Świadczenie pielęgnacyjne 2024. Jak wysoka jest kwota i jakie są warunki przyznania?

Od stycznia 2024 roku kwestie dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych ulegną znacznym zmianom. Osoby, które obecnie pobierają świadczenie, będą mogły skorzystać z dotychczasowych zasad pobierania lub zdecydować się na świadczenie na nowych zasadach. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne to forma finansowej pomocy dla osób, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Świadczenie zostanie przyznane, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do:

  • ukończenia 18. roku życia lub
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać:

  • rodzicom osób z niepełnosprawnością,
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny,
  • małżonkom,
  • opiekunowi faktycznemu,
  • rodzinie zastępczej,
  • osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka,
  • dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Reklama

Ponadto jeśli rodzic lub opiekun sprawują opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną, to wysokość świadczenia zostanie podwyższona o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę. Przepis ten nie dotyczy natomiast dyrektorów w/w placówek. 

Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym 2024. Co należy wiedzieć?

Do tej pory ze świadczenia pielęgnacyjnego mogli korzystać opiekunowie osób z niepełnosprawnością pod warunkiem, że nie podejmowali oni pracy zarobkowej. Od przyszłego roku z kolei zgodnie z nowymi zasadami świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało w/w osobom, nawet jeżeli podejmą pracę zarobkową.

Ponadto od stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać na osobę z niepełnosprawnością wyłącznie do momentu ukończenia przez nią 18. roku życia. Po 18. roku życia osobie z niepełnosprawnością będzie zaś przysługiwało nowe świadczenie wspierające.

Wysokość świadczenia wspierającego będzie zależna od poziomu potrzeby wsparcia ustalonego na poziomie od 70 do 100 punktów. Poziom wsparcia ustalany będzie natomiast na podstawie m.in. wieku, zdolności do pracy lub do samodzielnego wykonywania codziennych czynności.

Maksymalne świadczenia wspierające zgodnie z przepisami mają wynieść od 220 proc. renty socjalnej do 40 proc. renty socjalnej i będą przedstawiać się następująco:

  • od 1 stycznia 2024 r. - świadczenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt,
  • od 1 stycznia 2025 r. -  świadczenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt,
  • od 1 stycznia 2026 r. - świadczenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 70 do 77 pkt.

Ustawa dotycząca świadczenia wspierającego ustala jednocześnie przepisy, których celem jest pełna ochrona praw nabytych. Oznacza to, że osoby, które nabyły lub nabędą prawo do świadczenia do 31 grudnia 2023 r., będą mogły w dalszym ciągu pobierać świadczenia zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2024?

W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, od stycznia 2024 r., wzrostowi ulegnie także kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 2988 zł, co daje wzrost o 530 zł miesięcznie w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty.

Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

Aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku w urzędzie gminy lub miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wzór formularza można znaleźć zarówno na rządowej stronie, jak i w urzędzie gminy oraz miasta.

Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • orzeczenie o niepełnosprawności, o umiarkowanym lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Decyzja dotycząca świadczenia wydawana jest w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletu dokumentów.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie pielęgnacyjne | opieka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »