Okradli kilkaset osób. Policja rozbiła gang oszustów, stosowali znaną metodę na SMS

Policja rozbiła międzynarodowy gang trudniący się wyłudzeniami pieniędzy na terenie Polski. Przestępcy w podstępny sposób zdobywali dostęp do kont bankowych poszkodowanych. Policja informuje, że wśród zatrzymanych sprawców byli również obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej.

Policja poinformowała, że zatrzymała 21 członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw; pięciu zostało aresztowanych. Gang rozsyłał SMS-y, np. o konieczności dopłaty do paczki, zawierające linki, dzięki którym uzyskiwał dostęp do kont bankowych. Kilkaset osób straciło 2,5 mln zł.

Oszuści wysyłali niewinne SMS-y. Poszkodowani ujawniali dane dostępowe do kont

Podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przekazał, że sprawcy masowo rozsyłali SMS-y informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do przesyłki lub rachunku za prąd.

- W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej. Dzięki danym, które pokrzywdzeni wpisywali na podrobionej stronie internetowej. Oszuści dokonywali zmiany zaufanego urządzenia, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty - poinformował.

Reklama

W ten sposób międzynarodowy gang oszustów ograbił ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 mln zł.

Międzynarodowy gang - wśród zatrzymanych obywatele Ukrainy i Białorusi

Podkom. Wrześniowski podał, że wśród zatrzymanych 21 sprawców byli również obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej.

- W wyniku przeprowadzonych przeszukań 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji ujawniono i zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych, m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej - dodał.

W zatrzymaniu brało udział blisko 90 policjantów CBZC wspieranych przez CBŚP i funkcjonariuszy z innych jednostek policji w kraju, a także innych służb.

Prokuratura stawia zarzuty. Pięciu zatrzymanych trafiło do aresztu

Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła podejrzanym łącznie 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Pięciu zatrzymanych decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych.

Wrześniowski z CBZC przypomniał, że otrzymane linki mogą przekierować właścicieli kont do stron podszywających się pod strony ich bankowości elektronicznej. Brak weryfikacji linków może skutkować utratą pieniędzy.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: oszustwa | cyberbezpieczeństwo | wyłudzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »