Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2013 r.

Wtorek, 16 grudnia 2014 (06:00)

Przeciętne wynagrodzenia kobiet kształtują się na niższym poziomie niż mężczyzn. Największa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (30 proc.) dotyczy grupy osób z wykształceniem wyższym magisterskim. Jak kształtowały się zarobki obu płci w poszczególnych działach?

Zdjęcie

Przeciętne wynagrodzenia kobiet kształtują się na niższym poziomie niż mężczyzn /123RF/PICSEL
Przeciętne wynagrodzenia kobiet kształtują się na niższym poziomie niż mężczyzn
/123RF/PICSEL

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w 2013 roku

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w 2013 roku ukształtowało się na poziomie 4500 zł. Kobiety zarabiały o 900 zł mniej. Co czwarta z nich otrzymywała wynagrodzenie niższe od 2500 zł. Wynagrodzenia 25 proc. mężczyzn wynosiły powyżej 7500 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Na wykresie 2. zaprezentowano dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w wybranych miastach Polski. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w stolicy. W Warszawie kobiety zarabiały o 26 proc. mniej niż mężczyźni. Najniższe płace zaobserwowano w Lublinie. Tam mężczyźni otrzymywali płace w wysokości 3700 zł, zaś kobiety na poziomie 3100 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

W tabeli 1. przedstawiono dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn o różnym wykształceniu. Najwyższą różnicę w wynagrodzeniach zaobserwowano w grupie osób z wykształceniem wyższym magisterskim. Kobiety zarabiały o 1716 zł mniej niż mężczyźni. Procentowo różnica ta ukształtowała się na poziomie 30 proc.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

W tabeli 2. zaprezentowano dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w wybranych działach. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, otrzymywali najwyższe wynagrodzenia w dziale marketingu oraz dziale HR i personalnym. Jednak kobiety zarabiały znacznie mniej od mężczyzn. W dziale HR/personalnym otrzymywały pensję niższą o 1200 zł. Warto zwrócić uwagę, że w dziale administracyjnym oraz w dziale finansowym, księgowości i audycie pracowało zdecydowanie więcej kobiet. Odwrotna sytuacja miała miejsce w dziale produkcyjnym.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Największe różnice między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zaobserwowano na szczeblu dyrektora/zarządu. Kobiety zarabiały przeciętnie o 3200 zł mniej. Połowa mężczyzn zatrudnionych na stanowisku kierownika zarabiała od 4400 zł do 10 000 zł. Kobiety otrzymywały pensję na poziomie 5800 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

W tabeli 3. przedstawiono przeciętne wynagrodzenia na różnych szczeblach zatrudnienia w firmach z kapitałem polskim lub obcym. W firmach rodzimych kobiety otrzymywały zdecydowanie niższe wynagrodzenie (w przypadku szczebla dyrektora/zarządu ponad dwukrotnie). Podobną sytuację zauważono w przypadku wynagrodzeń mężczyzn. Zarówno w firmach zagranicznych jak i polskich, kobiety zarabiały mniej od mężczyzn.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Patrycja Tryka

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:luka płacowa | zarobki kobiet
POLECANE zwiń