Independent: System ochrony depozytów pusty

Według brytyjskiej gazety system ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii dysponuje kwotą zaledwie 4,4 mln funtów, w porównaniu do 49 mld dolarów w analogicznym systemie w USA.

Według brytyjskiej gazety system ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii dysponuje kwotą zaledwie 4,4 mln funtów, w porównaniu do 49 mld dolarów w analogicznym systemie w USA.

Wydarzenie dnia

Wiadomość podana przez gazetę, która nie powołała się na żadne źródła spowodowała poranną wyprzedaż funta na światowych rynkach, który spadł o 1 proc. do jena i o pół procent do dolara, notując spadki także wobec innych walut. Kwota na ochronę systemu depozytów wydaje się śmiesznie mała, jeśli pamiętać, że w zeszłym tygodniu klienci banku Nothern Rock wypłacili z niego 2 mld funtów wycofując swoje oszczędności. Wiadomość podana przez Independent traktowana jest poważnie - zamieściły ją światowe serwisy informacyjne jak Bloomberg czy Reuters. Sprzęga się też w czasie z ostrzeżeniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ostrzegł, że rynki finansowe długo nie wrócą jeszcze do równowagi.

Reklama

Sytuacja na GPW

Poniedziałkowe notowania już tradycyjnie przyniosły ze sobą wyraźny spadek aktywności inwestorów - obroty podliczono na nieco ponad 1 mld PLN, w porównaniu do 2,5 mld PLN w piątek.

Większa część sesji była nieciekawa, indeksy przebywały w wąskim obszarze konsolidacji, dopiero ostatnia godzina przyniosła rozstrzygnięcie. Inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje i indeksy wybiły się w dół. Za sprzedażą akcji przemawiała bliskość szczytów hossy. Inwestorzy mogą się obawiać, że nie zostaną one pokonane - stąd podjęli taką decyzję. Obroty co prawda nie były wysokie, ale z drugiej strony porównywalne z tym, co oglądaliśmy w czasie wzrostowych sesji z poprzednich dwóch tygodni.

Podrożały akcje 92. spółek, potaniały 192.

Giełdy zagraniczne

Sesja w Stanach zakończyła się lekkimi minusami po zapowiedzi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że rynek kredytów może długo nie wrócić do równowagi, co najbardziej dotknęło ceny akcji instytucji finansowych. Inwestorzy sprzedawali również walory spółek paliwowych realizując zyski po ostatnich silnych wzrostach oraz spółek budowlanych. W rezultacie S&P stracił 0,5 proc., a Dow Jones zniżkował o 0,4 proc. Wzrosty kontynuuje natomiast Brazylijski Bovespa, który zyskując 1,6 proc. ustanowił nowy rekord.

W Azji główne indeksy lekko zwyżkowały, głównie dzięki spółkom sektora wydobywczego - Nikkei zyskał 0,7 proc., Hang Seng 0,3 proc. Inwestorzy interesowali się również akcjami japońskich producentów samochodów, w wyniku spekulacji na temat strajków u ich amerykańskiego konkutenta- General Motors.

Obserwuj akcje

BRE Bank - po nieudanym ataku na nowy rekord, kurs spółki spadł wczoraj o 4,6 proc. Niemniej, miało to miejsce przy bardzo niskich obrotach, a jeśli dodamy, że przez cztery poprzednie sesje cena akcji silnie wzrosła o ok. 10 proc., takie odreagowanie jest rzeczą naturalną. Wprawdzie RSI wygenerował sygnał sprzedaży, jednak wydaje się, że potencjał wzrostowy jeszcze jest i dopóki to wskazanie nie zostanie potwierdzone przez MACD nie traktowalibyśmy go zbyt poważnie.

Poinformowali przed sesją

Mostostal Export - podpisał umowę na wykonanie zespołu budynków biurowo-produkcyjnych w Obwodzie Moskiewskim. Wartość kontraktu ustalono na 42,2 mln EUR, a termin realizacji na 18 miesięcy.

Impexmetal - miał w pierwszym półroczu 2 mld PLN przychodu (wzrost o 12 proc.) oraz zysk netto na poziomie 78 mln PLN (wzrost o 20 proc.).

Hutmen - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 835 mln PLN (wzrost o 7 proc.), a strata netto 55 mln PLN, przy 23 mln PLN zysku netto w analogicznym okresie ubiegłego roku.

PPWK - podmiot, którego wiceprezesem zarządu jest członek rady nadzorczej spółki kupił 7.130.000 akcji spółki o łącznej wartości 14,3 mln PLN.

ATM - zawarła umowę z Polską Telefonią Cyfrową na dostawę i instalacje urządzeń telekomunikacyjnych o wartości 13,4 mln PLN. Dostawy zostaną zrealizowane do końca 2007 roku.

Żywiec - spółka zależna Żywiec Key Account Services została rozwiązana i rozpoczęło się w niej postępowanie likwidacyjne.

BRE Bank - osoby zobowiązane sprzedały łącznie 399 akcji o wartości 207 tys. PLN.

Dom Development - członek rady nadzorczej spółki sprzedał 550 akcji po cenie 157,80 PLN za jedną.

Prognoza giełdowa

Trudno przed dzisiejszą sesją o nadmierny optymizm. Niewielki spadek w USA nie jest może istotny, ale fakt zatrzymania zwyżek w Stanach przez cztery sesje jest już wymowny. Rynki azjatyckie wydają się być wyłączone z światowych problemów, ale i one nie rosły dziś na tyle mocno, by budować zaufanie do akcji w Europie. Wczorajsze rozważania premiera Francji o katastrofalnym stanie finansów publicznych i dzisiejsze doniesienia "The Independent" o stanie systemu gwarantowania depozytów w UK też nie pomagają.

Podobnie jak zachowanie rynku walutowego.

Warto też pamiętać, że dziś po południu poznamy dane z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym, które zapewne nie okażą się znakomite.

Wszystkie te elementy mogą skłaniać inwestorów do dalszej realizacji zysków. Wsparciem dla WIG20 będzie poziom 3650 pkt, a dla WIG 60,6 tys. pkt - to granica luki hossy, która pojawiła się na wykresach po ubiegłotygodniowej decyzji Fed.

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: ochrona depozytów | Independent | depozyty | USA | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »