Kiedy opłaca się brać zwolnienie lekarskie? W tych sytuacjach nie będzie ci potrzebne

Zwolnienie lekarskie to świadczenie, które w ostatnim czasie otacza wiele kontrowersji. Powtarzające się kontrole ZUS sprawiają, że coraz więcej osób zostaje przyłapanych na gorącym uczynku. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach opłaca się brać zwolnienie lekarskie i co grozi osobom, które nie będą stosować się do zaleceń lekarza.

Jak działa L4? Ile wynosi?

Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Usprawiedliwia nieobecność danej osoby oraz zwalnia z wykonywania pracy w danym okresie. Pracownik, który posiada aktywne ubezpieczenie chorobowe, w tym czasie może liczyć na świadczenie pieniężne, które wynosi 80 proc. średniej z miesięcznych wynagrodzeń uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na 100 proc. wynagrodzenia mogą liczyć:

Reklama
  • pracownicy, którzy zwolnieni są z wykonywania swoich obowiązków zawodowych z powodu wypadku w drodze do lub z pracy,
  • biorący udział w badaniach jako dawca komórek, tkanek, narządów lub w procesie ich pobierania,
  • pracownicy, którzy doświadczają dolegliwości związanych z ciążą.

L4 wypłacane jest w przypadku niezdolności do pracy, która trwa nie dłużej niż 182 dni. W przypadku chorych na gruźlicę oraz osób w ciąży okres jest wydłużony do 270 dni. Po tym czasie pracownik, który nie może wrócić do zawodu, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Kto wypłaca L4?

Początkowo L4 wypłacane jest przez pracodawcę. Obowiązek ten przechodzi na ZUS dopiero kiedy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33 dni. W niektórych przypadkach dzieje się tak już wcześniej.

Świadczenie może być wypłacane przez ZUS już po 15 dniach choroby w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia. Dzieje się też tak, kiedy pracodawca, zobowiązany do wypłaty świadczenia, zatrudnia mniej niż 20 ubezpieczonych osób.

Czy opłaca się brać L4 podczas świąt i dni wolnych?

Osoby, którym zostało przyznane zwolnienie lekarskie, nie powinny się martwić dniami wolnymi od pracy i świętami. Zgodnie z Kodeksem pracy "zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy". Oznacza to, że pracownik otrzymuje za każdy dzień niezdolności do pracy wynagrodzenie, nawet jeśli obejmuje weekendy oraz święta.

Jakie konsekwencje grożą symulantom? Co grozi za lewe L4?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ZUS może skontrolować pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kontrole służą weryfikacji orzeczonej przez lekarza niedyspozycyjności do pracy. Inspektor może sprawdzić, czy pracownik rzeczywiście przebywa w domu, stosuje się do zaleceń lekarza i nie wykonuje innej pracy zarobkowej.

W sytuacji, w której inspektor zakwestionuje rzetelność zwolnienia lekarskiego, pracownik może utracić prawo do świadczenia. To jednak nie koniec konsekwencji.

Jeśli pracodawca stwierdzi, że pracownik naraził firmę na straty, jednocześnie naruszając podstawowe obowiązki pracownicze, ma pełne prawo do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Pracodawca może również zażądać od pracownika rekompensaty finansowej za poniesione straty. Jeśli sprawa trafi do sądu, pracodawca ma dużą szansę na wygraną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie | lewe L4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »