Jak płacą najbogatsi inwestorzy z GPW?

Czwartek, 8 lutego 2018 (06:00)

W poniższym artykule przyglądamy się, jak giełdowi miliarderzy wynagradzają menedżerów kierujących spółkami znajdującymi się w ich portfelach inwestycyjnych. Pod uwagę wzięliśmy spółki kontrolowane przez pięciu inwestorów o największych portfelach akcyjnych na GPW: Zygmunta Solorza-Żaka, Michała Sołowowa, Tomasza Biernackiego, Dariusza Miłka oraz Tomasza Domogałę.

Zdjęcie

Piątym najbogatszym inwestorem GPW jest 32-letni Tomasz Domogała /Agencja SE/East News
Piątym najbogatszym inwestorem GPW jest 32-letni Tomasz Domogała
/Agencja SE/East News

Zygmunt Solorz - Żak: Cyfrowy Polsat, ZEPAK, ATM Grupa (9,47 mld zł)

Niekwestionowany lider rankingu, posiadający portfel o wartości prawie 9,5 mld zł, czyli o przeszło 5 mld zł większy niż drugi w zestawieniu Michał Sołowow, zbudował swoją potęgę inwestując przede wszystkim w medialną grupę Cyfrowego Polsatu. Jak miliarder wynagradza osoby zarządzające swoimi spółkami? Odpowiedź w poniższej tabeli:

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Najwyższe wynagrodzenie otrzymał prezes Cyfrowego Polsatu - 6,5 mln zł. Warto dodać, że 5 mln zł z podanej kwoty stanowiły premie i nagrody. Prezesem Cyfrowego Polsatu, od 2014 roku jest syn inwestora, Tobias Solorz. Członkowie zarządu w medialnej spółce zarobili średnio 2,38 mln zł. Wynagrodzenia w pozostałych spółkach były zdecydowanie niższe. Prezes ATM Grupy zarobił w 2016 roku 508 tys. zł, a członkowie zarządu średnio 410 tys. zł. W ZEPAK-u w 2016 roku nastąpiły zmiany w fotelu prezesa, przez to nie możemy podać porównywalnej kwoty wynagrodzenia. W przypadku osób pełniących funkcję wiceprezesów średnie wynagrodzenie wyniosło 521 tys. zł. Warto dodać, że sam Zygmunt Solorz-Żak w Cyfrowym Polsacie i ZEPAK-u, jako przewodniczący rad nadzorczych otrzymał w 2016 roku wynagrodzenie w wysokości niespełna 313 tys. zł.

Michał Sołowow: Synthos (4,03 mld zł)

Michał Sołowow ostatnimi czasy pojawia się w mediach głównie za sprawą wezwań na sprzedaż akcji swoich spółek. Miliarder z giełdy wycofał już Barlinek i Rovese (dawny Cersanit). Wezwanie na sprzedaż akcji zostało ogłoszone także na warty ponad 6 miliardów chemiczny Synthos, będący ostatnia giełdową spółką w portfelu inwestora.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Prezes Synthosu znajduje się w naszym rankingu wynagrodzeń menedżerów zaraz za Tobiasem Solorzem z Cyfrowego Polsatu. Zajmuje on szóste miejsce. Znacząco powyżej mediany rynkowej obliczonej przez Sedlak & Sedlak w raporcie "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku" zarabiali też wiceprezesi i członkowie zarządu chemicznej spółki. Wiceprezesi zarobili średnio 1,5 mln zł, podczas gdy mediana rynkowa wynagrodzeń wiceprezesów na całej GPW wyniosła w 2016 roku 593 tys. zł. Członkowie zarządu zarobili średnio 926 tys. zł, czyli o prawie 400 tys. zł więcej niż wynosi mediana rynkowa.

Tomasz Biernacki: Dino Polska (3,74 mld zł)

Debiut akcji sieci marketów Dino Polska na GPW był jednym z najważniejszych zeszłorocznych wydarzeń na rynku kapitałowym. Akcje w niecały rok zdrożały z 34 zł do blisko 80 zł. Wartość oferty emisyjnej wyniosła ponad 1,6 mld zł. Był to drugi największy giełdowy debiut 2017 roku, ustępujący wielkością tylko debiutowi operatora telekomunikacyjnego Play. Wynagrodzenie prezesa zarządu wyniosło 890 tys. zł, a członka zarządu 376 tys. zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Dariusz Miłek: CCC (3,08 mld zł)

Wartość portfela giełdowego potentata branży obuwniczej wzrosła w ciągu 2017 roku o 910 mln zł. Prezes zarządu spółki zarobił w 2016 roku 870 tys. zł, czyli więcej niż prezes często porównywanego z CCC giganta odzieżowego LPP (ten zarobił 765 tys. zł). Co ciekawe więcej od CEO zarobili członkowie zarządu. Należy dodać, że prezesem jest sam Dariusz Miłek, posiadający ponad 28% akcji spółki. Z zysku za 2015 rok CCC wypłaciło 2,19 zł dywidendy na akcję, oznacza to, że giełdowy inwestor mógł pod jej postacią otrzymać w 2016 roku 25,4 mln zł. Tej informacji brak jednak w sprawozdaniu finansowym spółki.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Tomasz Domogała: Famur, Polska Grupa Odlewnicza, Zamet Industry (2,33 mld zł)

Piątym najbogatszym inwestorem GPW jest 32-letni Tomasz Domogała, który przemysłowy biznes przejął po ojcu. Od ich wspólnych inicjałów pochodzi też nazwa grupy przez którą kontrolują giełdowe spółki - TDJ. Rodzina Domogałów zbudowała swój biznes poprzez restrukturyzację spółek przemysłowych, produkujących maszyny dla górnictwa. Ostatnimi czasy branża przeżywała ciężkie czasy. Wynagrodzenia menedżerów w kontrolowanych przez biznes Domogałów spółkach były niższe niż mediana rynkowa. Warto dodać, że w portfelu inwestora znajdował się jeszcze, kontrolowany pośrednio poprzez Famur, Kopex oraz Pemug, spółki również operujące w branży przemysłowej. W Kopexie żaden z menedżerów nie przepracował całego 2016 roku, przez co zrezygnowaliśmy z podawania danych dla tej spółki. Sam Tomasz Domogała jako przewodniczący rad nadzorczych swoich spółek otrzymał w 2016 roku wynagrodzenie w wysokości 34 tys. zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Podsumowanie

Poniższy wykres prezentuje wynagrodzenia prezesów spółek z portfeli giełdowych inwestorów. Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenie otrzymali prezesi Cyfrowego Polsatu i Synthosu. Prezesi innych spółek otrzymali wynagrodzenia zdecydowanie niższe. Na wykresie widać pewną zależność pomiędzy wielkością rynkową spółki, a oferowanym prezesowi wynagrodzeniem.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Najwięksi inwestorzy GPW wykazują różne strategie zarządzania swoimi spółkami. Niektórzy, tak jak Zygmunt Solorz - Żak i Tomasz Domogała zarządzają swoimi spółkami poprzez przewodnictwo w radach nadzorczych. Inni sami pełnią funkcję prezesa, jak Dariusz Miłek w CCC, czy Marek Piechocki w LPP. Inni w końcu, jak Michał Sołowow, czy Tomasz Biernacki zarządzają z tylnego fotela przez swoich ludzi w radach czy zarządach. Miliarderzy wynagradzają menedżerów swoich spółek w różny sposób, choć występuje tu związek z wielkością zarządzanej spółki.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Konrad Akowacz

Bibliografia
Raport Płacowy Sedlak & Sedlak "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku"
Wartość portfeli akcji została podana za artykułem Pulsu Biznesu "Puchnie grono giełdowych krezusów" z dnia 28.12.2017

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:zarobki prezesów
POLECANE zwiń