Surowce: Ropa poniżej ważnego poziomu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w poniedziałek. Surowiec był wyceniany wyraźnie poniżej 80 USD za baryłkę. Jednak w poniedziałkowy wieczór (czasu polskiego) ropa zaczęła drożeć ponownie sięgając poziomu 80 dolarów za baryłkę. Na rynku panuje duża zmienność.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Obawy inwestorów o Chiny

Inwestorzy na rynkach obawiają się, że w Chinach zostaną zaostrzone ograniczenia covidowe po serii zgłoszonych zgonów, więc gracze szukają bezpiecznych przystani w "rajskich" aktywach skarbowych i dolarze USA.  W Chinach zanotowano śmiertelne przypadki Covid po raz pierwszy od 6 miesięcy.
Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w całym kraju budzi niepokój, że władze mogą ponownie zastosować surowe ograniczenia, aby zminimalizować liczbę ofiar śmiertelnych koronawiusa, mimo że ostatnio władze wskazywały na rozluźnienie zasad kwarantanny i masowego testowania mieszkańców.

Reklama

- Przy rekordowo wysokiej liczbie notowanych przypadków koronawirusa w Chinach i słabnących danych dotyczących mobilności w tym kraju trudno jest teraz znaleźć na rynkach ropy +byka na wybiegu+ - mówi James Whistler, dyrektor zarządzający Vanir Global Markets Pte. - Rynki paliw nie dają rady +potrząsnąć niedźwiedziem+ - dodaje.

Ważne stopy na świecie

Uczestnicy rynku obawiają się też, że dalsze agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne doprowadzi do globalnego spowolnienia gospodarczego, co zaszkodzi zużyciu energii na świecie. W tym tygodniu z uwagą analizowany będzie protokół z posiedzenia Fed i EBC, które mogą zasygnalizować tempo dalszych podwyżek stóp procentowych

Choć najbliższe, decyzyjne posiedzenia Fed i EBC są zaplanowane dopiero na grudzień, inwestorzy w tym tygodniu będą analizowali protokoły, szukając wskazówek co do dalszych ruchów w polityce monetarnej.

Kolejny czynnik spowolnienie gospodarcze

Zdaniem analityków jest dużo dyskusji, czy recesja na świecie będzie długa czy krótka, głęboka czy łagodna, ale nikt z nas tego nie wie. Nasze założenie jest takie, że recesja na świecie będzie podobna do tego, co widzieliśmy po hossie internetowej na początku lat dwutysięcznych. Czeka nas normalna i zdrowa recesja uważa - Sebastian Buczek prezes Quercus TFI.

ROPA CRUDE

79,24 0,25 0,32% akt.: 09.05.2024, 01:36
  • Max 79,25
  • Min 79,14
  • Stopa zwrotu - 1T -3,88%
  • Stopa zwrotu - 1M -9,64%
  • Stopa zwrotu - 3M 5,79%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,62%
  • Stopa zwrotu - 1R 9,79%
  • Stopa zwrotu - 2R -29,15%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Co na rynku LME?

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie mocno tanieje w poniedziałek po doniesieniach a Chin o zaostrzeniu sytuacji epidemicznej. Miedź w dostawach 3-miesiecznych na LME w Londynie jest wyceniana niżej o 1,4 proc. - po 7.963,00 USD za tonę - informują maklerzy. Na Comex miedź kosztuje 3,6340 USD za funt i zniżkuje o 0,21 proc.

Na rynkach rosną obawy, że w Chinach zostaną zaostrzone ograniczenia covidowe po serii zgłoszonych zgonów. W Chinach zanotowano śmiertelne przypadki Covid po raz pierwszy od 6 miesięcy.

Taka sytuacje może przetestować tolerancję na Covid-19 ze strony chińskich władz, które na początku listopada złagodziły pewne ograniczenia covidowe, co na rynkach zostało uznane jako sygnał odchodzenia od polityki +Zero tolerancji dla Covid+".

- Ostatnie informacje z Chin trochę denerwują inwestorów i przyczyniają się do spadku cen towarów - powiedział Jia Zheng, trader Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zniżkowała o 34 USD i kosztowała 8.076,00 USD za tonę.

MIEDŹ

9 912,00 -117,50 -1,17% akt.: 08.05.2024, 19:59
  • Max 10 019,00
  • Min 9 832,50
  • Stopa zwrotu - 1T 0,33%
  • Stopa zwrotu - 1M 7,12%
  • Stopa zwrotu - 3M 20,69%
  • Stopa zwrotu - 6M 22,15%
  • Stopa zwrotu - 1R 16,85%
  • Stopa zwrotu - 2R 6,56%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY



PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »