Zarobki młodszych specjalistów - raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016

Sobota, 4 lutego 2017 (07:00)

Według metodologii Sedlak & Sedlak, młodszy specjalista to pracownik z niedużym doświadczeniem, bądź bez doświadczenia w danej dziedzinie. Posiada podstawową wiedzą teoretyczną niezbędną do pracy na stanowisku. Wykonuje proste zadania, a problemy rozwiązuje przy użyciu standardowych procedur. Przyjmuje polecenia i wskazówki od pozostałych pracowników. W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak znajdują się dane o 5611 młodszych specjalistach zatrudnionych w 316 zakładach.

Zdjęcie

W 2016 roku mediana wynagrodzenia całkowitego młodszych specjalistów wyniosła 3583 zł /123RF/PICSEL
W 2016 roku mediana wynagrodzenia całkowitego młodszych specjalistów wyniosła 3583 zł
/123RF/PICSEL

Wynagrodzenie młodszych specjalistów na tle pozostałych specjalistów

Płace specjalistów rosną wraz z ich doświadczeniem. W 2016 roku mediana wynagrodzenia całkowitego młodszych specjalistów wyniosła 3583 zł. Dla pracowników z większym doświadczeniem (od roku do trzech lat) była o ponad tysiąc złotych wyższa (4614 zł), a dla starszych specjalistów (powyżej trzech lat doświadczenia) była blisko dwukrotnie wyższa (6446 zł). Mediana wynagrodzenia specjalistów ekspertów (specjalistów z ponad pięcioletnim doświadczeniem) wyniosła 9311 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenie młodszych specjalistów w zależności od różnych kryteriów

W firmach z kapitałem polskim mediana płacy całkowitej wyniosła 3301 zł, natomiast w firmach z kapitałem zagranicznym była wyższa i wyniosła 3644 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Mediany wynagrodzenia całkowitego młodszych specjalistów z poszczególnych województw mieściły się w przedziale od 3000 zł do 4000 zł. W siedmiu województwach (zachodniopomorskim, mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz opolskim) były wyższe niż mediana ogólnopolska. Młodsi specjaliści najmniej zarobili w województwie kujawsko-pomorskim (3027 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Zarobki młodszych specjalistów różnią się także w zależności od branży. Na czele zestawienia uplasowała się branża lotnicza, w której mediana wynagrodzenia całkowitego była równa 4099 zł. Na kolejnych miejscach znalazły się branże: motoryzacyjna (3846 zł), chemiczna (3828 zł) i BPO/SSC (3801 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Podobną rozpiętość wynagrodzeń młodszych specjalistów można zaobserwować, analizując płace w różnych pionach firmy. Najwyższa mediana wystąpiła w pionie BHP i ochrony środowiska (4267 zł), następnie w pionie technicznym (4041 zł) oraz w pionie informatycznym (4039 zł). Młodsi specjaliści najsłabiej opłacani byli w pionie obsługi klienta (3138 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Benefity przyznawane młodszym specjalistom

Młodsi specjaliści są również beneficjentami wielu świadczeń dodatkowych. W badaniu sprawdzono czy firma oferowała pracownikom dany benefit. Najpopularniejszym świadczeniem były szkolenia zawodowe (97 proc. młodszych specjalistów mogło korzystać z tego benefitu). Natomiast najrzadziej firmy oferowały samochód służbowy (3 proc. młodszych specjalistów miało ten benefit).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2017

Barbara Kozioł
Sedlak & Sedlak

Niniejszy artykuł powstał w oparciu o wyniki Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2016, który zawiera dane o wynagrodzeniach 173 514 pracowników z 450 zakładów. W raporcie zaprezentowano analizy dla 445 stanowisk na pięciu szczeblach zatrudnienia (zarząd/władze firmy, kadra zarządzająca, specjaliści, pracownicy wsparcia oraz pracownicy fizyczni). Stanowiska z każdego szczebla mają po kilka poziomów, w przypadku specjalistów są to: młodszy specjalista, doświadczony specjalista, starszy specjalista i specjalista ekspert. Wszystkie przedstawione stawki są kwotami brutto wyrażonymi w zł. Zaprezentowane wartości to mediany wynagrodzenia całkowitego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:zarobki w Polsce
POLECANE zwiń