Resort sprawiedliwości chce zmian w prawie spadkowym. Oświadczenie ostatniej woli nagrasz kamerą

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie majątku spadkodawcy jest sporządzenie testamentu notarialnego, czyli spisanie ostatniej woli przez notariusza. Wówczas nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, kto i jak ma dziedziczyć określone składniki jego dobytku. Polskie prawo przewiduje również możliwość sporządzenia testamentu holograficznego, czyli dokumentu spisanego własnoręcznie przez testatora. Co więcej, w określonych przypadkach można sporządzić testament w formie ustnej i to właśnie w tym rodzaju oświadczenia ostatniej woli Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany.

Testament to akt prawny, w którym spadkodawca wyraża swoją wolę co do rozporządzenia majątkiem po śmierci. Taki akt woli może być sporządzony w formie pisemnej lub ustnej. Jak donosi "Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany, które sprawią, że testament będzie można sporządzić w formie nagrania

Zmiany w prawie spadkowym? MS chce większego nadzoru

Dziennik podaje, że resort sprawiedliwości opracował zmiany, które trafiły do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Obecnie testament w formie ustnej może zostać sporządzony przede wszystkim wtedy, gdy m.in. istnieje obiektywna obawa rychłej śmierci spadkodawcy, czyli np. doszło do nagłego pogorszenia jego stanu zdrowia lub wskutek wypadku powstały obrażenia ciała, które bezpośrednio zagrażają życiu.  

Reklama

Choć testament ustny pozwala na wyrażenie woli przez testatora bez konieczności podpisywania dokumentów oraz jest szybki i łatwy do sporządzenia w sytuacjach zagrażających życiu, to ma również wiele wad. 

Nie można wykluczyć, że taka forma sporządzenia ostatniej woli testatora nie doprowadzi do sporów i niejasności w rodzinie. Co więcej, istnieje ryzyko zaskarżenia testamentu przez spadkobierców, którzy mogą zarzucać np. jego sfałszowanie. 

Jak zauważa dziennik, proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany zakładają, że obawa rychłej śmierci oraz okoliczności utrudniające lub uniemożliwiające sporządzenie testamentu w formie pisemnej musiałyby wystąpić nagle

Dodatkowo treść oświadczenia ostatniej woli spadkodawcy powinna być spisana niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca. To nie wszystko, bo ministerstwo chce też skrócenia terminu dotyczącego spisania testamentu po śmierci spadkodawcy - z sześciu do trzech miesięcy

Rewolucja w prawie spadkowym? Testament ustny audiowizualny

Wydaje się jednak, że najciekawsza propozycja dotyczy wprowadzenia nowego sposobu sporządzenia testamentu ustnego, czyli testamentu ustnego audiowizualnego, zaliczanego do szczególnej formy rozporządzenia majątkiem. 

Ostatnia wola testatora miałaby być zapisywana za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk na trwałym nośniku informacji. Jak zauważa dziennik, miałoby to ułatwić złożenie oświadczenia woli większej liczbie osób w sytuacji zagrożenia życia. 

Ministerstwo planuje, że sąd będzie badać stan świadomości i swobody testatora w chwili sporządzania testamentu ustnego audiowizualnego, podczas którego powinien on podać miejsce i datę sporządzenia rozporządzenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: testament | prawo spadkowe | notariusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »