Ile kosztuje tona węgla? Gdzie najlepiej kupić węgiel?

Ceny węgla w Polsce w 2023 roku nie będą niższe niż tysiąc złotych za tonę, mimo że surowiec ten jest najtańszy od ponad roku na całym świecie. Na szczęście możemy zapomnieć o cenach z 2022 roku, gdzie ich wzrost szacowano na 400 proc. Ile obecnie kosztuje tona węgla? Gdzie najtaniej kupić węgiel? Czy możemy liczyć na dodatek węglowy? Podpowiadamy.

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dlatego Polacy coraz częściej zadają sobie pytania: ile kosztuje tona węgla? Ceny surowca są znacznie niższe niż rok temu, jednak nie powróciły do tych sprzed kryzysu węglowego spowodowanego wojną w Ukrainie i przerwaniem dostaw z Rosji. 

Cena za węgiel przed wojną wynosiła od 800 do 1000 złotych. Surowiec nagle podrożał nawet do kwoty 4000 złotych za tonę. Polacy nie byli przygotowani na 400 proc. podwyżki, dlatego rząd wprowadził tzw. dodatek węglowy. Jak wyglądają ceny węgla w 2023 roku? 

Reklama

Ile kosztuje tona węgla w 2023 roku?

Na początku 2023 roku Polacy musieli średnio zapłacić za węgiel 3500 złotych. Na szczęście cena ta uległa obniżce o 60-70 proc. Już wiemy, że za węgiel nie zapłacimy więcej niż 2000 złotych za tonę

Spekulacja cenowa spowodowana zbyt małą podażą dobiegła końca. Gdy znamy średnią cenę i procentowe obniżki, to warto dowiedzieć się: ile dokładnie kosztuje tona węgla u różnych dystrybutorów.

Ile kosztuje tona węgla w PPG?

Już od września PPG podwyższyło cenę węgla o 100 zł za tonę. Czasem zdarza się, że na stanie brakuje któregoś z dostępnych produktów. 

Ceny wszystkich produktów z PPG za tonę wyglądają następująco:

  • od 1750 złotych - Karolinka Ekogroszek (paleta), Karlik Ekogroszek (paleta), Pieklorz Ekogroszek (Big Bag - węgiel luzem), Pieklorz Ekogroszek (paleta);
  • od 1500 złotych - Karlik Ekogroszek (luz), Rekopal Ekogorszek - Piast (luz), Pieklorz Ekogroszek (luz);
  • od 1200 złotych - Kostka Marcel (luz), Orzech Marcel (luz), Orzech Ziemowit (luz), Orzech Piast (luz), Orzech Mysłowice - Wesoła (luz), Kostka Jankowice (luz), Orzech Jankowice (luz), Orzech Rydułtowy (luz), Orzech Sośnica (luz);
  • od 1270 złotych - Kostka Ziemowit (luz);
  • od 1370 złotych - Kostka Piast (luz) Kostka Staszic Wujek (luz) Kostka Mysłowice - Wesoła (luz) Kostka Sośnica (luz);
  • od 1320 złotych - Groszek 5 - 25 Mysłowice - Wesoła (luz), Groszek 5 - 25 Staszic - Wujek (luz).

Ile kosztuje tona węgla w Tauronie?

Do głównych cen węgla ze strony Taurona musimy dodatkowo doliczyć akcyzę oraz koszty dostawy. Ile kosztuje węgiel w Tauronie?

  • 1511,31 złotych - Ekogroszek Tauron 800 kg (cena z akcyzą);
  • 1471,31 złotych - Ekogroszek Jaret Plus 800 kg (cena z akcyzą);
  • 1695,31 złotych - EkoSobieski premium 800 kg (cena z akcyzą);
  • 1889,14 złotych - Ekogroszek Tauron Big Bag, tona luzem (cena z akcyzą);
  • 1839, 15 złotych - Ekogroszek Jaret Plus Big Bag, tona luzem (cena z akcyzą).

Ile kosztuje węgiel w sklepach i marketach budowlanych?

Przy uwzględnieniu cen transportu i niewielkiej ilości węgla może okazać się, że ten zakupiony w sklepach i marketach jest opłacalny. Poza tym w takich miejscach nie tylko ekogroszek, ale również węgiel typu orzech sprzedaje się w 20-kilogramowych workach, które łatwo można załadować do prywatnego auta dostawczego

Przykładowo worek, który waży 20 kilogramów, kosztuje 39,98 złotych w Castoramie. Łatwo można przeliczyć, że to 1999 złotych za tonę. W Leroy Merlin na tonę groszku plus wydamy 2236,40 złotych, a w OBI za tę samą ilość orzecha mocnego zapłacimy 1999 złotych

Czy możemy liczyć na obniżenie cen węgla?

Mimo że na dzień 28 września 2023 roku cena węgla w portach ARA wynosi około 530 złotych, to i tak nie możemy spodziewać się obniżenia cen tego surowca. PPG wprowadziło wyższe ceny na tonie węgla, dlatego możliwe, że pozostali dystrybutorzy również je podniosą. 

Pamiętajmy jednak, że cena węgla w 2023 roku i tak jest o wiele niższa niż ta w 2022 roku. Wtedy ceny wzrastały nawet do 4000 złotych, dlatego rząd wprowadził dodatek węglowy. Czy otrzymamy wsparcie finansowe i w tym sezonie grzewczym?

Czy możemy liczyć na dodatek węglowy?

Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem o wysokości 3000 złotych. Przysługiwał gospodarstwom domowym, które używały do ogrzewania węgla. Został wprowadzony ze względu na deficyt na rynku opału oraz wysokie ceny węgla. Co z nadchodzącym sezonem grzewczym? 

Minister Anna Moskwa mówiła także o decyzji w sprawie ewentualnego zamrożenia cen ciepła systemowego w 2024 roku. Ma ona zapaść w październiku.

CZYTAJ TAKŻE:

Reglamentacja na stacjach paliw. Pierwszy koncern wprowadza limit

Zakupy online, czyli polski sposób na inflację. Klienci szukają oszczędności w sieci

Planujesz budowę domu? Sprawdziliśmy, co z cenami materiałów budowlanych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel opałowy | ceny węgla | dodatek węglowy 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »