Od listopada spada oprocentowanie obligacji. To może nie być koniec

To już ostatnie godziny na ulokowanie oszczędności na korzystniejszych warunkach. Od listopada Ministerstwo Finansów obcina odsetki od detalicznych obligacji. Już od środy niemal wszystkie oferowane papiery skarbowe, bo tylko z jednym wyjątkiem, będą gorzej oprocentowane.

- W listopadowej emisji detalicznych obligacji skarbowych oprocentowanie będzie niższe niż w październiku. Dla przykładu w przypadku obligacji 3-letniej ze stałym oprocentowaniem, stawka spadnie z 6,85 proc. do 6,6 proc. Warto więc zamrozić sobie to wyższe oprocentowanie na dłuższy okres. Zwłaszcza, że w kolejnych miesiącach oprocentowanie może nadal spadać - mówi Interii Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

- Stopa referencyjna NBP została obniżona we wrześniu i październiku o łącznie 1 pkt proc., a tymczasem oprocentowanie wspomnianej obligacji spadło tylko o  0,25 pp. Kolejne obniżki są więc prawdopodobne. Obejmą one jednak tylko nowo nabywane obligacji. Jeśli ktoś dokona zakupu jeszcze w październiku, to przez 3 lata będzie mógł się cieszyć stawką 6,85 proc. - dodaje ekspert. 

Reklama

Ministerstwo Finansów ogłasza nowe warunki na kolejny miesiąc z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tak było i tym razem. Resort obniża w listopadowej ofercie oprocentowanie obligacji detalicznych o 0,25 pkt proc. za wyjątkiem papierów 3-miesięcznych, która zostają na dotychczasowym, ale niskim poziomie.

Nowe oprocentowanie obligacji opartych o stopę referencyjną NBP sprzedawanych w listopadzie, wyniesie 6,25 proc. dla obligacji 1-rocznych i 6,50 proc. dla 2-letnich. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,60 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,75 proc. dla 4-latek oraz 7 proc. dla 10-latek.

Od listopada gorsze odsetki dla oszczędzających w obligacjach

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 6,95 proc. i 7,25 proc. w pierwszym roku. Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży, która wynosi w przypadku oferowanych w listopadzie instrumentów 0 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,5 proc. dla 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,5 proc. Preferencyjna marża dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co 4- i 10-latek, wynosi odpowiednio 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbowe | oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »