Inwestorzy pełni obaw

Rozruchy w Hiszpanii, zagrożenie secesją Katalonii, strajk w Grecji, napięcie między Chinami i Japonią, obawy o skuteczność QE3 i perspektywy globalnej gospodarki to czynniki, które rządziły giełdami.

Rozruchy w Hiszpanii, zagrożenie secesją Katalonii, strajk w Grecji, napięcie między Chinami i Japonią, obawy o skuteczność QE3 i perspektywy globalnej gospodarki to czynniki, które rządziły giełdami.

Większego natężenia negatywnych impulsów trudno było się spodziewać, choć w zanadrzu niedźwiedzie mają jeszcze groźbę rozpadu strefy euro i amerykański fiskalny klif. Wszystko wskazuje na to, że ten zestaw da im co najmniej kilkudniową przewagę. Spadki powstrzymać może zbliżający się koniec kwartału, co powinno skłonić inwestorów instytucjonalnych do podtrzymania notowań, ale na dłuższą metę korekty nie powstrzyma.

Negatywny sygnał, który we wtorek wysłały amerykańskie indeksy, rozlał się błyskawicznie na pozostałe rynki. W środę został dodatkowo wzmocniony przez niepokojące wieści z Hiszpanii i Grecji, gdzie napięcie społeczne i opór przeciw koniecznym reformom coraz bardziej się nasila. To zaś utrudnia i tak już niełatwe negocjacje z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i stawia pod znakiem zapytania ewentualną pomoc Europejskiego Banku Centralnego i europejskich funduszy ratunkowych.

Reklama

Warszawska giełda na tle pozostałych parkietów prezentowała się w środę stosunkowo dobrze. Indeks największych spółek rozpoczął dzień od spadku o niecałe 1,2 proc. i przez większą część dnia bronił się przed pogłębieniem przeceny, mimo bardzo niesprzyjających warunków zewnętrznych. Jak zaklęty trzymał się okolic 2355 punktów i niedźwiedzie nie były w stanie uszczknąć więcej niż 10 punktów.

W gronie blue chips silne spadki kontynuowały papiery Lotosu. Po wtorkowym spadku o prawie 1,4 proc., w środę chwilami zniżkowały o ponad 3 proc. Nieco ponad 2 proc. przecenie ulegały walory Pekao. Pod koniec dnia zniża sięgała już 3 proc. W przypadku pozostałych spółek spadki nie były tak dramatyczne. Na niewielkim plusie lub w okolicach wtorkowego zamknięcia trzymały się akcje Asseco, Bogdanki, PKN Orlen i Tauronu. Na szerokim rynku uwagę zwracały: 24-proc. skok notowań walorów PBG oraz ponad 8-proc. zwyżka walorów Polimexu. W przypadku tej drugiej firmy to efekt informacji o tym, że kontrolowany przez Romana Karkosika Impexmetal zwiększył zaangażowanie w budowlanej firmie do 6,56 proc.

Indeks w Paryżu na otwarciu zniżkował o 1,2 proc., a w ciągu dnia skala spadku zwiększyła się do ponad 2 proc. DAX po początkowej stracie sięgającej 0,9 proc., po południu szedł w dół nawet o 1,9 proc. Londyński FTSE zachowywał się nieco lepiej, zniżkując o 1,5 proc. Liderem spadków był tracący ponad 3,5 proc. wskaźnik w Madrycie. Na drugim miejscu znajdowały się spadające po 3 proc. moskiewski RTS oraz wskaźnik w Mediolanie. Indeks w Atenach zniżkował o zaledwie 0,5 proc., a chwilami był nawet nad kreską.

Po neutralnym początku handlu na Wall Street, przewagę zaczęły zdobywać niedźwiedzie. To pogorszyło i tak już fatalne nastroje na naszym kontynencie. W Paryżu spadek przekraczał 2,5 proc., a DAX zniżkował o 2 proc.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na pół godziny przed końcem sesji WIG20 tracił 1,3 proc., WIG spadał o 1,1 proc., a wskaźniki małych i średnich spółek szły w dół po 0,5-0,7 proc.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: pełnia | obawa | w Hiszpanii | Obawy | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »