Szansa na współpracę giełd w Warszawie i Zagrzebiu

Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który rozmawiał w środę Zagrzebiu z przedstawicielami chorwackiego rządu poinformował, że zasygnalizowali oni możliwość współpracy giełd papierów wartościowych w Warszawie i Zagrzebiu.

Jak mówił Pawlak w Zagrzebiu po spotkaniu z wicepremierami: ministrem rolnictwa Petarem Cobankoviciem i odpowiedzialnym za inwestycje Ivanem Miloseviciem, pojawił się sygnał o możliwości współpracy warszawskiej giełdy z giełdą w Zagrzebiu.

"Przekażę tę informację prezesowi Sobolewskiemu (prezes GPW - PAP). Myślę też, że od Chorwatów otrzymamy sygnały dotyczące prywatyzacji. To może być ciekawy moment dla polskich przedsiębiorców, bo w tej chwili Chorwacja jest blisko przystąpienia do Unii Europejskiej. Byłaby to okazja do zrobienia dobrych interesów. Oni tutaj otwierają się dość szeroko" - mówił Pawlak. Nie ujawnił jednak żadnych bliższych szczegółów. "To projekty przedsiębiorców, którzy czasami chcą je zachować w poufności" - tłumaczył.

Reklama

"Jeżeli chodzi o konkret, to współpraca giełd mogłaby być bardzo ciekawa. Są takie możliwości, żeby firmy były notowane na jednym i drugim parkiecie. To daje okazję, by współpraca kapitałowa i biznesowa rozwijała się na głębszym poziomie" - dodał polski wicepremier.

Waldemar Pawlak ocenił też, że są duże szanse na rozwijanie kontaktów gospodarczych z Chorwacją. "Na przykład w rolnictwie mamy elementy niekomplementarne, tzn. to co udaje się dobrze u nas, tu udaje się słabiej i na odwrót. To może być duża szansa, dla polskich producentów żywności - a tu mamy dużą nadwyżkę w handlu - to jest to coś, co ten handel i współpracę może pozytywnie +nakręcić++ - stwierdził wicepremier.

Polska giełda nadal nie zawarła sojuszu z innym, poważnym partnerem o podobnym profilu. Tymczasem wokół pojawia się coraz więcej porozumień. Ostatnim hitem jest zapowiedź fuzji giełd w Nowym Jorku i Frankfurcie. Wydaje się więc że czasu jest coraz mniej. Zdaniem analityków fuzje giełd są przejawem nasilającej się globalizacji rynków finansowych i funkcjonowaniem ich w obrocie prawie przez 24 godziny na dobę.

BATS Global Markets, operator trzeciej co do wielkości giełdy w USA, sfinalizował fuzję z Chi-X Europe, by stworzyć największą pod względem wolumenu obrotów platformę handlu akcjami w Europie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sojusz | Waldemar | minister gospodarki | fuzja | GPW | Deutsche Boerse
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »