Ile wynosi zasiłek przedemerytalny? Oto warunki, aby go otrzymać

Zasiłek przedemerytalny to ratunek, dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wymaganego wieku do uzyskania emerytury, a mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Jakie warunki muszą spełnić, aby móc korzystać z pomocy finansowej? Jaką kwotę świadczenia mogą uzyskać?

Zasady wypłaty oraz przyznawania zasiłku przedemerytalnego określone są w Ustawie o świadczeniach przedemerytalnych z 2004 roku. Co dokładnie mówią?

Kto może liczyć na zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie, które skierowane jest do osób, które nie przekroczyły jeszcze wieku emerytalnego - w przypadku mężczyzn jest to 65 lat, a kobiet 60. Osoby te nie są uprawnione do otrzymywania emerytury ze względu na staż pracy, ale pozbawione są w danym momencie źródła przychodu.

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne, należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS właściwym dla danej osoby ze względu na miejsce zamieszkania.

Reklama

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zasiłek?

Istnieje kilka warunków, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie przedemerytalne. Możemy na nie liczyć w sytuacji, kiedy pracę straciliśmy wskutek likwidacji zakładu lub jego niewypłacalności, a do dnia rozwiązania stosunku pracy mieliśmy 56 lat i 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet lub 61 lat i 25 lat stażu pracy w przypadku mężczyzn.

Zasiłek można uzyskać jeśli ukończyliśmy 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), a nasze okresy składkowe wynoszą 30 lub 35 lat, a pracę straciliśmy z winy pracodawcy. Świadczenie bez względu na wiek mogą otrzymać osoby, których staż pracy wynosi minimum 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni), a pracę straciły z winy pracodawcy.

Warto pamiętać przed złożeniem wniosku, że do stażu pracy wliczamy zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe. W przypadku tych drugich nie mogą one przekroczyć jednej trzeciej długości okresów składkowych.

Jak wygląda przyznanie świadczenia przedemerytalnego?

Osoby, które wnioskują o zasiłek, muszą pamiętać, że nie otrzymają oni go od razu po zwolnieniu z zakładu pracy. Na początku muszą zarejestrować się w urzędzie pracy, jako osoby bezrobotne.

Aby uzyskać zasiłek, należy:

  • przez co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych,
  • być zarejestrowanym, jako osoba bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku nie odmówić bez uzasadnienia zatrudnienia lub pracy zarobkowej.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne należy zgłosić w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu poświadczającego nasz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek emerytalny od 1 marca 2023 do 28 lutego 2024 roku wynosi 1600,70 zł brutto. Rok wcześniej był on niższy - w okresie od 1 marca 2022 do 28 lutego 2023 wynosił 1350,70 zł brutto.

Podobnie jak emerytury, zasiłek przedemerytalny podlega okresowej waloryzacji. Przeprowadzana jest ona na zasadach oraz w terminach, które zawarte są w ustawie emerytalnej.

Osoby, które uzyskują świadczenie przedemerytalne, są zobowiązane do powiadomienia organu rentowego o wysokości otrzymywanego przez nich przychodu. Jest to ważne, ponieważ na podstawie właśnie tej informacji organ rentowy może wypłacić zasiłek w pełnej wysokości, zmniejszyć jego wysokość lub całkowicie zawiesić prawo do jego otrzymywania. Obowiązek powiadomienia o tym ZUS-u spoczywa zarówno na pracodawcy, jak i świadczeniobiorcy.

Na co muszą uważać osoby, które otrzymują zasiłek przedemerytalny?

Osoby, które otrzymują zasiłek przedemerytalny, nie mogą zapomnieć o tym, że prawo do jego uzyskiwania może zostać całkowicie zawieszone. Dzieje się tak w przypadku:

  • Nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • Nabycia prawa do renty inwalidzkiej,
  • Otrzymywania renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,
  • Uzyskanie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • Wyrażenia prośby o zawieszenie świadczenia.

Prawo do świadczenia ustaje w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury lub w dniu, w którym kobieta osiąga 60 lat, a mężczyzna 65 lat.

Zobacz także:

Jak ponownie przeliczyć emeryturę lub rentę? ZUS tłumaczy, jaki dokument złożyć

Ważne zmiany dla emerytów. W listopadzie wielu seniorów czeka niespodzianka

Spadnie liczba osób uprawnionych do pobierania "czternastki"? Ekspert nie ma złudzeń 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek | świadczenie przedemerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »