LPG nie tylko do samochodu. Gaz płynny może być tańszą i czystszą energią dla polskich domów

Konsumpcja LPG w Polsce rośnie. Nic dziwnego: gaz płynny ma wiele zastosowań. Do tego jest niskoemisyjny, stanowi więc czystszą alternatywę dla węgla. Jest też idealnym wsparciem dla odnawialnych źródeł energii. Co zyskujemy, wybierając LPG jako sposób ogrzewania domu?

Prezentacja partnera

Niezawodne źródło energii

Gaz płynny to paliwo zasilające wiele urządzeń, z których na co dzień korzystamy — od kuchenek i grilli aż po ogrzewanie domów. Propan ma też zastosowanie w rolnictwie i wielu gałęziach przemysłu, jest też szeroko wykorzystywany jako czynnik chłodniczy - np. w sklepowych lodówkach. Jednak bez wątpienia wykorzystujemy to paliwo przede wszystkim do tankowania samochodów. Jak pokazuje raport Polskiej Organizacji Gazu Płynnego za 2021 roku, zużycie autogazu odpowiada aż za 74,5 proc. całkowitej konsumpcji LPG w naszym kraju.

Co ciekawe, Polska jest liderem pod względem wykorzystania gazu płynnego w transporcie — po drogach żadnego innego kraju Unii Europejskiej nie jeździ tak wiele aut napędzanych gazem, jak u nas. Jednak w dobie obecnych wyzwań ekonomicznych i klimatycznych, warto o gazie płynnym mówić w kontekście niezawodnego źródła energii dla naszych domów.

Rynek LPG w Polsce

Całkowita konsumpcja LPG wzrosła w 2021 roku nad Wisłą (w stosunku do roku poprzedniego) o 4,1 proc. Według danych z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, w zeszłym roku przede wszystkim zużywaliśmy gaz importowany: z Rosji, ale także ze Szwecji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Białorusi. Z Rosji przyjechało do Polski 1 257 tys. ton gazu płynnego, co stanowi 58,2 proc. całości dostaw. Warto jednak odnotować, że w 2021 roku zauważalny był spadek w imporcie gazu z Rosji na rzecz Szwecji, z której sprowadziliśmy 437 tys. ton LPG, a więc 20,3 proc. importowanego do kraju gazu. Znaczącym dostawcą gazu do Polski była także Litwa (4,8 proc.) - LPG jest wytwarzany w rafinerii w Możejkach.

W związku z wysokimi cenami gazu ziemnego rośnie lawinowo wielkość transportów zza oceanu jego zamiennika, gazu płynnego, trafiających do morskich terminali w Europie - w czerwcu padł rekord wszechczasów, gdy w ciągu miesiąca z USA przypłynęło 700 tys. ton surowca. Dalej gaz płynny dociera do Polski cysternami drogowymi, kolejowymi lub drogą morską. Łatwo jest zmieniać źródła jego dostaw — nie powinno więc nas martwić "zakręcenie kurka", czyli odcięcie dostaw na rynek. Gazu płynnego nie zabraknie — obecnie na świecie widoczna jest nadprodukcja propanu, więc jego dostępność na rynku do 2023 r. jest zagwarantowana.

Rozwiązanie ekonomiczne i nowoczesne

Jakie są najważniejsze korzyści z użytkowania LPG? W motoryzacji to paliwo ekonomiczne — jego cena jest średnio o połowę niższa niż oleju napędowego. Jest też ekologiczne w porównaniu z innymi paliwami transportowymi. Co najistotniejsze, zastosowanie autogazu pozwala zredukować emisję pyłów nawet o ok. 90 proc. w stosunku do innych paliw. Emisja tlenków azotu (NOx) w przypadku gazu także ulega zmniejszeniu w stosunku do napędu diesla i benzyny. Emisja CO2 w przypadku napędu LPG jest o około 10-20 proc. niższa w zestawieniu z innymi paliwami transportowymi.

Z kolei ogrzewanie domu instalacją LPG oznacza mniejszy o 20 proc. ślad węglowy niż w przypadku oleju opałowego i 50 proc. niższy niż węgla! Ponadto LPG jest czysto spalającym się paliwem, bo jego wykorzystanie niemal nie generuje cząsteczek stałych i sadzy, stanowiących w Polsce najważniejsze źródło smogu.

Coraz więcej mówi się też o bioLPG, który jest wytwarzany z biomasy, stanowi więc odnawialne źródło energii, a przy tym jego budowa chemiczna jest identyczna, jak tradycyjnego gazu płynnego. Z pewnością to bioLPG w nadchodzących latach będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie i produkcji ciepła. Zarówno konwencjonalne LPG, jak i bioLPG nadają się do zastosowań w wielu nowych, efektywnych energetycznie technologiach. Mogą np. wspomagać pompy ciepła i są świetnym uzupełnieniem systemów hybrydowych wykorzystujących także fotowoltaikę czy energię wiatrową. Gaz płynny może też zasilać tzw. absorpcyjne pompy ciepła, niewykorzystujące elektrycznych sprężarek.

"Niezależnie od nadzwyczajnej sytuacji na początku 2022 r., polski rynek gazu płynnego ma szansę dalszego rozwoju. Coraz większe znaczenie będzie odgrywać bioLPG, a mając na uwadze trwające inwestycje w Policach (PDH Polska) oraz plany budowy nowego terminala morskiego w tym rejonie, można zakładać, że poziom konsumpcji będzie znacząco zwiększony w ciągu najbliższych dwóch lat", czytamy w raporcie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Inwestycje zrealizowane już w Gdańsku pozwalają pokryć do 50 proc. zapotrzebowania rynku polskiego dostawami drogą okrętową, a we wspomnianych Policach ma powstać nowy terminal morski, zwiększający możliwość importu LPG z zachodu.

Polska Organizacja Gazu Płynnego, czyli etyka i bezpieczeństwo

Polska Organizacja Gazu Płynnego koncentruje swoje działania wokół zwiększenia roli gazu płynnego — ekologicznego i natychmiast dostępnego źródła energii — w realizacji wyzwań energetycznych i środowiskowych w Polsce. Reprezentując liderów branży, organizacja pozostaje gwarantem najwyższych standardów etyki i bezpieczeństwa.

POGP podkreśla, że gaz płynny, dzięki swym zaletom, powinien stać się idealnym — popieranym przez władze — wsparciem transformacji energetycznej w Polsce, szczególnie na obszarach bez dostępu do sieci gazowej, wybieranym świadomie jako źródło energii łatwo dostępne dla wszystkich i korzystne dla środowiska.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »