Cisza przed burzą

Miniony tydzień przyniósł uspokojenie nastrojów zarówno na rynku walutowym jak i surowcowym. Większość inwestorów wstrzymuje się obecnie z decyzjami czekając na jutrzejsze posiedzenie FED. Decyzja w sprawie stóp procentowych będzie kluczowa dla zachowania dolara w najbliższych tygodniach.

Miniony tydzień przyniósł uspokojenie nastrojów zarówno na rynku walutowym jak i surowcowym. Większość inwestorów wstrzymuje się obecnie z decyzjami czekając na jutrzejsze posiedzenie FED. Decyzja w sprawie stóp procentowych będzie kluczowa dla zachowania dolara w najbliższych tygodniach.

Można także oczekiwać, że wzrost zmienności na parze EUR/USD przełoży się na rynki surowcowe. Korekta cen surowców jest, więc w dalszym ciągu bardzo prawdopodobna. Duże uzależnienie od kursu amerykańskiej waluty w dalszym ciągu wykazuje złoto oraz srebro. Ostatnie sesje na tych kruszcach charakteryzowały się spadkiem zmienności i kursy poruszały się w bok. Cena srebra zgodnie z naszą prognozą z ubiegłego tygodnia oscyluje wokół poziomu 13,8 USD za uncję, który stanowi istotne wsparcie przed dalszymi spadkami. Jednak w przypadku pokonania go nadal podtrzymujemy naszą opinię o możliwości rozszerzenia korekty nawet w okolice 13 dolarów. Ważnym oporem z góry są okolice poziom 14,55 USD i dopiero wzrost powyżej będzie sugerował, że korekta dobiegła końca i czekają nas ponowne wzrosty.

Reklama

Kurs złota przebywa natomiast już od kilku sesji w pobliżu 800 dolarów za uncję. Już w poprzednich komentarzach podkreślaliśmy rolę tego poziomu i jak widać jest on istotny dla wielu inwestorów. Interpretując zachowanie cen tego kruszcu można wnioskować, że kurs prawdopodobnie jest obecnie w korekcie płaskiej, która przybrała formę trójkąta. Większe spadki powstrzymywane są przez rosnący przed świętami popyt natomiast wzrost kursu hamowany jest przez zbyt duże wykupienie w poprzednich tygodniach oraz zatrzymanie deprecjacji amerykańskiej waluty. Duża korelacja ujemna złota z kursem EUR/USD sprawia, że większą zmienność na złocie zobaczmy dopiero po rozstrzygnięciu na tej parze.

Obecnie dopóki cena nie spadnie poniżej 783 USD lub wzrośnie powyżej 810 dolarów, powinniśmy obserwować kontynuację obecnej konsolidacji. Brak wyraźnego trendu zauważalny był także na notowaniach ropy. Spadki cen w dalszym ciągu bronione były przez 50 sesyjna średnią kroczącą i dopiero na dzisiejszej sesji kurs zszedł poniżej. Może to być pierwszy sygnał sugerujący dalszą przecenę "czarnego złota". Bardzo ważnym wsparciem jest obecnie poziom 86 dolarów za baryłkę. Gdyby podaż doprowadziła do jego pokonania będzie to sygnałem do większej korekty i możliwości spadku ceny nawet poniżej 80 USD.

Do takiego scenariusza przyczynić się mogą między innymi spekulacje na temat wystarczających zapasów ropy na tegoroczną zimę w USA. Spadki cen są natomiast obecnie powstrzymywane przez ubiegło tygodniową decyzję OPEC o braku zwiększenia wydobycia. Zawiodła ona oczekiwania wielu inwestorów. Ostatnie sesje nie przyniosły także rozstrzygnięcia na rynku miedzi. Cały czas niezwykle istotnym oporem przed dalszymi wzrostami jest poziom 7000 USD za tonę. Dopóki nie zostanie on pokonany istnieje większe prawdopodobieństwo, że cena będzie spadać. Do deprecjacji cen miedzi przyczynić się mogą dalsze obawy o osłabienie popytu z Chin, a także coraz większe szanse na umocnienie amerykańskiej waluty.

Prognozy zachowania cen surowców w nadchodzących dniach są uzależnione od wtorkowej decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Może ona być sygnałem do rozpoczęcia większej korekty kursu EUR/USD. Należy zauważyć, że obecnie na wielu wykresach zarówno na rynku walutowym jak i surowcowym, wyrysowały się formacje głowy z ramionami lub trójkąta. Wybicie w którąkolwiek ze stron będzie oznaczało dynamiczny ruch i należy być na to przygotowanym w obecnym tygodniu. Należy więc obserwować zachowanie cen na wskazanych przez nas poziomach i szybko reagować na daną sytuację. Końcówka roku na rynkach będzie prawdopodobnie bardzo emocjonująca.

Marcin Ciechoński

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: cisza | Fed | waluty | złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »