Ile można zarobić w ramach działalności nierejestrowanej? W 2024 roku będą dwa progi

Działalność nierejestrowana cieszy się rosnącą popularnością wśród początkujących przedsiębiorców, oferując im prostszą ścieżkę do rozwoju własnego biznesu. Ten model działalności charakteryzuje się mniejszą biurokracją oraz niższymi kosztami. Istnieje jednak ograniczenie w postaci maksymalnej kwoty przychodów, jakie przedsiębiorca może osiągnąć, aby korzystać z tego uproszczonego systemu. Od roku 2024 zaczęły obowiązywać nowe, podwyższone limity dla działalności nierejestrowanej, co stanowi istotną zmianę dla wielu małych biznesów.

Limit zarobków na działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana, znana także jako nieewidencjonowana, stanowi opcję dla osób fizycznych rozpoczynających drobną działalność zarobkową bez konieczności rejestrowania firmy. Jest to forma przedsiębiorczości zwolniona z obowiązku wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co znacząco upraszcza proces rozpoczęcia i prowadzenia pierwszego biznesu. Istotą działalności nierejestrowanej jest brak formalnych wymogów rejestracyjnych, co przyciąga wielu nowych przedsiębiorców preferujących mniejszą skalę operacyjną i uproszczone obowiązki administracyjne.

Regulacje dotyczące działalności nierejestrowanej określa ustawa Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy, nie jest uznawana za działalność gospodarczą każda działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której miesięczny przychód nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest to atrakcyjne dla osób rozpoczynających swoją pierwszą działalność gospodarczą i chcących rozeznać się na rynku lub takich, które traktują prowadzenie działalności jako pracę dodatkową lub sezonową.

W 2024 roku limity przychodu dla działalności nierejestrowanej uległy zmianie w odpowiedzi na aktualizacje kwoty minimalnego wynagrodzenia. W pierwszym półroczu przychód nie może przekroczyć 3 181,50 zł miesięcznie, co odpowiada 75 proc. minimalnego wynagrodzenia ustalonego na 4 242 zł.

Od lipca limit wzrasta do 3 225 zł, co także stanowi 75 proc. nowo ustalonego minimalnego wynagrodzenia na poziomie 4 300 zł. Limity te są kluczowe dla przedsiębiorców nierejestrowanych, gdyż ich przekroczenie skutkuje wymogiem rejestracji i wstąpienia do pełnego systemu obowiązków prawnych i podatkowych, typowych dla zwykłych działalności gospodarczych.

Przeczytaj też: Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS. Świadczenie trafia w ręce coraz młodszych osób

Korzyści i obowiązki na działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana przynosi wiele korzyści, szczególnie dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością i preferują minimalizację formalności. Przede wszystkim, przedsiębiorcy decydujący się na taką formę działalności mogą uniknąć procesu rejestracji w CEIDG, co oznacza brak konieczności uzyskiwania numerów NIP i REGON oraz rejestrowania się w urzędzie skarbowym i Głównym Urzędzie Statystycznym.

Dzięki temu przedsiębiorcy są zwolnieni z wielu obciążeń administracyjnych, co sprawia, że mogą skupić się na rozwijaniu swojej działalności. Ponadto, działalność nierejestrowana jest wolna od obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz od płacenia podatku VAT, pod warunkiem, że przychody nie przekroczą limitu zwolnienia, ustalonego na 200 tys. zł rocznie.

Mimo tych korzyści działalność nierejestrowana wiąże się z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim, przedsiębiorcy muszą prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, co jest kluczowe dla prawidłowego rozliczenia przychodów. Przychody te, po odliczeniu kosztów, należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, stosując skalę podatkową. Co więcej, przedsiębiorcy muszą przestrzegać praw konsumentów, które obejmują m.in. obowiązek wystawiania faktur lub rachunków na żądanie kupującego oraz realizację obowiązków związanych z prawem do odstąpienia od umowy, reklamacją czy zwrotem towarów.

Należy też podkreślić, że w pewnych sytuacjach konieczna jest rejestracja działalności gospodarczej, nawet jeśli przedsiębiorca prowadzi ją w niewielkiej skali. Przepisy prawne wymagają rejestracji w przypadkach, gdy działalność wymaga zezwoleń, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Przykłady takich działalności to m.in. sprzedaż alkoholu, ochrona osób lub mienia, organizacja imprez turystycznych, usługi detektywistyczne czy zbieranie odpadów. Pominięcie obowiązku rejestracji w takich sytuacjach może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Przeczytaj też:

Rząd chce zmian w prawie gospodarczym, jest projekt ustawy. "Zbieranina niepołączonych rzeczy"

Ile składki zdrowotnej płacą pracownicy, a ile przedsiębiorcy? Są najnowsze dane

Płaca minimalna w 2025 roku - wzrost na pewno będzie niższy. Kiedy poznamy decyzję?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nierejestrowana działalność gospodarcza | Biznes | podatki
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »