Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Musisz go złożyć w odpowiednim miejscu

Proces dziedziczenia następuje już w momencie otwarcia testamentu zmarłego. Nie wymaga sporządzenia żadnych dodatkowych dokumentów. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku staje się konieczny, dopiero kiedy chcemy zarządzać odziedziczonym majątkiem. Sprawdź, jak napisać wniosek i gdzie go złożyć.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku staje się konieczny, kiedy chcemy zarządzać otrzymanym po zmarłym majątkiem. Sprawdź, jakie dane muszą się w nim znaleźć. Czy wiesz, gdzie go złożyć?

Czym jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

To dokument, który potwierdza, że dana osoba jest spadkobiercą w świetle prawa i może zgodnie ze swoją wolą dysponować otrzymanym majątkiem.

Wniosek można sporządzić w sądzie albo w kancelarii notarialnej. Jest on wydawany jedynie na życzenie spadkobiercy lub jego pełnomocnika. Sąd nie podejmuje takiego działania automatycznie. Przed wydaniem dokumentu potwierdzającego nabycie spadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania o charakterze nieprocesowym.

Reklama

Dokument jest niezbędny, kiedy dążymy do sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po zmarłym lub zamierzamy wypłacić pieniądze z konta bankowego, które należało wcześniej do osoby zmarłej.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

W internecie możemy znaleźć gotowe wnioski o stwierdzenie nabycia spadku. Warto zwrócić uwagę na ich odpowiednią formę. We wniosku powinny znajdować się takie elementy, jak wskazanie stron, oznaczenie sądu i dane wnioskodawcy. Należy również wskazać, w jaki sposób nabyto prawo do spadku — na mocy testamentu czy ustawy o dziedziczeniu.

Pomimo dostępności gotowych wzorów wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, nie ma jednego specjalnego formularza, na podstawie którego można się o nie ubiegać. Warto jedynie pamiętać o zachowaniu właściwej formy dokumentu i zawarciu w nim wszystkich niezbędnych informacji.

Co powinien zawierać wniosek o spadek?

Wniosek o spadek musi zawierać:

  • oznaczenie sądu,
  • dane wnioskodawcy, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL,
  • dane spadkobierców,
  • datę i miejsce sporządzenia wniosku,
  • uzasadnienie wniosku,
  • niezbędne załączniki,
  • własnoręczny podpis.

Aby wniosek spełniał formalne wymagania, musimy do niego załączyć akt zgonu spadkodawcy oraz oryginał albo odpis testamentu, jeśli jest on podstawą dziedziczenia.

Kiedy i do jakiego sądu należy złożyć wniosek o spadek?

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie — będzie on aktualny zaraz po śmierci spadkodawcy oraz po upływie czasu. Większość wnioskodawców decyduje się na jego złożenie, dopiero kiedy pragną spieniężyć otrzymane dobra.

Wniosek należy złożyć do sądu, który odpowiada ostatniemu miejscu zamieszkania spadkodawcy. Konieczne będzie wniesienie opłaty o wysokości 100 zł.

Zobacz także:

Tatuaże znikają po śmierci? Grabarz rozwiewa wszelkie wątpliwości

Senior za kółkiem. Za co można stracić prawo jazdy po 65. roku życia?

Od tego zależy wysokość 14. emerytury. Nie każdy otrzyma pełną kwotę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wniosek | majątek | spadek dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »