Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce. Jakie plany mają PGE i Tauron?

Pod koniec czerwca Polska Grupa Energetyczna chce podpisać umowę inwestycyjną z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę elektrowni szczytowo-pompowej "Młoty". Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przekazał, że ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. Własne plany odnośnie do tego typu elektrowni ma także Tauron.

Obecnie w Polsce działa sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowychElektrownia Żarnowiec o mocy 716 MW, Elektrownia Porąbka-Żar o mocy 500 MW, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce o mocy 200 MW, Elektrownia Żydowo o mocy 167 MW, Elektrownia Niedzica o mocy 92 MW oraz Elektrownia Dychów o mocy 90 MW.

Elektrownie szczytowo-pompowe. Będą kolejne inwestycje

Szef PGE w rozmowie z PAP przekazał, że treść umowy inwestycyjnej między spółką a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotyczącej potencjalnej budowy elektrowni szczytowo-pompowej "Młoty" jest już uzgodniona. - Pod koniec czerwca chcemy ją podpisać. Mamy też ukończone studium wykonalności dla tej inwestycji - poinformował Dąbrowski.

Reklama

Pod koniec kwietnia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w spółce PGE Inwest 12, która odpowiada za budowę elektrowni szczytowo-pompowej "Młoty" w gminie Bystrzyca Kłodzka na Dolnym Śląsku.

Inwestycje mają zakończyć się w 2030 r.

- Zgoda na koncentrację umożliwi podpisanie z NFOŚiGW umowy inwestycyjnej na finansowanie tej inwestycji. Dzięki temu, po uzyskaniu wyników studium wykonalności w drugim kwartale 2023 r. i podjęciu decyzji o realizacji inwestycji, będziemy mogli sprawnie przystąpić do kolejnych kroków przygotowawczych a następnie realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem, ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. - wskazywał wówczas szef PGE.

PGE oraz NFOŚiGW dokapitalizują spółkę celową Inwest 12, tak, że w konsekwencji Polska Grupa Energetyczna zachowa 51 proc a NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce.

Elektrownia szczytowo-pompowa "Młoty" o planowanej łącznej mocy ponad 1000 MW to najbardziej zaawansowany projekt budowy takiej elektrowni w Polsce. Bazuje na rozpoczętych w latach 70-tych pracach górniczych, zawieszonych na początku lat 80. ubiegłego wieku. Dokończenie tej inwestycji było rozważane przez władze samorządowe w drugiej dekadzie XXI w., inwestycja została ujęta w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta i gminy Bystrzyca Kłodzka, Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020, a także w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego.

W ramach inwestycji mają powstać dwa zbiorniki wodne, które dodatkowo pełniłyby funkcje przeciwpowodziową na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka, elektrownia zostanie podłączona do krajowego systemu linią 400 kV.

Nie tylko PGE, Tauron też chce mieć elektrownię szczytowo-pompową

W Rożnowie może powstać elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 700 MW - poinformował prezes Taurona Paweł Szczeszek. Zastrzegł, że decyzji jeszcze nie ma, zależy ona od inwentaryzacji środowiskowej i "przygotowania montażu finansowego".

Na pytanie, kiedy elektrownia mogłaby powstać, Szczeszek powiedział: - Datą graniczną, nieprzekraczalną - jeżeli podejmiemy decyzje, bo ona nie jest jeszcze podjęta, ale wszystko zmierza ku temu, że ta decyzja będzie realizowana przez grupę Tauron - jest rok 2027. 

Zastrzegł jednocześnie, że decyzja jest uzależniona od inwentaryzacji środowiskowej i "od przygotowania montażu finansowego".

Prezes Taurona dodał, że "wydaje się, że rok 2027 jest niezagrożony".

Pytany o koszty inwestycji powiedział, że oszacowano je na około 6 mld zł. Zwrócił uwagę, że elektrownia szczytowo-pompowa w Rożnowie (woj. małopolskie) byłaby jedną z trzech nowych takich elektrowni w Polsce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: elektrownie | PGE Polska Grupa Energetyczna SA | Grupa Tauron | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »