Zarobki programistów w 2018 roku

Wtorek, 9 kwietnia (06:00)

Wynagrodzenia w branży IT to temat, który z pewnością interesuje wiele osób. Zainteresowanie to może wiązać się z faktem, iż jest to niezwykle szybko rozwijająca się branża, wyznaczająca nowe trendy w podejściu do pracownika. Czynnikiem, który w dużym stopniu na to wpływa jest globalizacja. Sprzyja ona transferowi wiedzy, informacji i nowych technologii. Te powodują, iż zarobki w branży IT równie szybko się zmieniają.

Zdjęcie

Ile zarabiają informatycy? /123RF/PICSEL
Ile zarabiają informatycy?
/123RF/PICSEL

Aby pogłębić temat, przeanalizowaliśmy jakimi językami programowania posługują się najlepiej zarabiający developerzy, jak duże mają doświadczenie i czy pochodzenie kapitału firmy wpływa na ich zarobki.

Wysokość wynagrodzeń programistów a język programowania, którym się posługują

W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2018 uwzględniono poziom dochodów, jakie osiągają programiści pracujący w różnych środowiskach programowania. Wśród nich wyróżnić możemy programistów .NET/#C, Front-End, technologii Java czy aplikacji mobilnych. Z analiz wynika, że najlepiej zarabiają programiści Java, jako kolejni plasują się programiści aplikacji mobilnych. Na nieco niższe wynagrodzenie, bo na poziomie 8017 zł liczyć mogą programiści Front-End. Programiści .NET/#C są najmniej zarabiającą grupą deweloperów. Porównując do programistów Java/JEE/J2EE, ich wynagrodzenie jest niższe o 14 proc.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wysokość wynagrodzenia programistów w zależności od posiadanego doświadczenia

Doświadczenie, jakie posiadają programiści w znacznym stopniu wpływa na wysokość ich zarobków. Przykładowo developerzy Java/JEE/J2EE, jako młodsi specjaliści mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 5527 zł. Eksperci posługujący się tym językiem zarabiają już 13 964 zł. Różnica wynagrodzenia między młodszym specjalistą, a ekspertem wynosi więc 8437 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale

Firmy z kapitałem zagranicznym zazwyczaj oferują wyższe zarobki na danym stanowisku. Przykładowo starszy specjalista baz danych zarabia w przedsiębiorstwie zagranicznym o 11 proc. więcej niż osoby zatrudnione w firmach polskich, a w przypadku Front-End developerów jest to różnica 14 proc.

Zdjęcie

  /123RF/PICSEL
 
/123RF/PICSEL

Benefity oferowane programistom

Benefity to ważny element systemu wynagrodzeń w każdej firmie. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT uwzględniono wiele form dodatkowej motywacji pracowników. Wśród nich można wymienić możliwość pracy zdalnej, szkoleń zawodowych, elastyczny czas pracy, dopłaty do wyżywienia, dodatkową opiekę medyczną oraz polisę na życie. Poniższy wykres przestawia popularność benefitów, oferowanych programującym w danym języku. Wśród tych wymienionych, opieka medyczna jest najczęściej oferowanym benefitem. Stosunkowo często pracodawcy stosują także elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

Zdjęcie

  /123RF/PICSEL
 
/123RF/PICSEL

Podsumowanie

W powyższym artykule opisano zależność pomiędzy wysokością wynagrodzenia, a środowiskiem, w którym pracują programiści, poziomem doświadczenia jakie posiadają oraz pochodzeniem kapitału firmy. Przedstawiono także popularność otrzymywania benefitów w zależności od języka programowania.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2019

Szymon Adamczyk
Sedlak & Sedlak

Zdjęcie

 
/ 

O raporcie
W tegorocznej edycji Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2018 dla branży IT wzięły udział 84 firmy z całej Polski. Analizy przeprowadzono w oparciu o metodologię Sedlak & Sedlak. Do prezentacji danych wykorzystano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyle, decyle, odchylenie standardowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

POLECANE zwiń