Zarobki w Trójmieście w 2017 r. - podsumowanie raportu

Poniedziałek, 15 października 2018 (06:00)

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń całkowitych brutto w 2017 roku dla trzech miast wyniosła 4497 zł brutto. Dla porównania mediana dla Polski wyniosła 4157 zł brutto, z kolei dla Warszawy 5645 zł brutto.

Zdjęcie

Panorama nocnej Gdyni /123RF/PICSEL
Panorama nocnej Gdyni
/123RF/PICSEL

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Jak wynika z raportu, w 2017 roku w Trójmieście najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w branży technologii informatycznych (IT), przemysłu ciężkiego i bankowości. Mediany ich zarobków wyniosły odpowiednio 6747 zł, 5175 zł i 5050 zł brutto miesięcznie.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

W tabeli 1. przedstawiono wynagrodzenia pracowników w trójmiejskich firmach o różnej wielkości zatrudnienia.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Płace na stanowiskach

W raporcie oprócz danych ogólnych znalazły się również analizy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach (wykres 2).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Z przedstawionych powyżej analiz wynika, że mediana zarobków osób zatrudnionych w Trójmieście przewyższa medianę ogólnopolską. Spośród miast wojewódzkich, Gdańsk zajmuje 6. pozycję pod względem wysokości płac. Gdańsk jest również jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Niska stopa bezrobocia pokazuje, że powstaje dużo nowych miejsc pracy.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu "Wynagrodzenia w Trójmieście w 2017 roku" wydanego przez Sedlak & Sedlak. Raport powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Uwzględniono w nim dane o płacach 5790 osób pracujących w Gdańsku, Gdyni oraz Sopocie.

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3000 zł, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3000 zł. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25 proc. danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5500 zł, to 75 proc. osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25 proc. powyżej 5500 zł;
dolny kwartyl - wartość, poniżej której mieści się 25 proc. danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2000 zł, to 25 proc. osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75 proc. powyżej 2000 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:zarobki w Polsce | trójmiasto
POLECANE zwiń