Jak obniżyć rachunki za prąd? Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń

Niewłaściwe korzystanie z domowych sprzętów zasilanych prądem może wywindować rachunki. Właściwe używanie płyty indukcyjnej, piekarnika czy zmywarki zapewni w nadchodzącym roku spore oszczędności. Przypomnijmy: w 2023 roku cena prądu została zamrożona tylko do określonego poziomu zużycia.

Wymianę prądożernych, tradycyjnych żarówek na oszczędne LED-y już wszyscy mamy za sobą, ale wiele urządzeń elektrycznych w naszych domach wciąż mocno podnosi rachunki. Właściwe używanie zmywarki, płyty indukcyjnej czy piekarnika pomoże pomóc w zaoszczędzeniu w skali całego roku całkiem niemałych pieniędzy.

Tańszy prąd tylko do określonego poziomu zużycia

W ostatnim czasie wiele osób szuka rozwiązań mogących zmniejszyć pobór energii, a także zredukować wysokość rachunków za prąd. Już od stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać limit zamrożenia cen energii elektrycznej. Dla gospodarstwa domowego wynosi on 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami - 2600 kWh, natomiast dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci - 3000 kWh. Oznacza on, że jeśli "zmieścimy" się w zakładanej ilości zużycia prądu, nasz pobór energii elektrycznej rozliczany będzie po tegorocznych cenach. Większe zużycie będzie niestety znacznie droższe.

Reklama

W kuchni znajduje się wiele urządzeń zużywających prąd, takich jak płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, zmywarka czy czajnik. Niewłaściwe korzystanie ze sprzętów może doprowadzić do marnowania prądu i niepotrzebnego zwiększenia rachunków za energię elektryczną. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą zwiększyć efektywność wykorzystywania prądu w trakcie gotowania.

Płyta indukcyjna. Oszczędzajmy energię podczas gotowania


- Sprzęty gospodarstwa domowego pobierają dużą ilość energii, przyczyniając się do wysokich rachunków za prąd. Warto znać i pamiętać proste nawyki i zasady, dzięki którym zużycie energii przez urządzenia w gospodarstwie domowym będzie dużo mniejsze - przypomina Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Płyta indukcyjna należy do najbardziej prądożernych urządzeń w naszym domu. Dlatego, jeżeli planujemy gotować daną potrawę lub wodę na płycie indukcyjnej, warto podgrzewać tylko taką jej ilość, jakiej w danym momencie potrzebujemy. W przypadku używania płyty indukcyjnej czas działa na naszą niekorzyść. Długie gotowanie (nawet "na małym ogniu") będzie nas sporo kosztować - warto przygotowywać potrawy nie wymagające długotrwałej obróbki termicznej.

Najprostszy możliwy trik, czyli przykrycie garnka przykrywką, może znacznie skrócić czas gotowania. Zaoszczędzimy więc czas i pieniądze!

Piekarnik. Uwaga na drzwiczki

Aby zaoszczędzić prąd, warto nie otwierać zbyt często drzwiczek podczas pieczenia. Gdy jednak musimy je otworzyć, ważne jest, aby były one otwarte jak najkrócej. Każde otwarcie drzwiczek piekarnika powoduje utratę ciepła. Co więcej, przy pieczeniu dłużej niż 30 min można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia - zmagazynowane ciepło wystarczy do dokończenia procesu przygotowywania potrawy.

Lodówka. Ważne jest miejsce ustawienia

Zmniejszenie przez nią poboru prądu zaczyna się od jej odpowiedniego ustawienia, ponieważ lodówka stojąca blisko źródła ciepła, takiego jak piekarnik, zużywa więcej energii. Warto również pamiętać, aby otwierać drzwi od lodówki jak najkrócej, aby nie uciekał z niej chłód. Co więcej, zalecane jest jej regularne rozmrażanie, aby warstwa lodu w lodówce nie przekraczała 1 cm grubości. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy niepotrzebnego wzrostu poboru energii, co przełoży się na niższe rachunki za prąd.

Zmywarka do naczyń. Ładujmy ją do pełna

Zmywarka zużyje mniej prądu (o 25 proc. do 3,52 kWh/tydzień), jeśli przed włączeniem będziemy ładować ją do pełna, co pozwala zmniejszyć ilość cykli, które urządzenie wykonuje. Warto również unikać włączania krótkich cykli w wysokiej temperaturze - zdecydowanie korzystniej jest zaplanować dłuższy, ale bardziej oszczędny tryb eko.

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rachunki za prąd | ceny energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »