Płaca minimalna w UE. Które kraje w czołówce?

Sobota, 10 marca (06:00)

Płaca minimalna obowiązuje w 22 z 28 krajów Unii Europejskiej. Niemieccy eksperci porównali te stawki. Najwyższe ma Luksemburg, a jak wypadła Polska?

Zdjęcie

Płaca minimalna obowiązuje w 22 z 28 krajów Unii Europejskiej /Deutsche Welle
Płaca minimalna obowiązuje w 22 z 28 krajów Unii Europejskiej
/Deutsche Welle

Płaca minimalna w Niemczech pozostaje w tyle za poziomem stawek w większości krajów Europy Zachodniej - wynika z analizy Instytutu Gospodarki i Nauk Społecznych (WSI) w Duesseldorfie i Fundacji im. Hansa Boecklera. W Niemczech średnie stawki minimalne wynoszą obecnie 8,84 euro za godzinę. Lepiej jest w Belgii, gdzie za godzinę pracy pracodawca musi zapłacić co najmniej 9,47 euro, oraz w Holandii (9,68 euro) i Francji (9,88 euro). Najwyższą płacę minimalną ma Luksemburg - aż 11,55 euro.

Niższe płace mają kraje Europy Południowej: Grecja - 3,39 euro, Hiszpania - 4,46 euro. Jeszcze mniejsze stawki obowiązują w Polsce (w przeliczeniu 2,85 euro), Czechach (2,78) i Rumunii (2,50).

Reklama

Płaca minimalna w 22 krajach UE

Jak wynika z analizy WSI, stawki minimalne obowiązują w 22 z 28 krajów Unii Europejskiej. W 19 z nich zostały podwyższone na początku tego roku lub w roku 2017, a średnia podwyżka nominalna (czyli bez uwzględnienia inflacji) wyniosła 4,4 proc. Po uwzględnieniu inflacji zostaje już tylko 2,8 proc.

W Niemczech obecna stawka obowiązuje już od stycznia 2017, ale już w połowie tego roku specjalna komisja zadecyduje o wysokości podwyżki. Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego najniższa płaca mogłaby wzrosnąć w 2019 r. o 0,35 eurocentów. Wtedy za godzinę pracy przypadałoby w Niemczech 9,19 euro.

Największy wzrost w Europie Środkowo-Wschodniej

W dalszym ciągu w wielu krajach płaca minimalna jest niska - mierząc ją w stosunku do ogólnego poziomu wynagrodzeń - piszą naukowcy. Pokazuje to porównanie z medianą płacową, czyli wartością, która dzieli wszystkie dane na pół. W Niemczech w 2016 r. płaca minimalna wynosiła dokładnie 47 proc. mediany, czyli kształtowała się wyraźnie poniżej progu niskich płac. 13 krajów miało lepsze wyniki, w tym Polska, Francja i Portugalia.

Największą dynamikę wynagrodzeń eksperci Fundacji im. Hansa Boecklera obserwują w Europie Środkowo-Wschodniej. Najniższe płace wzrosły w tych krajach o co najmniej 5 proc., nierzadko nawet kilkanaście. Z kolei w Europie Zachodniej i Południowej podwyżki wynosiły od 1,2 proc. (we Francji) do przynajmniej 4 proc. (w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii).

EPD, DPA / Katarzyna Domagała, Redakcja Polska Deutsche Welle

Pobierz za darmo program PIT 2017


Uwaga: Jak podał Eurostat, płace minimalne w krajach UE są bardzo zróżnicowane. 

Najniższą płacę minimalną wśród krajów Unii, wyrażoną w euro, ma Bułgaria - 261 euro. Do grupy niskich płac należą jeszcze (w kolejności rosnącej) Litwa, Rumunia, Łotwa, Węgry, Chorwacja, Czechy i Słowacja - z płacą minimalną w wysokości 480 euro. Polska jest w grupie drugiej, z płacą minimalną tuż powyżej 500 euro. Wyższe niż u nas są Portugalii, Grecji, na Malcie, w Słowenii i Hiszpanii, gdzie wynoszą 859 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:płaca minimalna
POLECANE zwiń