Nie będzie zamiany 500 plus na 800 plus. Maląg: Wsparcie dla rodzin jest kompleksowe

Nie będzie zamiany świadczenia 500 plus na 800 plus - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jej zdaniem świadczenie pomocy rodzinom w obecnym kształcie jest kompleksowe także dzięki innym programom. Dodała również, że Polska nie zamierza wypowiadać Konwencji Stambulskiej mówiącej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

- Na ten moment nie pracujemy nad zamianą świadczenia 500 plus na 800 plus - powiedziała w piątek w radiu ZET szefowa MRiPS Marlena Maląg. Jednocześnie zastrzegła, że wsparcie rządu dla rodzin jest kompleksowe i systemowe. Zapytana o to, czy rząd rozważa zamianę świadczenia 500 plus na 800 plus, Maląg podkreśliła, że "na ten moment" rząd nie pracuje nad takim rozwiązaniem.

- Wsparcie dla rodzin jest kompleksowe, systemowe. To program Maluch+, który się rozwija, to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy świadczenia, które dodatkowo dochodzą - wymieniła.

- Musimy zwrócić uwagę na bardzo trudny czas, kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. My wspomagamy wszystkie rodziny - rodziny z małymi dziećmi i seniorów - zapewniła szefowa MRiPS. Jednocześnie zapytana, czy osoby o wysokich dochodach nie powinny pobierać 500 plus, odpowiedziała, że "to świadczenie jest świadczeniem powszechnym", czyli nie zależnym od dochodów. 

Reklama

Rząd nie wypowie Konwencji Stambulskiej

Szefowa MRiPS odpowiedziała również na pytanie słuchaczy Radia ZET, czy zgodnie z deklaracja złożoną 17 lipca 2020 r. na antenie TV Trwam, rząd PiS wypowie Konwencję Stambulską.

- Pamiętam tę wypowiedź i to nie tak było powiedziane. Powiedziałam, że rozważamy różne opcje. Absolutnie, nie będziemy wypowiadać Konwencji Stambulskiej. Do tego już się wielokrotnie odnieśliśmy - zastrzegła.

- Rząd się nie wycofa. Żadnych zmian tutaj nie przewidujemy - dodała.

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. Konwencja Stambulska) została przyjęta i otwarta do podpisu 11 maja 2011 r. w Stambule. Konwencja zawiera zapisy mówiące m.in. o tym, że przemoc wobec kobiet ma charakter strukturalny i jest jednym z podstawowych mechanizmów społecznych, za pomocą którego kobiety są utrzymywane w stosunku podległości wobec mężczyzn, a przemoc jest uwarunkowana płcią społeczno-kulturową. Polska, ratyfikując konwencję w 2015 r., złożyła deklarację, że będzie stosować konwencję zgodnie z zasadami i przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Marlena Maląg | świadczenie 500 plus | waloryzacja 500 plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »