Wycofują się z Polski przez nasze przepisy

Skandynawska Nordea tłumaczy przyczynę wycofania się z polskiego rynku m.in. wymaganiami polskich przepisów. Według polskiego prawa, 25 procent akcji banku działającego w Polsce winno być notowane na giełdzie warszawskiej. Tymczasem Nordea Bank SA jest już notowana na giełdach w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze.

Nordea, która zdecydowała się sprzedać swoje polskie aktywa, jest zadowolona z tego kroku. Nabywcą będzie polski bank PKO BP, który za sumę 694 milionów euro przejmie: Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz Nordea Finance Polska wraz ze 140 placówkami w całym kraju. Termin transakcji określa się jako przełom 2013 i 2014 r.

W Szwecji, Finlandii i Danii oraz w trzech innych państwach bałtyckich - Łotwie Litwie i Estonii - Nordea zajmuje czołową pozycję na rynkowych rynkach.

W Polsce natomiast w rankingu banków plasuje się na 12. miejscu. Jak stwierdził Christian Clausen, dyrektor generalny Nordei, dodatkowo wyjaśniając powody opuszczania polskiego rynku, utrzymanie i poprawienie tej pozycji w przyszłości może wymagać tak dużych nakładów, że Skandynawowie mogą po prostu im nie sprostać.

Reklama

Uzyskane za polskie aktywa sumy Nordea przeznaczy na swój rozwój i rozszerzenie oferowanych usług. Natomiast w Polsce, zdaniem Clausena, dotychczasowych pracowników i klientów Nordei przejmie czołowy polski bank.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | Nordea Bank Polska SA | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »