Deweloperzy w tarapatach?

Marże deweloperów w największych polskich miastach spadły do 8-16 proc., choć jeszcze niedawno dochodziły do 100 proc. - podaje "Rzeczpospolita" powołując się na raport CEE Property Group.

Marże deweloperów w największych polskich miastach spadły do 8-16 proc., choć jeszcze niedawno dochodziły do 100 proc. - podaje "Rzeczpospolita" powołując się na raport CEE Property Group.

Przyczyną spadku marż są rosnące koszty budowy mieszkań przy jednoczesnym braku możliwości podniesienia cen sprzedaży (te już są wysokie). Przede wszystkim chodzi o wysokie ceny gruntów, ale również wyższe koszty materiałów i robocizny. Szacuje się, że przy obecnych cenach koszty budowy mieszkań są nawet o 100 proc. wyższe niż przed rokiem czy dwoma. Oznacza to radykalny spadek marż dla deweloperów o mocnej pozycji, a nawet widmo bankructwa dla firm z niewielkim kapitałem i działającym bez większego doświadczenia. Sytuację firm pogarsza dodatkowo nasilająca się konkurencja - w przyszłym roku może powstać nawet o połowę więcej mieszkań niż w obecnym.

Reklama

Sytuacja na GPW

Wczorajsza sesja bardzo długo przypominała tę poniedziałkową. Przez większą część dnia nie działo się nic interesującego, dopiero końcówka przyniosła zdecydowany wzrost cen akcji i indeksów. Ta mocna końcówka to efekt dobrego otwarcia w USA, na które reagowały także inne giełdy europejskie.

Obroty podliczono na mniej niż 1,3 mld PLN, a więc nie można uznać wtorkowej sesji za przełomową, nie mniej warto podkreślić, że właśnie pod koniec notowań zawierano najwięcej transakcji. Mimo wzrostu cen akcji i indeksów, za wcześnie by mówić o wybiciu. Ale szanse na wybicicie górą z ostatniej konsolidacji wyraźnie wzrosły.

Od początku do końca notowań wzrósł kurs 157. spółek, spadł 122. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących.

Giełdy zagraniczne

Inwestorzy powrócili na amerykańską giełdę po poniedziałkowym święcie z ochotą do kupowania akcji. Przy dosyć małych obrotach S&P i Dow Jones zyskały wczoraj odpowiednio 1,1 proc. i 0,7 proc. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje spółek technologicznych i energetycznych dzięki spekulacjom na temat wysokiej sprzedaży produktów Apple oraz rosnącej cenie ropy. Drugi dzień z rzędu zyskiwały firmy z branży finansowej, co nie powinno dziwić skoro obawy o pogłębienie się kryzysu kredytowego są na rynku coraz mniejsze. Brazylijski Bovespa zyskał dzisiaj 0,8 proc. i coraz bardziej zbliża się do rekordowych poziomów. W Azji jest już na nich Hang Seng, który dzisiejszym wzrostem o 1,3 proc. ustanowił kolejny rekord. Słabiej radzi sobie Nikkei (traci 0,1 proc.) w wyniku mocnienia się jena, które szkodzi japońskim eksporterom.

Obserwuj akcje

Agora - po silnej fali wzrostów akcje spółki są najdroższe od grubo ponad jednego roku. Wygląda jednak na to, że możemy spodziewać się odreagowania tych wzrostów, na co wskazują MACD i RSI pokazujące wykupienie rynku. Sugerują to również wysokie obroty na ostatnich sesjach, które świadczą o tym, że część inwestorów na ochotę na realizację zysków. Ewentualna korekta powinna zatrzymać się na wsparciu na 50 PLN, a w przypadku pogłębienia spadków na 47 PLN. Jeżeli kurs zjedzie niżej, może dojśc nawet w rejon 41 PLN.

TPSA - kurs spółki wybił się z bazy i możemy spodziewać się drugiej fali wzrostów, tym bardziej, że wybicie zostało potwierdzone dużą białą świecą przy rosnących obrotach. Zasięg ewentualnej wycieczki w górę można szacować na 1,5 PLN czyli do poziomu 24 PLN. RSI potwierdza taki potencjał wzrostowy, chociaż trzeba powiedzieć, że MACD jest w tej kwestii bardziej sceptyczne (pokazuje wykupienie rynku).

Poinformowali przed sesją

Elektrobudowa - podpisała umowę z BOT Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów na dostarczenie stacji elektroenergetycznych. Wartość umowy ustalono na 25 mln PLN, a termin zakończenia dostaw na koniec czerwca 2008 roku.
Decora - główny udziałowiec (szwajcarski Saniku) sprzedał 300.000 akcji o łącznej wartości 12 mln PLN czym ograniczył swoje zaangażowanie w spółkę do 31 proc. (wcześniej 34 proc.).
EMC - główny udziałowiec i zarazem prezes zarządu (Piotr Gerber) ograniczył swoje zaangażowanie do 37 proc. (wcześniej 47 proc.) obdarowując dwie osoby ze swojej rodziny 5-procentowymi pakietami akcji o wartości 7,2 mln PLN każdy.
Jago - zapłaci 32 mln PLN za wybudowanie chłodni w miejscowości Bieniewo Parcela (okolice Warszawy).
TVN - członek zarządu i inny insider sprzedali łącznie 31.247 akcji wartych 719 tys. PLN.
Lubawa - wartość umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę namiotów wojskowych została rozszerzona o 3,3 mln PLN.
Elstaroil - insider sprzedał 3.500 akcji o łącznej wartości 42 tys. PLN.

Prognoza giełdowa

Po wczorajszej sesji WIG jest najwyżej od 9 sierpnia (dnia, który przedwcześnie został okrzyknięty czarnym czwartkiem, bo kolejny czwartek okazał się jeszcze czarniejszy), a WIG20 nawet od 8 sierpnia. Czy to oznacza, że wraz ze wzrostem giełd amerykańskich, mamy dziś szanse na mocny wzrost i wybicie górą? Szanse zawsze są, ale trzeba uważać, czy przypadkiem nie jest to pułapka, fałszywe wybicie. Ostatnie sesje wzrostowe rozgrywały się przy bardzo skromnych obrotach - ich wartość prognostyczna nie jest wysoka. Również w Stanach, wczorajszy wzrost odbył się przy niewielkim wolumenie. Nie można zatem być zbyt pewnym swego, zwłaszcza że rynek walutowy wysyła sprzeczne sygnały.

Po dzisiejszej sesji nie spodziewamy się zdecydowanych rozstrzygnięć, co do przyszłego kierunku ruchu indeksów. Ale pewnych podpowiedzi. Bo do końca tygodnia ten ruch powinien zostać określony.

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: budowy | deweloperzy | tarapaty | deweloper | 100 | wybicie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »