Uczestnicy rynku NewConnect

Rynek nieregulowany jest bardzo szybko rozwijającym się segmentem GPW w Warszawie. Należy sobie jednak uświadomić, że w skład tego rynku wchodzą nie tylko emitenci papierów wartościowych, czy inwestorzy. Na NewConnect funkcjonują bowiem również inni członkowie rynku, którzy wspomagają jego funkcjonowanie.

Autoryzowany doradca

Rolą autoryzowanego doradcy jest przygotowanie spółki do wejścia na rynek publiczny, pilotowanie prac nad dokumentem informacyjnym spółki oraz zatwierdzenie tego dokumentu. Następnie przez co najmniej rok AD współdziała ze spółką w zakresie wypełniania przez emitenta obowiązków informacyjnych oraz prowadzi doradztwo na rzecz emitenta w zakresie dotyczącym funkcjonowania instrumentów finansowych w alternatywnym systemie obrotu. Istotnym faktem jest również pomoc AD w skutecznym wykorzystaniu środków pochodzących z emisji. Autoryzowanym doradcą może być firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym, np. doradztwem finansowym, prawnym, audytem finansowym, który wpisany jest na listę autoryzowanych doradców prowadzoną przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Szczegółowe obowiązki Autoryzowanego doradcy, to:

  • przechowywanie dokumentacji związanej ze świadczeniem doradztwa na rzecz emitenta przez okres co najmniej 3 miesięcy,
  • przekazywanie organizatorowi ASO corocznie do 15 stycznia sprawozdania za poprzedni rok kalendarzowy, w którym przedstawione są informacje na temat prowadzonej działalności,
  • zapewnienie organizatorowi ASO możliwości stałego kontaktu i swojej dyspozycyjności,
  • informowanie organizatora alternatywnego w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia regulaminu ASO przez emitenta,
  • przekazanie na żądanie organizatora ASO wszelkich wymaganych dokumentów.

Dokładne wymogi jakie musi spełniać podmiot ubiegający się o wpis na listę autoryzowanych doradców zdefiniowane są w załączniku do Uchwały nr 334/2007 Zarządu GPW "Autoryzowany doradca w Alternatywnym Systemie Obrotu". W myśl tych przepisów na listę autoryzowanych doradców może zostać wpisany podmiot, który złożył wniosek zawierający m.in.:

  • informację o prowadzonej działalności oraz informację na temat doświadczenia i kwalifikacji wnioskodawcy lub osób nim zarządzających,
  • informację o planowanych działaniach w zakresie pozyskania nowych emitentów,
  • informację na temat struktury organizacyjnej i własnościowej oraz władzach wnioskodawcy,
  • wskazanie osoby uprawnionej do bezpośrednich, roboczych kontaktów z organizatorem alternatywnego systemu.

Do składanego wniosku należy dołączyć również dokumenty dotyczące m. in.: przestrzegania zasad i przepisów, niezwłocznego informowania w przypadku istotnych zmian, przekazywania corocznych sprawozdań z wykonania zadań autoryzowanego doradcy oraz współdziałania z organizatorem alternatywnego systemu obrotów na rzecz rozwoju i poszukiwania nowych emitentów.

Przy rozpatrywaniu wniosku o wpis na listę autoryzowanych doradców pod uwagę jest brane przede wszystkim bezpieczeństwo obrotu w alternatywnym systemie obrotu oraz zapewnienie prawidłowego wykonania obowiązków przez wnioskodawcę. Decyzja odnośnie wpisu na listę autoryzowanych doradców powinna zostać podjęta w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania przez giełdę wniosku o wpis wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami.

Organizator alternatywnego systemu obrotu może, na wniosek emitenta i po zapoznaniu się z opinią autoryzowanego doradcy, zwolnić doradcę z obowiązku pełnienia swojej funkcji przed upływem 1 roku, jeśli:

  • instrumenty finansowe tego emitenta są notowane równocześnie na rynku regulowanym, lub
  • za emitentem przemawia dotychczasowe doświadczenie oraz przestrzeganie regulaminu ASO, szczególnie odnośnie prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych, lub
  • inwestorzy kwalifikowani posiadają co najmniej 25% kapitału zakładowego, lub
  • emitent posiada sprawdzone przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowe za okres ostatnich 2 lat obrotowych poprzedzających złożenie przez emitenta wniosku o wprowadzenie instrumentów finansowych do obrotu w ASO.

Animator rynku i market maker

Animator rynku i market maker są to instytucje, które zapewniają płynność notowań spółki, przygotowują raporty o spółce, poszukują inwestorów oraz sporządzają księgę popytu przy tworzeniu oferty sprzedaży akcji. Animator rynku działa na rzecz spółek, które wybiorą system notowań kierowany zleceniami, natomiast market maker na rzecz emitentów, które wybiorą system notowań kierowany cenami.

Animatorem rynku jest członek GPW lub inny podmiot będący firmą inwestycyjną dopuszczoną do działania w alternatywnym systemie obrotu, wpisany na listę animatorów rynku, którą prowadzi warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Animator rynku na podstawie umowy z organizatorem alternatywnego systemu obrotu przez okres 2 lat wspomaga płynność obrotu instrumentami finansowymi emitenta na rynku notowań kierowanym zleceniami. Jeżeli płynność danego emitenta jest wystarczająca, animator rynku może złożyć wniosek o zwolnienie go z wykonywania swoich obowiązków. Podmiot niebędący członkiem giełdy, może wykonywać czynności animatora rynku za pośrednictwem innego członka giełdy. Autoryzowany doradca i animator rynku mogą występować jako dwa niezależne podmioty lub też ten sam podmiot może pełnić obie funkcje.

Market makerem jest członek GPW lub inny podmiot będący firmą inwestycyjną dopuszczony do działania w alternatywnym systemie obrotu, wpisany na listę market makerów, którą prowadzi GPW. Market maker składa oferty kupna lub sprzedaży na rynku notowań kierowanym cenami. Działa jedynie na własny rachunek. Jego obowiązkiem jest obrót określonymi papierami wartościowymi, stale wystawiając oferty zarówno kupna jak i sprzedaży z limitem do końca bieżącego dnia. Celem market makera jest zrównoważenie rynku i zapewnienie maksymalnej płynności, co za tym idzie zapewnienie możliwości nieprzerwanego zawierania transakcji. Każdy emitent może korzystać z usług kilku market makerów jednocześnie.

Autoryzowany doradca, animator rynku i market maker pełnią zatem bardzo ważną rolę mając znaczący wpływ na funkcjonowanie rynku NewConnect. Rynek ten charakteryzuje się bowiem dużym ryzykiem, małą płynnością oraz młodymi spółkami. Te trzy czynniki determinują zatem konieczność wzmożonej pracy, aby rynek nieregulowany mógł działać należycie i z zachowaniem bezpieczeństwa dla inwestorów.

Paweł Sobczak

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: funkcjonowanie | doradca | uczestnicy | wpis | Warszawa | doradcy | GPW | market | inwestorzy
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »