Aktualności z rynków towarowych

Podnosząc stopę dyskontową, amerykański Bank Rezerw Federalnych rozpoczął wycofywanie instrumentów wspierających system finansowy.

Podwyżka stóp procentowych w USA rozpoczyna fazę wyjściową

Pomimo, iż ruch ten nie jest postrzegany jako prognostyk nadchodzących zmian amerykańskiej stopy podstawowej, rynek akcji odnotował spadek a dolar zwyżkował po ogłoszeniu tej wiadomości. Przedstawiciele Fedu podkreślali, że podwyżka nie wpłynie na zmianę prognozy gospodarczej, niemniej jednak nastawienie graczy rynkowych uległo zmianie.

Złoto zakończyło bardzo ciekawy tydzień po tym jak MFW ogłosił, iż ostatnie 190 z 400 ton tego kruszcu zostanie sprzedane na wolnym rynku zamiast poprzez transakcję bezpośrednią bankom centralnym. We wrześniu ubiegłego roku ogłosili oni również sprzedaż, która miała przyczynić się do sfinansowania projektów w biednych krajach. Indie kupiły 200 ton po kursie około 1050 USD, a mniejsze ilości zostały również nabyte przez Sri Lankę oraz Mauritius. Nieudane próby znalezienia kupca na pozostałe 190 ton, pomimo ciągłych pogłosek na temat zainteresowania Rosji oraz Chin, wywołały falę spekulacji w ostatnich kilku miesiącach.

Wiadomość o sprzedaży początkowo spowodowała spadek kursu złota o 2,5%, jednak poziom 1100 USD okazał się wystarczająco mocny, i stamtąd byliśmy świadkami odbicia w górę. Biorąc pod uwagę rozgłos towarzyszący tego rodzaju transakcjom, oraz fakt, iż ilość i cena podane są do publicznej wiadomości, niektórzy zainteresowani kupcy mogli nie wziąć udziału w sprzedaży. Chiny już ogłosiły chęć dalszego zdywersyfikowania swoich rezerw, częściowo poprzez nabycie złota. Proces ten przez ostatnie sześć lat doprowadził do podwojenia chińskich rezerw do ponad 1054 ton, a niedawno Chiny zaczęły nabywać udziały w największym funduszu ETF inwestującym w złoto, SPDR Gold ETF.

Sprzedaż pozostałej części zapasów złota na otwartym rynku może okazać się łatwiejszym zadaniem, a banki centralne, które do tej pory przyglądały się sytuacji z zewnątrz, mogą się po cichu przyłączyć. Władze MFW obiecały nie destabilizować rynku oświadczając, że kruszec będzie wyprzedawany stopniowo.

Pomimo niedawnej zwyżki dolara związanej z problemami zadłużenia rządowego w Europie, gdzie rosnące dziury budżetowe w Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii hamują poprawę gospodarczą tego regionu, ceny złota wytrzymały presję. Złoto wyceniane w Euro odnotowało nowy najwyższy historycznie poziom w tym tygodniu (828 EUR), co wskazuje na osłabienie negatywnej korelacji, patrząc na jednoczesne wzrosty złota i dolara.

Z perspektywy analizy technicznej, złoto wyłamało się z trendu spadkowego od grudniowego najwyższego poziomu, docierając do 1127 USD, zanim wieści z MFW sprowadziły je z powrotem do wsparcia w okolicy 1098 USD. Spekulacyjna długa pozycja na rynku COMEX została zredukowana do poziomu wrześniowego, pozostawiając rynek w bardziej neutralnej sytuacji. Przełamanie powyżej oznaczać będzie zwyżkę z celem 1162 USD, podczas gdy wsparcie poniżej 1098 USD znajduje się w okolicy 1070 USD, a potem 1045 USD.

Ropa naftowa odnotowała w tym tygodniu znaczne wzrosty dzięki kolejnym oznakom wzrostu gospodarczego, co spowodowało powrót powyżej technicznego poziomu 72,50 USD, dosięgając 79,30 USD zanim podwyżka oprocentowania przez Fed nie uruchomiła nieznacznej realizacji zysków. Spekulacyjna długa pozycja na kontraktach terminowych WTI została zredukowana o 68% w ciągu ostatnich kilku tygodni, pozostawiając rynek lepiej przygotowany do reakcji na pozytywne wiadomości.

Kontrakty futures zapadające w najbliższym miesiącu najwyraźniej znajdą się powyżej 200-dniowej średniej kroczącej na poziomie 76,20 USD. To dopiero drugi taki przypadek od października 2008, więc możemy oczekiwać technicznej korekty w górę. Przełamanie oporu na poziomie 80 dolarów otworzy drogę do 85, podczas gdy wsparcie znajduje się w okolicy 75, a następnie 69,50 USD.

Cena gazu ziemnego nadal spada przez nadwyżkę zapasów. Pomimo zimna, sezonowy spadek spowodował utworzenie się zapasów na poziomie wyższym o prawie 3% od pięcioletniej średniej. Jesteśmy już zdecydowanie w drugiej połowie zimy, co sprawia, iż ceny są bardziej podatne na spadki im bardziej zbliżamy się do wiosny. Wsparcie na poziomie 5,06 USD to aktualnie jedyna podpora utrzymująca rynek przed głębszą korektą w kierunku 4,74 USD.

Miedź zdecydowanie odrobiła straty z poprzednich kilku tygodni, zbliżając się do najwyższego poziomu ze stycznia (355 USD) zanim wiadomości z Fedu nie ostudziły nieco tej sytuacji.

Pomimo iż akcje "miedziowe" na London Stock Exchange zwyżkują do najwyższych poziomów od października 2003, niedawne zachowanie traderów posiadających zapasy miedzi w przeznaczonych do tego magazynach może oznaczać wzrost popytu na fizyczne posiadanie tego metalu. Widać to po zwiększonej liczbie odwołanych warrantów na London Metal Exchange, co z reguły oznacza, iż uczestnicy rynku przygotowują się do fizycznej dostawy metalu.

Patrząc od strony technicznej, widzimy korektę w dół do wsparcia w okolicach 315 dolarów na kontrakcie terminowych z majową datą dostawy po 18% zwyżce w ostatnich dwóch tygodniach. Opór znajduje się na wysokości 335 oraz 347 USD.

Ole Sloth Hansen

SaxoBank A/S

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: bank | podwyżka | złoto | rynek towarowy | wycofywanie | złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »