje Eurostat. To wyraźna różnica względem wyników sprzed roku, gdzie oba odczyty notowały dwucyfrowe wskaźniki. W Polsce inflacja wyniosła 6,3 proc. i była ponad dwukrotnie wyższa niż w strefie euro. Najwyższą inflację w UE "tradycyjnie" odnotowano na Węgrzech.

Inflacja w strefie euro w październiku 2023 roku wyniosła 2,9 proc. (we wrześniu 4,3 proc.) i była niższa od inflacji w całej Unii Europejskiej, która wyniosła 3,6 proc. (we wrześniu 4,9 proc.) - podał Eurostat. 

W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej inflacja spada. W październiku 2022 roku w strefie euro wyniosła 10,6 proc., a w UE 11,5 proc. 

Inflacja w Polsce ponad dwukrotnie wyższa niż w strefie euro

Inflacja w Polsce, według danych Eurostatu, jest ponad dwukrotnie wyższa niż w strefie euro. W październiku wyniosła ona 6,3 proc.  

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opublikowanych w tym tygodniu, inflacja w październiku w Polsce była wyższa od europejskich danych i wyniosła 6,6 proc. Różnica wynika z tego, że europejski urząd wylicza inflację na podstawie wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP)  

Reklama

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych (dane publikuje GUS). Stąd różnice w wynikach podawanych przez obydwie instytucje. 

Najwyższa inflacja znowu na Węgrzech

W sześciu krajach inflacja była wyższa niż w Polsce. Na Węgrzech wyniosła 9,6 proc. w Czechach 9,5 proc. w Rumunii 8,3 proc., w Słowacji 7,8 proc., w Chorwacji 6,7 proc., a w Słowenii 6,6 proc.  

W trzech krajach, według europejskich danych, pojawiła się deflacja, czyli widoczny spadek cen w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mowa o Belgii (-1,7 proc.), Holandii (-1,0 proc.) oraz Danii (-0,4 proc.). 

"W październiku największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+1,97 pkt proc.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,48 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,90 pkt proc.) i energia (-1,45 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie Eurostatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Eurostat | UE | strefa euro | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »