Blokada numeru PESEL. Powstanie nowe narzędzie do walki z kradzieżą danych

Cyfryzacja KPRM pracuje nad nowymi przepisami, które mają pomóc w walce z wyłudzaczami danych osobowych. Rejestr zastrzeżeń, w którym każdy obywatel będzie mógł zablokować swój PESEL, ma na celu uniknięcie takich sytuacji jak wzięcie na nasze dane kredytu lub sprzedaż naszego majątku.

Minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prace nad nową ustawą, która ma być kolejnym narzędziem w walce ze złodziejami danych. Rząd planuje wprowadzić do polskiego porządku prawnego rejestr zastrzeżonych numerów PESEL.  

W praktyce każdy obywatel będzie mógł za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy zastrzec swój numer PESEL. Taki ruch ma uniemożliwić wzięcie kredytu, sprzedania nieruchomości lub założenia firmy na osobę, która padnie ofiarą złodziei. Jednocześnie każdy bank lub notariusz będą mieli obowiązek sprawdzenia rejestru przed udzieleniem kredytu lub przy sprzedaży nieruchomości.

Reklama

Z zapowiedzi ministra Cieszyńskiego wynika, że powyższe przepisy uda się wprowadzić w ciągu pół roku. W planach KPRM jest też poszerzenie funkcji aplikacji mObywatel o powiadomienie osoby o fakcie próby wykorzystania jej danych. 

Nowe przepisy będą batem na złodziei?

Jak zauważa dziennik "Rzeczpospolita", obecnie na rynku komercyjnym funkcjonują podobne usługi, jednak przepisy proponowane przez rząd nałożyłyby dodatkową odpowiedzialność na instytucje finansowe i notariuszy. 

Zapowiadana ustawa może okazać się skutecznym narzędziem wymierzonym przeciw wyłudzaczom danych, których w Polsce nie brakuje. Jak wynika z informacji Komendy Głównej Policji, w ciągu 2,5 roku doszło w naszym kraju do blisko 33,5 tys. przestępstw opartych o kradzież dokumentów, posługiwanie się fałszywym dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym identyfikację. 

Dodatkowo, jak podaje Związek Banków Polskich, od 2008 do 2019 roku, w samej tylko bankowości doszło do 93,7 tys. wyłudzeń na łączną kwotę 5,46 mld zł.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »