Prezes KGHM na temat negocjacji z kanadyjskimi Indianami

Spółka KGHM Polska Miedź, która przejęła kanadyjską spółkę Quadra FNX, wiedziała o dwóch memorandach podpisanych ze wspólnotami indiańskimi. Prezes KGHM Herbert Wirth mówił w środę podczas konferencji w Lubinie, że to nie są istotne sprawy.

Spółka KGHM Polska Miedź, która przejęła kanadyjską spółkę Quadra FNX, wiedziała o dwóch memorandach podpisanych ze wspólnotami indiańskimi. Prezes KGHM Herbert Wirth mówił w środę podczas konferencji w Lubinie, że to nie są istotne sprawy.

Wirth, pytany przez PAP, czy wiedział o ewentualnych negocjacjach z kanadyjskimi Indianami, powiedział, że wiedział od początku. Zaznaczył, że do przejęcia przez KGHM kanadyjskiej Quadry FNX przygotowywano się dwa lata.

- Z punktu widzenia projektu, to nie są istotne sprawy. Poprzedni zarząd Quadry podpisał z dwoma plemionami memoranda. Wynika z nich, że tamtejsze plemiona Indian mają prawo do części zysku uzyskanego przez spółkę, o ile ona przekroczy pewien próg - mówił prezes.

Wirth podał przykład, ale zaznaczył, że nie będzie mówić o konkretach, bo to są tajemnice handlowe i negocjacyjne. - Jeśli zysk spółki będzie do 100 mln dolarów, to nie płacę Indianom. Od 100 mln płacę 300 tys. dolarów, ale to są tajemnice handlowe, negocjacyjne - mówił prezes. Dodał, że nie uważa, aby to było jakieś ryzyko i w razie potrzeby jest gotowy spotkać się z wodzem.

Reklama

Dopytywany nieco żartobliwie, czy zapali fajkę pokoju, Wirth powiedział, że jest gotowy, ale fajkę pokoju pali się po jakiejś wojnie lub konflikcie, a w tym wypadku nie ma o tym mowy.

Wyjaśnił jeszcze, że w Kanadzie są Indianie, z którymi prowadzi się negocjacje, a w Polsce - samorząd lokalny. - To jest proza życia. (...) Tu w Polsce mam samorząd lokalny i jak chcę wpisać jakąś inwestycję w ramy prawne, to też muszę negocjować. I wtedy nikt nie pyta o negocjacje "ze swoimi Indianami" - mówił Wirth.

W ostatnich tygodniach, już po ogłoszeniu planów KGHM dotyczących przejęcia Quadry FNX, spółka zawarła dwa memoranda (memorandum of understanding) ze wspólnotami indiańskimi mieszkającymi w pobliżu terenów, gdzie Quadra prowadzi lub będzie prowadzić eksploatację.

2 lutego br. memorandum podpisano z Atikameksheng Anishnawbek First Nation. Porozumienie dotyczy prowadzenia dalszych negocjacji, które mają zakończyć się zawarciem ostatecznego porozumienia. Atikameksheng Anishnawbek to potomkowie plemion Ojibwa, Algonkin i Odawa, mieszkający 20 km na południowy wschód od Sudbury, gdzie realizowany jest tzw. Victoria Advanced Exploration Project. Są sygnatariuszami Robinson Huron Treaty jeszcze z 1850 r. i, tak jak obecnie wszystkie kanadyjskie Pierwotne Narody, domagają się respektowania przysługujących im praw, w tym praw do czerpania korzyści z eksploatacji należących do nich terenów.

Wcześniej memorandum of understanding zostało podpisane z Sagamok Anishnawbek First Nation. Również ono dotyczy projektu Victoria, również ta społeczność, mieszkająca nad jeziorem Huron, ok. 80 km na zachód od Sudbury, jest sygnatariuszem traktatu z 1850 r. Także w tym przypadku celem jest zawarcie ostatecznego porozumienia.

Zawarte z Indianami memoranda są ważne dla projektu Victoria. W połowie stycznia br. Quadra FNX zrewidowała swoje założenia dotyczące projektu Victoria, podnosząc prognozy wydobycia niklu, miedzi i metali szlachetnych. W dodatku badania geologiczne sugerują, że możliwości wydobycia są także na terenach poza obecnym projektem. Na 2012 r. zaplanowano wiercenia. Realizacja projektu Victoria ma się rozpocząć w 2017.

29 lutego br. kanadyjski minister przemysłu wydał na podstawie Investment Canada Act zgodę dla KGHM na przejęcie stu procent akcji Quadra FNX. Był to ostatni warunek zamknięcia transakcji. W grudniu ub.r. KGHM podpisał warunkową zobowiązującą umowę, na podstawie której spółka ma przejąć wszystkie akcje kanadyjskiej firmy. Investment Canada Act przewiduje konieczność uzyskania zgody federalnego ministra przemysłu w przypadkach kupna kanadyjskich spółek przez zagraniczne podmioty, jeśli wartość transakcji przekracza 330 mln dolarów kanadyjskich.

KGHM zamknął we wtorek 6 marca transakcję przejęcia Quadry FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich (ok. 9,1 mld zł) i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Akcje Quadry zostaną wycofane z obrotu na rynku regulowanym - podał KGHM w komunikacie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Quadra | Herbert Wirth | KGHM Polska Miedź SA | przejęcie | sprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »