Po tych uczelniach i kierunkach zarobisz najwięcej. Nawet 2,5 raza więcej niż przeciętna pensja

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kierunki Analiza danych oraz Informatyka. Ich absolwenci zarabiają po studiach najwięcej. Nawet 2,5 raza więcej, niż wynosi średnia w ich miejscach zamieszkania.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) szkół wyższych oficjalnie wystartował w 2016 roku. Dane, jakie w nim znajdziemy, bazują na informacjach pochodzących z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę MNiSW.

W ELA znajdziemy informacje m.in. na temat wysokości wynagrodzenia (ogółem), wysokości wynagrodzenia absolwentów w stosunku do średnich zarobków w powiecie ich zamieszkania, czasu poszukiwania pracy etatowej, ryzyka bycia bezrobotnym, jakie niesie ze sobą ukończenie studiów na danym kierunku czy też ryzyka bycia bezrobotnym w stosunku do stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania.

Reklama

- ELA jest systemem unikatowym w skali międzynarodowej. Ma za zadanie pomóc maturzystom w podjęciu właściwego wyboru drogi życiowej - mówił podczas prezentacji najnowszych wyników wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - W przystępnej formie przedstawiamy młodym ludziom sprawdzone informacje o losach ich starszych kolegów, którzy od 2014 roku są już na rynku pracy. Ile zarabiają, jak długo szukali pracy, czy pracują w ramach samozatrudnienia, czy może umowy o pracę - to wszystko można sprawdzić w systemie ELA.

Do porównania wysokości zarobków autorzy ELA zastosowali względny wskaźnik zarobków (WWZ). Określa on relację średnich zarobków absolwentów danego kierunku do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania. Pozwala to porównać efektywność zarobkowania absolwentów na znacznie różniących się od siebie lokalnych rynkach pracy, a także ich zmiany w czasie.

Jak podaje GUS, w I kwartale 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wynosiło 4950,94 zł. Było o 7 proc. większe niż przed rokiem. Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2019 roku wyniosło 5 057,82 zł, co oznacza wzrost o 7,7 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Absolwenci, którzy ukończyli kierunek, po którym WWZ wynosił ok. 0,5 zarabiali więc połowę tej kwoty (oczywiście to przykładowa wartość, bo ranking bierze pod uwagę lokalną wysokość zarobków, a nie średnią dla Polski).

Informatyk - współczesny synonim najlepiej zarabiających

Liderem ogólnopolskiego zestawienia jest Analiza danych - big data, kierunek oferowany przez warszawską Szkołę Główną Handlową. Jego absolwenci zarabiali w 2017 roku 2,47 średniego wynagrodzenia w ich powiatach zamieszkania.

- Staramy się uważnie śledzić trendy na rynku pracy, w czym pomaga nam współpraca z pracodawcami. Dlatego kierunek ten jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek już w roku akademickim 2014-2015 - mówi dr Piotr Karwowski, rzecznik prasowy SGW.

Wskazuje też, że na tak dobry wynik w rankingu wpływ ma z pewnością podejście uczelni do łączenia nauki z pracą. - Duża część naszych studentów pracuje już w trakcie nauki. My im to umożliwiamy, oferując elastyczny program nauczania. Co oczywiście nie zwalnia nikogo z przyswojenia odpowiedniej dawki wiedzy teoretycznej. Jednak zależy nam, by była ona uzupełniona o praktyczne doświadczenia z pracy w zawodzie - mówi dr Karwowski.

Warto zaznaczyć, że studenci w pierwszej kolejności muszą dostać się na SGH. Dopiero po pierwszym roku nauki decydują się, jaki konkretnie kierunek chcą studiować. Przy tym uczelnia nie wprowadziła limitów przyjęć na poszczególne kierunku. Wszystko zależy od preferencji studentów.

W obszarze kształcenia nauk ścisłych drugą lokatę zajęła Informatyka analityczna (studia stacjonarne) w Uniwersytecie Jagiellońskim. WWZ wyniósł w ich przypadku 2,28.

Trzecim kierunkiem gwarantującym najwyższe zarobki jest Informatyka stosowana (studia stacjonarne) w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W pierwszej piątce, ze wskaźnikiem WWZ powyżej 2, znalazły się jeszcze Informatyka (studia niestacjonarne) w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2,14) oraz oferowane przez tę samą uczelnię Studia informatyczne, ale stacjonarne (2,1).

Analizując dane dotyczące kierunków należących do obszaru nauk technicznych, te, po których wskaźnik WWZ wynosi powyżej 2, to również kierunki informatyczne. I tak wskaźnik 2,15 dotyczył absolwentów Informatyki stosowanej (studia stacjonarne) w AGH w Krakowie, dalej Informatyka (stud. niestac.) w Politechnice Łódzkiej, gdzie wskaźnik wyniósł 2,03. Minimalnie niższy - 2.02 - był w przypadku absolwentów Informatyki w Politechnice Warszawskiej (stud. stac.) oraz Politechnice Gdańskiej (stud. niestac.).

Nauki społeczne również w cenie

Przyglądając się kierunkom z obszaru nauk społecznych, na pierwszej pozycji również znajdziemy Analizę danych - big data w SGH. Jak tłumaczy dr Karwowski zawiera, on w sobie nie tylko elementy techniczne, ale również sporo matematyki, która zaliczana jest do nauk społecznych.

Absolwenci kierunku Zarządzanie (stud. niestac.) w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie zarabiają 1,81 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania. Dalej uplasował się kierunek Informatyka stosowana (stud. niestac.) w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie - 1,6. Studenci kierunku Zarządzanie (stud. niestac) w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu zarabiają 1,48 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania. W pierwszej piątce w obszarze nauk społecznych znajdziemy jeszcze kierunek Informatyka stosowana (stud. stac.) w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Patrząc z kolei na uczelnie oferujące kierunki studiów z obszaru nauk przyrodniczych, prym wiedzie Uniwersytet Warszawski z kierunkiem Bioinformatyka i Biologia systemów (studia stac), gdzie WWZ wyniosło w 2017 roku 1,56. Dalej w pierwszej piątce znajdziemy jest Politechnika Warszawska z kierunkiem Ochrona środowiska (studia stac.) - 1,17, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i kierunek Biologia (studia stac.) - 1,09, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie z kierunkiem Geologia (studia stac.) - 1,08 oraz AGH w Krakowie, kierunek Geofizyka (studia stac.) z WWZ 1,06.

Nieco powyżej średniej na starcie po rolnictwie i medycynie

Jak podają autorzy ELA, w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych absolwenci Leśnictwa należą do stosunkowo najlepiej zarabiających. (...)

Najwyższy wskaźnik WWZ w tym obszarze osiągnął kierunek Leśnictwo (stud. niestac.) w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jego absolwenci zarabiają 1,5 średniego wynagrodzenia w ich powiatach zamieszkania. Drugą pozycję również zajęło Leśnictwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (studia niestac.) z WWZ wynoszącym 1,37. Trzecią - Rolnictwo (studia niestac.) w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu - WWZ w wysokości 1,31. Czwartą Zootechnika (stud. niestac.) w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach - WWZ 1,18. Piątą Leśnictwo (studia niestac.) w Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z WWZ wynoszącym równo 1.

Na bardzo wyrównanym poziomie są z kolei zarobki absolwentów kierunków z obszarów nauk medycznych. Absolwenci Farmacji (stud. stac.) w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zarabiali 1,31 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania, młodzi ludzie, którzy również wybrali Farmację (stud. stac.) w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zarabiali 1,3 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania.

Tyle samo wyniósł wskaźnik WWZ dla absolwentów kierunku Pielęgniarstwo (studia stac.) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego w Kaliszu. Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo (studia niestac.) w Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach zarabiali 1,29 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania. Zaś 1,26 to wskaźnik dla kierunku Farmacja (studia stac.) w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Humanistyka i sztuka na dole zestawienia

Podobnie jak w poprzednich latach, najniższe wynagrodzenie otrzymują osoby, które ukończyły studia z zakresu nauk humanistycznych. Absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Europeistyka w zakresie europejskich procesów integracyjnych (studia stac.) zarabiali 1,28 średnich zarobków w ich miejscach zamieszkania. Absolwenci kierunku Neofilologia, Filologia szwedzka (studia stac.) oraz Neofilologia, Filologia francuska (studia stac.) w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 1,25 średnich zarobków.

W pierwszej piątce w obszarze nauk humanistycznych znalazły się jeszcze następujące kierunki: Judaistyka (studia stac.) w Uniwersytecie Jagiellońskim - 1,24 oraz Filologia, Filologia angielska (studia stac.) w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - 1,17.

Mniej niż lokalna średnia zarabiają absolwenci kierunków z obszaru sztuki. Wyjątkiem są studenci z dyplomem Instrumentalistki (stud. niestac.) w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kolejne pozycje w zestawianiu ELA znalazły następujące uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi z kierunkami Aktorstwo (studia stac.), Organizacja prod. filmowej i telewizyjnej (studia niestac.) oraz Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie z kierunkiem Aktorstwo (studia stac.) ze wskaźnikiem na poziomie 0,98 średnich zarobków. Jeszcze mniej - 0,95 - zarabiali absolwenci aktorstwa w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. (...)

Katarzyna Domagała-Szymonek
5 lipca 2019

Więcej informacji na www.pulshr.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »