Darowizna na WOŚP 2024. Czy można odliczyć ją od podatku?

Darowizna na WOŚP to jeden ze sposobów wzięcia udziału w najbardziej znanej inicjatywie charytatywnej. Polacy od ponad trzydziestu lat hojnie wspierają fundację, nie każdy zdaje jednak sobie sprawę z tego, że darowizna na WOŚP, tak jak wszystkie darowizny, podlegają odliczeniu. Oznacza to, że możemy sobie pomniejszyć naszą podstawę opodatkowania. W jaki sposób i na jakich zasadach?

WOŚP 2024. Na co zbiera fundacja?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2024 roku mobilizuje społeczeństwo do zbierania funduszy na zakup urządzeń koniecznych na oddziałach pulmonologicznych. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. WOŚP 2024 sięga więc do źródeł swojej misji, czyli dostarczania najnowocześniejszego sprzętu medycznego tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. 

Jak co roku charytatywnej imprezie będą towarzyszyć aukcje i koncerty, a specjalne wydarzenia mają angażować ludzi wokół wspólnego celu. W 2023 roku, kiedy WOŚP zbierał środki na walkę z sepsą, zebrano ponad 243 mln zł.

Reklama

Kiedy rusza WOŚP 2024? 32. już finał odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku. W tym roku w Polsce i za granicą kwestować będzie ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Akcję można wesprzeć również poprzez przekazanie darowizny wpłaconej bezpośrednio na konto WOŚP. Czy w takim przypadku istnieje możliwość odliczenia? 

Darowizna na WOŚP a podatek

Dobra informacja jest taka, że darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku. W przypadku darowizny pieniężnej do zawarcia umowy nie jest konieczna jej pisemna forma. W praktyce umowa zostaje zawarta w momencie jej realizacji, czyli kiedy kwota pieniężna jest przekazywana obdarowanemu. To ważne wskazanie, bo darowizna na WOŚP może zostać odliczona od podatku, kiedy posiadamy dowód wpłaty. W praktyce oznacza to, że odliczyć można darowiznę, która miała charakter przelewu, a wszelkie wpłaty do puszki nie są uznawane, ponieważ ich rzeczywistej kwoty nie da się zweryfikować.

Przeczytaj również"Powinni mieć bana". Posłanka Lewicy krytykuje polityków za aukcje na WOŚP

Odliczenie od podatku darowizny na WOŚP jest także możliwe w przypadku licytacji. Tu jednak dowodem przy odliczeniu nie będzie wylicytowany przedmiot, ponieważ znów konieczne będzie potwierdzenie przekazania pieniędzy, najlepiej potwierdzenie przelewu przekazanego na konto WOŚP. Warto jednocześnie pamiętać i istotne jest także to, aby w tytule transakcji zawrzeć słowo "darowizna".

Jak odliczyć podatek od darowizny na WOŚP?

Odliczyć podatek od darowizny mogą osoby fizyczne. Darowizny na działalność pozarządowej organizacji odliczamy od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. Kwota, jaką odliczamy, nie może być wyższa niż 6 proc. naszego dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszt jego uzyskania). To drugi z warunków, który musimy spełnić, aby mieć szansę na zmniejszenie podstawy opodatkowania. 

Jak odliczyć podatek od darowizny na WOŚP? Datki na tegoroczny finał WOŚP, które zostaną przekazane w styczniu tego roku, będzie można odliczyć przy rozliczeniu podatkowym.

Darowiznę na WOŚP odliczamy w formularzu PIT-36 lub PIT-37 (podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej). Do wskazania ulg przyda nam się też załącznik PIT/O. Warto dodać, że tego typu wpłaty nie wpływają na możliwość przekazania 1,5 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego

Przeczytaj również:

O tej uldze podatkowej nie wszyscy wiedzą. Nie tylko lodówkę można odliczyć

Zwrot podatku 2024. Kiedy dostanę pieniądze z urzędu skarbowego?

Podatek od wzbogacenia. W tych sytuacjach musisz zapłacić PCC

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WOŚP | podatki | odliczenie od podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »