Coraz bliżej międzynarodowego strajku w Ryanairze. Przewoźnik... publikuje płace załogi

Środa, 12 września 2018 (05:51)

​Związki zawodowe reprezentujące załogę Ryanair ogłosiły, że we wrześniu zorganizują "największy strajk w historii tej linii". Czy ich protest jest uzasadniony?

Zdjęcie

Coraz bliżej międzynarodowego strajku w Ryanairze (zdj. ilustracyjne) /123RF/PICSEL
Coraz bliżej międzynarodowego strajku w Ryanairze (zdj. ilustracyjne)
/123RF/PICSEL

Związki zawodowe reprezentujące załogę Ryanair ogłosiły, że we wrześniu zorganizują "największy strajk w historii tej linii". Na razie nie wiadomo, dokładnie kiedy ma dojść do strajku. Związkowcy chcą ogłosić datę 13 września.

Już nie tylko Irlandia

Swoje obowiązki ma porzucić personel pokładowy w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Holandii, Niemczech i we Włoszech.

Dotychczas do jednodniowych strajków pilotów Ryanaira dochodziło tylko i wyłącznie w Irlandii. Przypomnijmy, piloci i personel pokładowy strajkują z przerwami od lipca 2017. Walczą przede wszystkim o przestrzeganie ich krajowych przepisów prawa pracy, natomiast przewoźnik chce stosować się do przepisów irlandzkich. (...)

Zarobki pracowników Ryanaira

Przewoźnik potwierdził, że irlandzcy piloci otrzymali zgodę na podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 20 proc. Z danych przedstawionych przez irlandzkie linie lotnicze wynika, że roczne zarobki pilotów Ryanair wynoszą od 184 599 do 259 981 euro brutto. Najwięcej zarabiają piloci z Wielkiej Brytanii, bo aż 259 981 euro brutto (219 209 funtów brytyjskich brutto). Najniższe wynagrodzenie otrzymują piloci z Hiszpanii, gdyż ich roczne wynagrodzenie wynosi 184 599 euro brutto.

Zdjęcie

Oprac. Sedlak & Sedlak /&nbsp
Oprac. Sedlak & Sedlak
/ 

Wynagrodzenia personelu pokładowego różnią się w zależności od szczebla. Najwięcej zarabia personel pokładowy z Irlandii (starszy personel pokładowy - 45 036 auro brutto rocznie, młodszy personel pokładowy - 27 808 brutto brutto rocznie).

Zdjęcie

Oprac. Sedlak & Sedlak /&nbsp
Oprac. Sedlak & Sedlak
/ 

Ryanair zapewnia, że personel pokładowy otrzymuje odpowiednio wysokie wynagrodzenia, jak i pakiety świadczeń dodatkowych. Pracownicy mogą liczyć m.in. na bezpłatne szkolenia, dodatki w wysokości 750 euro, oraz płatne i bezpłatne urlopy na żądanie. Otrzymują również premie od sprzedaży na pokładzie w wysokości 10 proc.

Ryanair rekrutuje. Ile zarobią piloci w Polsce?

Ryanair ujawnił zarobki swoich pilotów, a irlandzki personel grozi dalszymi strajkami. Tymczasem część operacji została przeniesiona do Polski. Można ubiegać się o stanowiska pilotów i członków załogi. czytaj więcej

Wynagrodzenia pilotów w Polsce

Z raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń polskich pilotów samolotów w 2017 r. wyniosła 7 693 zł brutto miesięcznie. Jednak co czwarta osoba na tym stanowisku nie dostała więcej niż 5295 zł brutto, ale kolejne 25 proc. otrzymało więcej niż 13 188 zł brutto.

Z badania wynika też, że najwięcej zarabiają piloci pracujący w Warszawie. Mediana wynagrodzeń całkowitych pilotów ze stolicy wynosi 10 242 zł brutto miesięcznie.

Zdjęcie

Oprac. Sedlak & Sedlak /&nbsp
Oprac. Sedlak & Sedlak
/ 

*Dane zostały opracowane przez Sedlak & Sedlak na podstawie zarobków 71 pilotów biorących udział w badaniu.

Więcej informacji na www.pulshr.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:zarobki | strajk ryanair | Ryanair | pilot
POLECANE zwiń