Zarobki korepetytorów w Polsce w 2018 roku

Środa, 12 września 2018 (05:55)

Poniższy artykuł przedstawia analizę zarobków korepetytorów w Polsce, przeprowadzoną na podstawie danych z 72 624 ogłoszeń opublikowanych na portalach internetowych. Dane zebrane zostały w marcu 2018 roku.

Zdjęcie

Średnia za godzinę pracy korepetytora w Polsce wynosi 33,81 zł. /123RF/PICSEL
Średnia za godzinę pracy korepetytora w Polsce wynosi 33,81 zł.
/123RF/PICSEL

Wymagania od korepetytora

Osoba, która chce udzielać korepetycji, nie musi posiadać szczególnego wykształcenia. Najważniejsze u korepetytora są umiejętności, wiedza oraz doświadczenie. Dodatkowym atutem jest posiadanie przez osobę udzielającą płatnych lekcji przygotowania pedagogicznego czy wyższego wykształcenia, jednak nie jest to koniecznością.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Zarobki

Poniżej prezentujemy wyniki naszych analiz powstałych w oparciu o informacje z 72 624 ogłoszeń internetowych. Dane zostały zebrane w marcu 2018 roku i są przedstawione według stawek za 60 minut lekcji.

Średnia za godzinę pracy korepetytora w Polsce wynosi 33,81 zł. Mediana za godzinę pracy to 30 zł. Najwyższe stawki za prywatne lekcje sięgają 200 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Kwoty publikowane w ogłoszeniach korepetytorów są wyraźnie zdominowane przez stawki 30 oraz 40 zł za godzinę pracy.

Zarobki w miastach

Poniżej prezentujemy zarobki korepetytorów w różnych miastach Polski. Uwzględniliśmy te miasta, w których próba wyniosła co najmniej 50 ogłoszeń. Z danych wynika, iż osoby udzielające płatnych lekcji najwięcej mogą zarobić w Konstancinie-Jeziornie (52,8 zł), Mińsku Mazowieckim (51,6 zł), Otwocku (50,7 zł) oraz w Warszawie (50,2 zł). Wysokie ceny (ok. 47 zł) za lekcje występują również w Kobyłce, Elblągu oraz Skawinie.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Najniższe średnie godzinowe zarobki w miastach nie przekraczają 30 zł. Najmniejsze kwoty dla próby 50 ogłoszeń występują w Mielcu i wynoszą 20,5 zł. Niewiele wyższa średnia cena za godzinę korepetycji występuje w Oławie (21,3 zł), Kędzierzynie-Koźlu (21,5 zł) czy Nowym Targu (24,1 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Liczba ogłoszeń

Analizując stawki w wybranych miastach warto zwrócić uwagę na miejscowości, w których próba okazała się największa. Najwięcej ogłoszeń zostało opublikowanych w Poznaniu (6776 ogłoszeń), Krakowie (5880 ogłoszeń) oraz Łodzi (5176 ogłoszeń). Warszawa w tym zestawieniu znalazła się na 6. miejscu z liczbą ogłoszeń 3080. Spośród miast, w których liczba ogłoszeń jest największa (próba powyżej 1500 ogłoszeń), najniższe stawki godzinowe korepetycji funkcjonują w Toruniu (27,7 zł), Łodzi (30,9 zł) i Lublinie (32,1 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Przedmioty najwyżej i najniżej opłacane

Z zebranych danych wynika, iż najwyżej opłacanymi przedmiotami, są: rachunek prawdopodobieństwa (41 zł), rysunek techniczny (39,3 zł) oraz emisja głosu (38,8 zł). Najniższe stawki za godzinę otrzymują korepetytorzy udzielający lekcji z politologii (28,7 zł), logistyki (29,7 zł) oraz marketingu (30,9 zł).

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Nauka języków obcych

Wśród języków obcych, według kryterium największej liczby ogłoszeń, góruje język angielski (15 938). Kolejnym językiem jest niemiecki, ale już ze znacznie mniejszą liczbą ofert - 5200. Na podium znalazł się także hiszpański z 2230 ofertami korepetycji. Najmniej, bo tylko po dziewięć ofert ze wszystkich województw odnotowaliśmy z języka litewskiego, białoruskiego oraz bułgarskiego.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Forma korepetycji

Korepetycje mogą być udzielane na różne sposoby, np. okazjonalnie lub w sposób ciągły. Wybór miejsca edukacji także może się różnić, gdyż korepetytor udzielać ich może w swoim domu, biurze lub miejscu wskazanym przez klienta. Udzielanie korepetycji może być dodatkowym źródłem dochodu, jednak stałe prowadzenie takiej działalności to także pomysł na życie i szansa na osiąganie satysfakcjonujących zarobków.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Coraz częściej korepetytorzy ogłaszają, iż udzielają lekcji online. To wygodna forma korepetycji, która pozwala zaoszczędzić czas.

Poniżej znajduje się zestawienie korepetycji z przedmiotów, które najczęściej są udzielane w formie korepetycji online. Przeważają ogłoszenia dotyczące języka angielskiego, w przypadku którego próba wynosi 7211. Kolejnym popularnym przedmiotem, z którego prowadzone są lekcje w formie online, jest chemia - 2735 ogłoszeń.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Poniższy schemat przedstawia ceny korepetycji z najczęściej oferowanych przedmiotów w poszczególnych województwach. Ceny zawarte w ogłoszeniach z województwa mazowieckiego są najwyższe.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Najczęściej ogłaszane korepetycje w wybranych miastach

Poznań jako miasto wyróżnia się dużą liczbą ofert korepetycji z języka angielskiego (1397) oraz matematyki (1272). Ceny za 60 minut lekcji są zbliżone i wynoszą odpowiednio 32,55 zł i 32,46 zł. W Krakowie, Łodzi i Wrocławiu przeważają ogłoszenia z matematyki, natomiast ceny wahają się tam od 33 zł do 33,78 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Najwyższe zarobki osiągają korepetytorzy z województwa mazowieckiego oraz ci, którzy uczą przedmiotów ścisłych tj. rachunku prawdopodobieństwa, mechaniki, czy matematyki dyskretnej. Najpopularniejsze oferty płatnych lekcji dotyczą korepetycji z języka angielskiego, matematyki, chemii oraz języka niemieckiego.

Najwięcej ogłoszeń publikowanych jest w województwie śląskim, wielkopolskim, małopolskim oraz mazowieckim. Natomiast miastem wyróżniającym się pod względem liczby ogłoszeń jest Poznań.

Najczęściej wśród języków obcych ogłaszane są korepetycje z języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego.

Emilia Zuzia

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Bibliografia
Biznes.gov.pl, Chcę udzielać korepetycji, https://www.biznes.gov.pl/poradnik/-/scenariusz/197-KOREPETYCJE, [dostęp w dniu 17.03.2018r.]
E-korepetycje, Raport z cen korepetycji w Polsce 2016/2017, https://www.e-korepetycje.net/download/raport-z-cen-korepetycji-2017.pdf, 2016/2017 rok, [dostęp w dniu 21.03.2018r.]
http://www.korepetycje24.com/, [dostęp w dniu 20.03.2018r.]
Superbiz.pl, Pomysł na biznes. Legalny korepetytor, http://superbiz.se.pl/firma/pomysl-na-biznes-legalny-korepetytor_888914.html, 2017 rok, [dostęp w dniu 18.03.2018r.]
W. Okoń, Nowy słownik pedagogiczny, 2007 rok, str. 193

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

POLECANE zwiń