Bank centralny Szwajcarii nie zatrzymuje się. Stopy mocno w górę

Szwajcarski Bank Narodowy podniósł stopy procentowe o 0,50 pkt proc. z 1 na 1,50 proc. To mocniejszy ruch niż prognozy części ekonomistów, którzy wskazywali, że ze względu na ryzyko kryzysu bankowego, bank centralny Szwajcarii zdecyduje się jednak na mniejszą skalę zacieśnienia.

W lutym inflacja w Szwajcarii - podał Federalny Urząd Statystyczny - wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym.

Część ekonomistów przewidywała, że Szwajcarski Bank Narodowy podniesie stopy o 0,25 pkt proc. "Przed szczególnym wyzwaniem stoi SNB, który niedawno był zmuszony do ratowania Credit Suisse. Wydaje się, że przedsięwzięte działania (przejęcie przez UBS, dostarczenie płynności do sektora bankowego i gwarancje) pozwolą bankowi kontynuować cykl podwyżek stóp" - ocenili w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP, którzy prognozowali ruch SNB na poziomie 0,25 pkt proc. 

Reklama

Bank centralny Szwajcarii zaczął zacieśnienie monetarne w czerwcu 2022 r. podnosząc wtedy pierwszy raz od 15 lat stopy procentowe z -0,75 na -0,25 proc. Od tego czasu główna stopa procentowa wzrosła 2,25 pkt proc.

Podwyżka stóp proc. to kluczowa informacja dla osób, które mają kredyty frankowe (około 340 tys. umów). Wraz ze wzrostem stóp proc. SNB, wzrośnie także rynkowa stawka SARON, od poziomu której zależy wysokość oprocentowania kredytów.

Jak decyzje uzasadnia bank centralny?

"SNB dalej zacieśnia politykę pieniężną i podnosi główną stopę procentową SNB o 0,5 punktu procentowego do 1,5 proc. W ten sposób przeciwdziała ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej. Nie można wykluczyć, że nastąpią kolejne podwyżki stopy procentowej SNB, niezbędne do zapewnienia stabilności cen w średnim okresie" - podał bank centralny w komunikacie.

Jak przypomniano w oświadczeniu, "inflacja ponownie wzrosła od początku roku i w lutym wyniosła 3,4 proc.". To jest zatem wciąż wyraźnie powyżej przedziału, który SNB wiąże ze stabilnością cen (2 proc.). "Ostatni wzrost inflacji wynika głównie z wyższych cen energii elektrycznej, usług turystycznych i żywności. Jednak wzrost cen jest obecnie powszechny" - podkreślono.

Nie tylko SNB. Duże banki centralne wciąż podnoszą stopy

Wczoraj Rezerwa Federalna podniosła główna stopę o 0,25 pkt proc. do przedziału 4,75-5 proc. Była to 9. podwyżka z rzędu a stopy w USA wzrosły do najwyższego poziomu od 2007 r. Wcześniej, w zeszłym tygodniu, także Europejski Bank Centralny podniósł stopy o 0,5 pkt proc. 

Tym samym główna stopa procentowa wzrosła do 3,50 proc. z 3 proc. Pomimo rosnących obaw o stabilność sektora bankowego, EBC nie zdecydował się jednak na mniejszą skalę podwyżki, co w ostatnich dniach prognozowali analitycy. Inflacja w strefie euro w lutym wyniosła 8,5 proc. Cel inflacyjny EBC to 2 proc.

Dzisiaj poznamy jeszcze decyzje o poziomie stóp proc. w Norwegii i Wielkiej Brytanii. Na Wyspach inflacja w lutym wzrosła do 10,4 proc. Ekonomiści przewidują, że Bank Anglii zdecyduje się na podwyżkę o minimum 0,25 pkt proc. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | inflacja | Szwajcaria | frank szwajcarski | SNB | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »