Urząd pracy da nawet 40 tys. zł dofinasowania. Na co można je wydać?

Własny biznes to dla wielu osób sposób na to, aby w dłuższej perspektywie osiągnąć stabilizację finansową. Jednak niekiedy rozpoczęcie działalności gospodarczej może wiązać się ze znacznymi wydatkami. Koszty inwestycyjne mogą zostać pokryte z dofinansowania Urzędu Pracy. W jaki sposób uzyskać te środki?

Dotacje z Urzędu Pracy - podstawowe informacje

Celem Urzędów Pracy jest wspieranie rynku pracy i aktywizacja zawodowa osób, które tej pracy nie mają. Dlatego też dofinansowania są wykorzystywane jako jeden ze środków do osiągania tego celu. 

Niektóre z dofinansowań są przeznaczane dla aktywnych przedsiębiorców, zdecydowana jednak większość przeznaczona jest na jednorazowe wsparcie podjęcia działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Dotacje z Urzędu Pracy można otrzymać po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim, trzeba posiadać status osoby bezrobotnej, co wymaga zarejestrowania się w Urzędzie Pracy. Jest to możliwe wyłącznie, jeśli nie prowadzi się żadnej aktywności zawodowej, również dorywczej. Wniosek o dofinansowanie można złożyć zazwyczaj nawet w ten sam dzień, w którym uzyska się status osoby bezrobotnej.

Reklama

Drugim warunkiem jest wybranie odpowiedniej formy prawnej dla działalności gospodarczej. Dotacje z Urzędu Pracy przeznaczane są wyłącznie dla osób, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale już nie spółki cywilne czy handlowe.

Nie można być też zadłużonym u komorników i mieć na koncie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Ile środków na start?

Maksymalna wartość dotacji to 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W praktyce przekłada się to na ok. 40 tysięcy złotych, ale zazwyczaj dotacja jest znacznie niższa. 

Wysokość wsparcia związana jest z faktycznymi kosztami inwestycyjnymi, jakie przedsiębiorca musi ponieść zakładając swoją firmę. Jeśli będzie to jedynie laptop, drukarka i parę sprzętów biurowych, maksymalna kwota na pewno nie zostanie przyznana.

Na co można przeznaczyć dotację z Urzędu Pracy?

Zadaniem dotacji z Urzędu Pracy jest ułatwienie młodemu przedsiębiorcy wejścia na rynek: dlatego przyjmuje się, że dotacje są przyznawane w celach inwestycyjnych.

Bardzo istotne jest zapoznanie się z regulaminem przyznawania konkretnego dofinansowania w Urzędzie Pracy, dlatego, że może się on odrobinę różnić w poszczególnych lokalizacjach.

Zazwyczaj jednak w ramach dofinansowania można zakupić sprzęt komputerowy, podstawowy sprzęt biurowy jak biurka czy fotele, a także oprogramowanie i drukarki.

Niekiedy Urzędy Pracy pozwalają na przyznanie środków na cele marketingowe, w tym stworzenie swojej strony internetowej. W żadnym z wypadków środki nie mogą być przeznaczone na finansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ujęciu operacyjnym, czyli między innymi zapłaty rachunków za ogrzewanie czy prąd.

Jak uzyskać środki z Urzędu Pracy?

Po dokładne terminy oraz opis procedur warto zgłosić się do swojego Urzędu Pracy. Jednak należy liczyć się z koniecznością złożenia stosownej aplikacji wraz z załącznikami potwierdzającymi wysokość planowanych wydatków. Następnie konieczne jest odczekanie odpowiedniego czasu na weryfikację wniosku, podpisanie z Urzędem Pracy umowy umożliwiającej otrzymanie dotacji. 

Kolejnym krokiem jest założenie działalności, co jest niezbędnym środkiem do pozyskania finansowania. Środki, które przedsiębiorca uzyska z Urzędu Pracy, może wydać na wymienione we wniosku cele w ciągu 30 dni od ich otrzymania.

Zazwyczaj Powiatowy Urząd Pracy wymaga dwóch poręczycieli dla dofinansowania, jednak niekiedy wystarczy jeden. Poręczyciele są niezbędni do zapewnienia bezpieczeństwa środków, gdyby przedsiębiorca nie dotrzymał warunków umowy.

Wkład własny nie jest wymagany, jednak jego wniesienie wykazuje zaangażowanie przedsiębiorcy w dalsze działania i zwiększa szansę na pozyskanie środków. Może być to istotne w szczególnie "obleganych" Urzędach Pracy.

Czy mam szanse na uzyskanie dofinansowania?

Każdego dnia wielu przedsiębiorców uzyskuje dofinansowanie. Najważniejsze jest jednak uzyskanie jak największej liczby punktów za złożony wniosek. Liczy się nie tylko wspomniany wyżej wkład własny, ale także podjęte do tej pory działania, sposób przedstawienia biznesplanu. Warto korzystać ze wsparcia merytorycznego osób zatrudnionych w Urzędzie Pracy przy przygotowywaniu wniosku.

Należy pamiętać, że Urząd Pracy po przyznaniu dofinansowania może przeprowadzić kontrolę, czy środki zostały wydane zgodnie z planem. Zazwyczaj taka kontrola ma miejsce po miesiącu od obowiązywania umowy lub na jej końcu - czyli po roku.

Dotacja od Urzędu Pracy jest zdecydowanie atrakcyjnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że jest to dotacja bezzwrotna. Aby jednak tak było, konieczne jest utrzymanie działalności przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz dotrzymanie wszystkich warunków umowy (np. niedopuszczalne jest sprzedanie mienia zakupionego ze środków UP).

Gdzie jeszcze udać się po dotacje?

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z dotacji Urzędu Pracy, np. ze względu na pracę dorywczą, można zastanowić się nad podjęciem starań o uzyskanie dotacji unijnych. W każdej gminie funkcjonują różne programy, które kierowane są do konkretnych grup wiekowych i zawodowych celem aktywizacji tych najmniej aktywnych.

Oprócz tego funkcjonuje BGK, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego oraz KRUS - w tym przypadku jednak należy mieć status rolnika. Premiowane jest rozpoczynanie działalności pozarolniczej.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działalność gospodarcza | urzad pracy | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »