SLIM VAT: Nowe przepisy dla przedsiębiorców

Drugi pakiet dla przedsiębiorców SLIM VAT w większości wejdzie w życie od 1 października 2021 r. - zakłada Ministerstwo Finansów. Jedynie zmiany dotyczące KRUS zaczną obowiązywać od początku 2022 r.

Już teraz rozlicz swój PIT - nie czekaj do ostatniej chwili

- Kilka miesięcy temu opracowaliśmy pakiet SLIM VAT, który uprościł rozliczenie VAT. Wszedł on z życie 1 stycznia i był odpowiedzią na postulaty rynku, był efektem dialogu, na który bardzo mocno stawiamy nacisk w Ministerstwie Finansów - mówił podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

MF przedstawiło dzisiaj propozycje rozwiązań, które zwiększą płynność firm, uproszczą procedury związane z rozliczaniem VAT, a także usunął szereg obowiązków, które wydają się w obecnych warunkach zbędne. Jednocześnie resort zapowiedział prace nad kolejną odsłoną pakietu, który przedstawiony zostanie w drugiej połowie roku.

Reklama

- To nie koniec zmian - zapowiedział Kościński.

Uproszczone raportowanie

Minister Kościński podkreślił, że działania uszczelniające system podatkowy pozwoliły na przyśpieszenie wielu procesów kontrolnych przez Krajową Administrację Skarbową, dzięki czemu, można stopniowo rezygnować z kolejnych obowiązków i formalności po stronie płatników.

- SLIM VAT 2 to postulaty zgłoszone przez aplikację Głos Podatnika i spotkań z cyklu "Dialog z biznes" - przypomniał Kościński.

Nowa odsłona uproszczeń została podzielona na pięć bloków: prostsze fakturowanie, przyjazne odliczanie VAT, VAT w obrocie międzynarodowym, VAT - łatwiejszy obrót nieruchomościami, poprawa płynności i ulga za złe długi.

O szczegółach każdego bloku mówił Jan Sarnowski, wiceminister finansów odpowiedzialny za sprawy podatkowe. Podkreślił, że łącznie resort przygotował 15 uproszczeń i są one odpowiedzią na uwagi przesyłane przez organizacje, tj. Konfederacja Lewiatan, Krajowa Rada Izb Rolniczych, rzecznik MŚP czy samych przedsiębiorców.

Pakiet SLIM VAT - wynika z przekonania, że podatek powinien być - mówił Sarnowski - prosty w obsłudze, dostosowany do specyfiki państwa i nowoczesny, również w takim znaczeniu, żeby ilość obciążeń nakładanych na podatnika się zmniejszała.

- Latem zaprezentowaliśmy pierwszy pakiet. Dzisiaj przedstawimy drugi, dwa razy obszerniejszy. Już zapraszam na trzecią odsłonę, w II połowie roku - dodał wiceminister.

Co zawiera SLIM VAT 2? Jak już było wspomniane - to pięć bloków tematycznych i 15 różnych zmian dla płatników.

Prostsze fakturowanie

MF oceniło, że takie atrybuty faktury jak "duplikat", "korekta", które do tej pory należało umieszczać na dokumencie w przypadku ponownego wystawienia tej samej faktury lub korygującej - są archaizmem. Głównie za sprawą wdrożenia rozwiązania JPK VAT. Resort rezygnuje tym samym z tych wymogów, które do tej pory - w przypadku ich braku - były przesłanką do uznania faktury za wadliwą, co mogłoby zostać potraktowane przez US za wykroczenie skarbowe i w konsekwencji prowadzić do nałożenia kary grzywny.

- Proponujemy usuniecie szeregu przesłanek wadliwości faktury. Chcemy, żeby nie było to obowiązkowe, a dobrowolne. Podatnik, jeśli tego nie zrobi nie będzie ponosić negatywnych konsekwencji. Aktualnie trzy kraje w UE zmuszają podatników do stosowania takich oznaczeń (Francja, Holandia i Polska) jak duplikat czy korekta - mówił Sarnowski.

Nie będzie także konieczne wskazanie przyczyn korekty, tj. rabat, pomyłka w ustalaniu ceny, błędny NIP. Bez tego faktura jest według obecnie obowiązujących przepisów wadliwa. - Chcemy, żeby oddzielnie oznaczona przyczyna korekty przestała być obowiązkiem. Dodatkowe opisywanie nie jest potrzebne - dodał wiceminister.

W projekcie zmian znalazło się także wydłużenie terminu wystawienia faktury z 30 do 60 dni, jak również rozszerzenie rozwiązania jakim są faktury zbiorcze korygujące na wybrane dostawy lub usługi (np. w związku z naliczeniem rabatu).

MF uznało także - w odpowiedzi na apele firm przewozowych - że bilety przejazdowe na odległości mniejsze niż 50 km będą traktowane jako faktury. - Firmy, które zajmują się przewozem osób, prosiły żeby znieść to ograniczenie. Chcemy zrealizować ten postulat. Bilet będzie stanowić fakturę. Proponujemy też deklarowanie takich biletów zbiorczo w JPK jak to ma miejsce z paragonami fiskalnymi - tłumaczył Sarnowski.

Rozliczenie po upływie terminu

Jeśli podatnik nie odliczy podatku w terminie do trzech miesięcy po powstaniu takiego obowiązku - musi złożyć korektę deklaracji za miesiąc, kiedy powstało prawo do odliczenia. MF proponuje jednak, żeby mógł on to zrobić za każdy dopuszczalny miesiąc (1+3).

- Zmniejszy się liczba korekt. Firmy mogą grupować faktury, co pomoże w świadomym zarządzaniu nadwyżką podatku i wielkością zwrotu - mówił Sarnowski. Problem nie jest marginalny. Z danych MF wynika, że w 2020 r. korekty JPK VAT złożyło 55 tys. podatników, na łącznie 1,5 mln faktur.

Wydłużeniu ulegnie także termin zgłoszenia do US nabycia samochodu wykorzystywanego wyłącznie do celów służbowych. Obecnie to 7 dni. Po zmianie natomiast przedsiębiorca będzie miał czas do 25 dnia miesiąca następującego po tym, gdy poniesiono pierwszy wydatek.

Łatwiejszy obrót nieruchomościami

Dostawy nieruchomości są w pewnych przypadkach zwolnione z VAT. Podatnik może wybrać opodatkowanie jednak, gdy uzna, że mu się to opłaci, odliczając podatek naliczony. Warunkiem odliczenia jest jednak zgłoszenie takiej transakcji naczelnikowi US najpóźniej dzień przed dostawą nieruchomości. Była to trudna do spełnienia przez firmy formalność, dlatego na wniosek rzecznika MŚP, w pakiecie SLIM VAT 2 zapisano rozwiązanie.

Wystarczy oświadczenie rozumiane jako odpowiednia adnotacja bezpośrednio na akcie notarialnym. - Dzięki wdrażaniu systemu elektronicznego raportowania przez notariuszy - taka informacja trafi bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego - wyjaśnił Sarnowski.

MF wskazuje również, że płynność firm, które korzystają z Split Payment, zwiększy możliwość przekazywania środków z jednego rachunku VAT na inny. Do tej pory jest to możliwe jedynie w przypadku rachunków w tym samym banku. Po zmianie organicznie to zostanie zniesione.

Przypomnijmy także, że środki na rachunku VAT nie służą już tylko do regulowania tego podatku, ale można je wykorzystać do pokrycia innych czynności publiczno-prawnych, jak cło, PIT/CIT, ZUS czy akcyza. Po zmianie, możliwe będzie również opłacenie składki KRUS. Zmiana obejmie 84 tys. podatników, którzy są płatnikami VAT a jednocześnie prowadzą działalność rolniczą.

MF wydłuża również termin na skorzystanie z ulgi za złe długi z 2 do 3 lat.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SLIM VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »