Kiedy przejść na emeryturę? Wybierz korzystny miesiąc. Możesz dużo zyskać

Planujesz zakończyć aktywność zawodową i przejść na emeryturę? Zastanawiasz się, kiedy najlepiej złożyć wniosek w tej sprawie? Wybór odpowiedniego momentu jest niezwykle ważny. Wysokość przyszłego świadczenia zależy nie tylko od tego jak długo pracujesz, lecz również od tego, w jakim momencie zdecydujesz się przejść na emeryturę.

  • Obecnie powszechny wiek uprawniający do przejścia na emeryturę wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia.
  • Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. 
  • Na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek.

Emerytura i tablice długości życia

Przy wyliczaniu przez ZUS świadczenia, w liczniku wstawia się sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwanie życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa.

Reklama

Obecnie, tablice średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn są relatywnie korzystne i obowiązują do 31 marca 2023. Nowe tablice trwania życia na okres od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024 poznamy w marcu 2023 roku. Waloryzacja roczna jest przeprowadzana przez ZUS w czerwcu.

Co w tej sytuacji radzą eksperci?

- Przejście na emeryturę wiąże się z kilkoma zmiennymi, które warto rozważyć. Co do zasady, każdy rok pracy zwiększy nam świadczenie o około 10 proc. Jeżeli mamy możliwość pracy i łączenia emerytury, to takie rozwiązanie jest najlepsze. Natomiast wybierając tylko emeryturę należy uwzględnić dwa czynniki. Do końca marca 2023 roku obowiązują obecne tablice długości trwania życia, które są bardzo korzystne, a to pokłosie nadmiarowej liczby zgonów z ostatnich dwóch lat. Nie wiemy jak one się zmienią od kwietnia, ale może się okazać, że będą nadal korzystne, szczególnie że liczba zgonów jest nadal powyżej średniej sprzed 2020 roku. Z drugiej strony kapitał zgromadzony w ZUS jest waloryzowany - w części w oparciu o inflację. Z decyzją o ewentualnym przejściu na emeryturę w tej sytuacji warto poczekać do lipca. Należy jednak pamiętać, że emerytury, ze względu na wysoką inflację, będą w marcu waloryzowane również rekordowo, o około 14-15 proc., a do tego dochodzi 13. emerytura wypłacana w kwietniu. Jeżeli wiek emerytalny osiągniesz dopiero np. w kwietniu lub maju 2023 roku, to warto czekać do lipca, nie otrzymasz już wtedy 13. emerytury, ale twój kapitał zgromadzony w ZUS zostanie zwaloryzowany  - wyjaśnia Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej.

Osoba, która wchodzi w danym roku w wiek emerytalny, nie musi się kierować przy podejmowaniu decyzji korzystnymi (emerytalnie) tablicami życia, bo one jej będą "przysługiwać" także w kolejnych latach, gdyby przesunęła decyzje o przejściu na emeryturę.

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | system emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »